BVF Azərbaycan missiyasının rəhbəri ADİU-da məruzə edib
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycan missiyasının rəhbəri, tanınmış iqtisadçı Raca Almarzoqi “Qafqaz və Orta Asiya üzrə regional iqtisadi perspektivlər” mövzusu üzrə çıxışında dünyada və regionda baş verən iqtisadi proseslərə öz münasibətini bildirərək proqnozları açıqlayıb.
BVF-nin proqnozuna əsasən, 2015-ci il ərzində neftin qiymətində ciddi dəyişiklik olmayacaq. Amma 2019-cu ilə kimi dünya bazarında qara qızılın qiyməti 75-79 ABŞ dolları civarında dəyişəcək. Fondun proqnozlarında əsasən, bu il ərzində dünya bazarında təbii qaz, metallar və qida məhsullarında ucuzlaşma tendensiyası davam edəcək. Raca Almarzoqi buna əsas səbəbi şist nefti hasilatında və xam neftə tələbatın azalmasına görüb. Tanınmış ekspert  region iqtisadiyyatında baş verən proseslərə də münasibətini bildirib. O qeyd edib ki, neftin qiymətinin düşməsi iqtisadi inkişaf üçün risklər yaradıb. Xüsusən də Rusiya iqtisadiyyatındakı son ilərdə baş verən tənəzzül prosesi regional idxal-ixrac əməliyyatlarına ciddi təsir göstərir. ABŞ-ın pul siyasəti, xüsusilə dolların möhkəmlənməsi də öz təsirini göstərməkdədir.
BVF-nin Azərbaycan missiyasının rəhbəri Raca Almarzoqi risklərdən qorunmaq üçün tövsiyyələrini də çatdırıb. Onun sözlərinə görə region ölkələrində xərclərin tənzimlənməsi, özəl sektorun diqqətin ayrılması və stimullaşdırılmasına ehtiyac var. Raca Almarzoqiorta müddətli iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün pul siyasətində sərtləşdirmə, çevik məzənnə, maliyyə sabitliyi, struktur islahatları aparılmasını, xidmət sektorunun təkmilləşdirməsini tövsiyyə edib.
ADİU rektoru, professor Ədalət Muradov qeyd edib ki, ölkəmizdə keçiriləcək ilk Avropa Oyunları Azərbaycan iqtisadiyyatının, xüsusilə xidmət sektorunun daha da inkişafına töhfə verəcək.
Sonra ADİU-dan olan iqtisadçılar Beynəlxalq Valyuta Fondunun “Qafqaz və Orta Asiya üzrə regional iqtisadi perspektivlər” hesabatına öz münasibətlərini bildiriblər.

Руководитель миссии МВФ по Азербайджану выступил с докладом в АГЭУ
Руководитель миссии Международного валютного фонда (МВФ) по Азербайджану, признанный экономист господин Раджи Алмарзоги в своем выступлении на тему «Региональные экономические перспективы по Кавказу и Средней Азии» выражая свое отношение к процессам, происходящим в мире и регионе, изложил прогнозы.
По прогнозам МВФ, в течение 2015 года не будет никаких серьезных изменений цен на нефть. Но к 2019 году, цена черного золота на мировом рынке будет меняться в диапазоне от 75-79 US $. По прогнозам фонда  в этом году, тенденция снижения цен, на мировом рынке, на природный газ, металлы и продукты питания будет продолжаться. Раджа  Алмарзоги основную причину этого видит в  производстве сланцевой нефти и  спаде спроса на сырую нефть.
Известный эксперт прокомментировал и процессы, происходящие в экономике региона. Он отметил, что снижение цен на нефть создал риски для экономического роста. В частности, происходящий, в последние годы, процесс спада в российской экономике   имеет значительное влияние на региональные экспортно-импортные операции. Денежно-кредитная политика США, в частности, укрепление доллара также продолжает оказывать свое влияние.
Руководитель миссии Международного валютного фонда (МВФ) по Азербайджану господин Раджи Алмарзоги также принес свои рекомендации по защите от рисков.  По его словам
Он сказал, что есть необходимость в регулировании затрат в странах региона, в уделении  внимания и стимулировании частного сектора. Для достижения среднесрочного экономического роста, Раджа Алмарзоги рекомендовал ужесточение денежной политики, гибкий обменный курс, финансовую устойчивость, проведение структурных реформ, улучшение сектора услуг.
Ректор АГЭУ, профессор Адалат Мурадов отметил, что проводящиеся в нашей стране первые Европейские игры  будут способствовать дальнейшему развитию Азербайджанской экономики, особенно сектора услуг.
Затем  экономисты АГЭУ выразили свое отношение к отчету Международного валютного фонда «Региональные экономические перспективы по Кавказу и Средней Азии».