BVF-nun Azərbaycan üzrə missiyasının rəhbəri: “Yeni iqtisadi model Azərbaycan iqtisadiyyatını şaxələndirəcək”
Mayın 31-də Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycan üzrə missiyasının rəhbəri Məhəmməd əl-Qorçi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə yeni iqtisadi şəraitlə bağlı ölkəmizdə makroiqtisadi vəziyyət, eləcə də biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması sahəsində həyata keçirilən islahatlar barədə müzakirələr aparılıb.
Beynəlxalq Valyuta Fondunun Azərbaycan üzrə missiyasının rəhbəri Məhəmməd əl-Qorçi Azərbaycandakı son iqtisadi proseslər, aparılan struktur islahatları barədə danışıb. Ölkədəki iqtisadi durumun sürətlə dəyişdiyini bildirən missiya rəhbəri, bunu iqtisadi-siyasi tədbirlərin həyata keçirilməsinin nəticəsi kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, ölkənin özəl və qeyri-neft sektorlarının inkişafını nəzərdə tutan yeni iqtisadi model Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələnməsinə gətirib çıxaracaq. Hökumət doğru olaraq hazırkı dövrdə özəl sektorun dəstəklənməsini prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirib, deyən missiya rəhbəri Beynəlxalq Valyuta Fondunun atılan addımları yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
BVF-nun Azərbaycan üzrə missiyasının rəhbəri Məhəmməd əl-Qorçi tədiyyə balansı ilə bağlı müsbət trendin olmasını da vurğulayıb.
UNEC rektoru, professor Ə.Muradov bildirib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatında mövcud çağırışlar, ilk növbədə, neftin qiymətinin dəyişkənliyi ilə bağlıdır. Azərbaycanda əvvəlki illərdə həyata keçirilən uğurlu siyasət bu çağırışlara layiqli cavab verməyə imkan verir. Belə ki, dövlət başçısı həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etmək üçün iqtisadiyyatın mövcud vəziyyətinin dərin təhlili və yeni iqtisadi inkişaf strategiyasının hazırlanması məqsədi ilə “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri” barədə sərəncam verib.
Rektor Azərbaycanın Türkiyə və İranla iqtisadi əlaqələrini genişləndirdiyini, “İpək yolu” marşrutu üzrə müvafiq layihələr həyata keçirdiyini də diqqətə çatdırıb. Biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılmasından danışan Ə.Muradov, sahibkarlığın stimullaşdırılması məqsədilə bu sahədə yoxlamaların dayandırıldığını, lisenziyaların və icazələrin sayının kəskin azaldığını bildirib. Apellyasiya Şuralarının yaradıldığı, maliyyə bazarlarına nəzarətin gücləndirildiyi və investisiyaların təşviqi sahəsində bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib.
Bankların fəaliyyətindən söz açan rektor bildirib ki, Mərkəzi Bankın əsas məqsədi öz səlahiyyətləri çərçivəsində qiymət sabitlliyini təmin etmək olsa da, bu qurum ÜDM-nin artımını təmin edə biləcək obyektlərdən biri olmalıdır.
Azərbaycan neftlə zəngin olan çox az ölkələrdən biridir ki, neftin yüksək qiyməti hesabına əldə etdiyi gəlirlərdən səmərəli istifadə edib. Azərbaycanın iqtisadi inkişafının gələcəyinə dair aydın, müsbət qiymətləndirilə biləcək siyasi baxışı var. Ən vacibi, neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi siyasətidir ki, yüzlərlə gənc neft vəsaiti hesabına nüfuzlu xarici universitetlərdə təhsil alırlar. Əminəm ki, bu insan kapitalı Azərbaycan iqtisadiyyatına mühüm töhfələr verəcək.

Руководитель миссии по Азербайджану МВФ: “Новая экономическая модель приведет к разветвлению экономики Азербайджана”
783
31 мая руководитель миссии по Азербайджану Международного валютного фонда (МВФ) Мохаммед аль-Горчи побывал в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC).
На встрече с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым были проведены обсуждения по вопросам макроэкономического положения в стране, а также реформах, реализованных  в сфере улучшения бизнеса и инвестиционной среды.
Руководитель миссии по Азербайджану Международного валютного фонда Мохаммед аль-Горчи рассказал о последних экономических процессах в Азербайджане, проведенных структурных реформах. Говоря о стремительном изменении экономического состояния страны, руководитель миссии оценил это как результат осуществляемых экономико-политических мероприятий. Он отметил, что новая экономическая модель, предусматривающая развитие частного и ненефтяного сектора, приведет к разветвлению экономики Азербайджана. Говоря о том, что правительство правильно определило в настоящее время поддержку частного сектора как приоритетное направление, руководитель миссии высоко оценил предпринятые Международным валютным фондом шаги.
Руководитель миссии по Азербайджану МВФ Мохаммед аль-Горчи в связи с расчетным балансом подчеркнул о положительном тренде.
Ректор UNEC, профессор А.Мурадов отметил, что существующие в экономике Азербайджана призывы, в первую очередь, связаны с изменением цены на нефть. Проводимая в Азербайджане в предыдущие годы успешная политика дает возможность на достойный ответ этим призывам. Так, глава государства для обеспечения устойчивости осуществляемой экономической политики и реформ с целью глубокого анализа существующего экономического положения и разработки новой экономической стратегии развития дал указание о «Главных направлениях стратегической дорожной карты по национальной экономике и основным секторам экономики».
Ректор также довел до сведения о расширении экономических отношений Азербайджана с Турцией и Ираном, осуществляемых соответствующих проектах по маршруту «Шелковый путь». Говоря об улучшении бизнеса и инвестиционной среды, А Мурадов отметил с целью стимулирования предпринимательства о приостановлении проверок в этой сфере, резком снижении числа лицензий и разрешений. Рассказал о создании Апелляционных советов, проведении ряда мероприятий в сфере усиления контроля за финансовыми рынками и стимулирования инвестиций.
Затронув вопрос о деятельности банков, ректор отметил, что хотя основной целью Центрального банка является в рамках своих полномочий обеспечить стабильность цен, эта структура должна стать одним из объектов, которая сможет обеспечить рост ВВП.
Азербайджан является одной из немногих богатых нефтью стран, которая эффективно использовала доходы за счет высоких цен нефти. Азербайджан относительно будущего экономического развития имеет ясный политический взгляд, которую можно высоко оценить. Наиболее важным является политика превращения нефтяного капитала в человеческий капитал, так что сотни молодежи за счет нефтяных средств получают образование в престижных университетах мира. Уверен, что этот человеческий капитал внесет важный вклад в экономику Азербайджана.