BVF Azərbaycan missiyasının rəhbəri ADİU-da məruzə edib
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycan missiyasının rəhbəri, tanınmış iqtisadçı Raca Almarzoqi “Qafqaz və Orta Asiya üzrə regional iqtisadi perspektivlər” mövzusu üzrə çıxışında dünyada və regionda baş verən iqtisadi proseslərə öz münasibətini bildirərək proqnozları açıqlayıb.
BVF-nin proqnozuna əsasən, 2015-ci il ərzində neftin qiymətində ciddi dəyişiklik olmayacaq. Amma 2019-cu ilə kimi dünya bazarında qara qızılın qiyməti 75-79 ABŞ dolları civarında dəyişəcək. Fondun proqnozlarında əsasən, bu il ərzində dünya bazarında təbii qaz, metallar və qida məhsullarında ucuzlaşma tendensiyası davam edəcək. Raca Almarzoqi buna əsas səbəbi şist nefti hasilatında və xam neftə tələbatın azalmasına görüb. Tanınmış ekspert  region iqtisadiyyatında baş verən proseslərə də münasibətini bildirib. O qeyd edib ki, neftin qiymətinin düşməsi iqtisadi inkişaf üçün risklər yaradıb. Xüsusən də Rusiya iqtisadiyyatındakı son ilərdə baş verən tənəzzül prosesi regional idxal-ixrac əməliyyatlarına ciddi təsir göstərir. ABŞ-ın pul siyasəti, xüsusilə dolların möhkəmlənməsi də öz təsirini göstərməkdədir.
BVF-nin Azərbaycan missiyasının rəhbəri Raca Almarzoqi risklərdən qorunmaq üçün tövsiyyələrini də çatdırıb. Onun sözlərinə görə region ölkələrində xərclərin tənzimlənməsi, özəl sektorun diqqətin ayrılması və stimullaşdırılmasına ehtiyac var. Raca Almarzoqiorta müddətli iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün pul siyasətində sərtləşdirmə, çevik məzənnə, maliyyə sabitliyi, struktur islahatları aparılmasını, xidmət sektorunun təkmilləşdirməsini tövsiyyə edib.
ADİU rektoru, professor Ədalət Muradov qeyd edib ki, ölkəmizdə keçiriləcək ilk Avropa Oyunları Azərbaycan iqtisadiyyatının, xüsusilə xidmət sektorunun daha da inkişafına töhfə verəcək.
Sonra ADİU-dan olan iqtisadçılar Beynəlxalq Valyuta Fondunun “Qafqaz və Orta Asiya üzrə regional iqtisadi perspektivlər” hesabatına öz münasibətlərini bildiriblər.

Head of Azerbaijani Mission of the International Monetary Fund made a report at ASUE
Expressing his views on the world and regional economic processes the International Monetary Fund’s Mission Chief, a well- known economist Raja Almarzogi has made a forecast in his report on “The Caucasian and Central Asia Regional Economic Prospect”.
According to the IMF’s forecast, there will not be serious changes in oil prices in 2015. But by 2019 the price of the black gold on the world market will reach 75-79 US dollar. Fund forecasts the global market decreasing in natural gas, metals and food products will continue this year. Raja Almarzogi see the main reason for this decrease of demand in shale and crude oil production. A well- known expert has also commented the processes taking place in the regional economy. He noted that, decrease in oil price has made risks for economic development. In particular, the decay process which occurred in the Russian economy recently, has a significant impact on regional export- import operations. US monetary policy, particularly the strengthening of dollar is also having impact.
The Azerbaijani Mission Chief of IMF Raja Almarzogi has also delivered his recommendation to protect against risks. According to him, there is a need for the regulation of costs in the region, to encourage and stimulate the private sector. Raja Almarzogi recommended strengthening of the monetary policy, a flexible exchange rate, financial stability, to carry out structural reforms and improve the service sector to achieve the medium- term economic growth.
ASUE Rector, Prof. Adalat Muradov noted that, the I European Games to be held in our country will contribute to the development of Azerbaijan economy, especially private sector.
Afterwards, ASUE economists expressed their opinion on the report “The Caucasian and Central Asia Regional Economic Prospect” by the International Monetary Fund.