Bu gün UNEC-in əbədi tələbəsinin doğum günüdür
Əzizov Habil Kommunar oğlu 19 yanvar 1968-ci ildə Ağstafa rayonunun Vurğun qəsəbəsində dünyaya gəlib.
Habil haqqında anası Zinayə Əzizova danışır:
– Yeddi övladımın üçüncüsü idi. Çox ağıllı uşaq idi. Məni heç vaxt incitməyib. Məktəb əlaçısı, sinif nümayəndəsi idi. Dadaş Bünyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna qəbul olundu. Bir il oxuyandan sonra hərbi xidmətə yollandı. Hərbi xidmətini Riqada başa vurub, yenidən instituta qayıtdı. Qiyabi oxuyur, Ağstafada sovxoz idarəsində işləyirdi. 1990-cı ilin yanvarında qış imtahan sessiyası dövrü olduğundan Bakıya gəlmişdi. Yanvarın 19-da aad günü idi. İmtahandan çıxıb əmisigilə gəlib. Orada süfrə açıb, ad gününü qeyd edirmişlər. Deyib ki, şəhərdə vəziyyət qarışıqdır. Mən burada rahat oturub ad günü edə bilmərəm. Dostu Xanoğlana deyib gəl gedək şəhərə. Əmisi nə qədər çalışsa da, mane ola bilməyib.
Xanoğlan deyir ikimiz yanaşı gedirdik. Mən qəfil qapağı açıq olan kanalizasiya quyusuna düşdüm, o isə əlimdən çıxıb irəli getdi. Habilə güllə dəyməyib, balamın üstündən tank keçib…
Əmisi “mən qardaşıma nə cavab verəcəyəm” deyə-deyə Bakıdakı bütün xəstəxanaları, morqları, məscidləri gəzib. Sifəti əzilibmiş, paltarlarından tanıyıb ki, bu Habildir…
Siz xəbəri necə aldınız?
– Rayon poçtuna teleqram gəldi. Rus dilində bir kəlmə yazırdılar: Əzizov Habil vəfat edib. Telefonlar işləmirdi, şəhərlə əlaqə yarada bilmədik. Atası tez yola çıxıb, Bakıya gəldi. Cibindən çıxan evə dönüş bileti, 17 manat pul, saatı, cib dəsmalını da bir-birinə sancaqlayıb, atasına vermişdilər… Onları bu günə qədər saxlayıram. Dəftər-kitabına qədər saxlayıram. Bir də, çox gözəl gitara çalırdı. Bu gün gitarası rayonun şəhidlər muzeyində saxlanılır. Məzarı da rayonun Şəhidlər Xiyabanındadır. Bakıdakı Şəhidlər Xiyabanında isə şəklini vurublar… Rəhmətlik uşaqlıqdan deyirdi ki, mən işləyəndə elə işləyəcəyəm ki, hamı adımı fəxrlə çəksin. Öləndə də elə qürurla öləcəyəm ki, hamı məndən danışsın… İndi hər il yanvarın 20-də həyətimdə tək Habilə yox, bütün şəhidlərə ehsan verirəm…
Bu gün nəvəniz UNEC-in tələbəsidir…
Bəli. Böyük qızımın oğlu Fərid Məhərrəmli. Rusiyada böyüyüb, yaşayıb, oxuyub. Amma həmişə deyirdi ki, dayım oxuduğu universitetdə oxuyub, onun yolunu davam etdirəcəyəm. İndi üçüncü kursda oxuyur…

Cегодня день рождения вечного студента UNEC
Он был третьим ребенком из семи моих детей. Был очень умным мальчиком. Никогда меня не мучил. Был отличником и старостой класса.  Поступил в Институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде. Проучился 1 год и пошел служить в армию. Завершив службу в Риге, вновь вернулся в институт. Учился заочно и работал в управлении совхоза в Акстафе. Ввиду того, что события происходили в зимнюю экзаменационную сессию, он приехал  в Баку. В тот день у него был день рождения. После экзамена пришел к дяде. Там накрыли стол и отмечали день рождения. Сказал, что в городе положение смутное, он не может сидеть спокойно и отмечать свой день рождения. Сказал своему другу – Ханоглану: Выйдем в город. Несмотря на уговоры дяди, его не удалось остановить.
Ханоглан рассказывал, что они шли рядом, неожиданно я упал в канализационный люк, крышка которой была открыта, а он вырвался из моих рук и пошел дальше…В Габиля не попадала пуля, его проехал танк…
Его дядя, причитая  «что я скажу своему брату?»,  обошел все морги, больницы, мечети Баку. Лицо было изуродовано, дядя узнал Габиля лишь по одежде…
—    Как Вы получили известие?
–  Пришла телеграмма на районную почту. Написали одну фразу на русском языке: «Азизов Габиль скончался». Телефоны не работали, мы не смогли связаться с городом. Его отец немедля выехал в Баку. Найденный в кармане обратный билет домой, деньги 17 манат, часы, носовой платок, закрепленные булавкой, отдали отцу… И сегодня я их храню. Даже книги и тетради его храню. И еще он хорошо играл на гитаре. Сегодня его гитара хранится в районном музее шехидов. И могила его в районной Аллее шехидов. А в Баку в Аллее шехидов висит его фотография… Покойный с детства говорил, что я буду работать так, чтобы все произносили мое имя с гордостью. И умирать буду достойно, чтобы все обо мне говорили… Теперь каждый год 20 января устраиваю поминки не только по Габилю, но и всем шехидам…
— Сегодня ваш внук является студентом АГЭУ…
– Да, сын моей старшей дочери Фарид Магеррамли. Он вырос, жил, учился в России. Но всегда говорил,  я буду учиться в университете, где учился мой дядя,  и буду продолжать его путь. Сейчас он учится на третьм курсе.