28 iyul 1953-c ildə Gürcüstan Respublikasının Marneul rayonunun Qaçağan kəndində anadan olmuşdur.
1971-1976-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Balı Dövlət Universiteti) geoloji-coğrafiya fakültəsində oxumuş və univeriteti bitirdikdən sonra gənc mütəxəssis kimi Azərbaycan Milli elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutuna göndərilmişdir.
1976-1989-cu illərdə Azərbyacan Milli Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunda müxtəlif vəzifələrdə çalışmışdır.
1979-1983-cü illərdə qiyabi aspiranturada təhsil almış, 1987-ci ildə namizədlik dissretasiyasını müdafiə edərək coğrafiya elmləri namizədi elmi dərəcəsini  almışdır.
1989-1992-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Plan Komitəsinin Elmi-tədqiqat iqtisadiyyat institutunda baş elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.
1992-2001-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Planlaşdırma və İqtisadiyyat Komitəsində, Nazirlər Kabinetində və İqtisadiyyat Nazirliyində aparatın rəhbəri, baş nazirin köməkçisi və şöbə rəisinin müavini vəzifəsində çalışmışdır.
2009-2012-ci illərdə Ümumi iqtisadiyyat fakültəsində dekan müavini vəzifəsində çalışıb.
2001-2009-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi coğrafiya” kafedrasında, sonra  isə “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasında baş müəllim  vəzifəsində çalışmışdır. Hazırda kafedranın dosentidir.

к.г.н., доц. Эминов Фархад Байрам оглы
В 1971-1976 годах учился на факультете Географии Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет) и после окончания университета как молодой специалист был направлен в Институт географии Национальной академии наук Азербайджана.
В 1976-1989 годах работал на различных должностях Института географии Национальной академии наук Азербайджана.
В 1979-1983 годах учился на заочном отделении аспирантуры.
В 1987 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата географических наук.
В 1989-1992 годах работал на должности старшего научного сотрудника в Научно-исследовательском институте экономики Азербайджанского государственного планового комитета.
В 1992-2001 годах работал на должности руководителя аппарата, помощника премьер-министра и заместителя начальника отдела в Азербайджанском государственном комитете планирования и экономики, Кабинете министров и Министерстве экономики.
В 2009-2012 годах работал на должности заместителя декана факультета Общей экономики.
В 2001-2009 годах работал старшим преподавателем кафедры «Экономическая география», затем на кафедре «Охрана и экономика окружающей среды» Азербайджанского государственного экономического университета.
В настоящее время является доцентом кафедры.
На 7-ой Азербайджанской международной выставке в области окружающей среды  “Caspian Ecology” (17.11.2016)