coğ.e.n., b/m. Məhərrəmova Xatirə Cahangir qızı1965-ci il sentyabrın 15-də Bakıda anadan olub.
1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Geoloji-Coğrafiya fakültəsinə qəbul olunub.
1987-ci ildə universiteti coğrafiyaçı müəllim ixtisası üzrə bitirib.
1987-ci ildən Azərbaycan Dövlət Plan Komitəsi nəzdində Elmi-Tədqiqat İnstitututunda böyük labobrant, kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetinin «Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı» kafedrasında böyük laborant, 02.02.2011-ci ildən müəllim, 01.02.2013-cü ildən 0,5 ştatda baş müəllim vəzifəsində işləyir.
2008-ci ilin yanvar ayının 24-də AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda akademik B.Budaqovun rəhbərliyi «Azərbaycanda baş verən dağıdıcı hidrometeoroloji hadisələrin təsiri» mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edib.
2009-cu il fevralın 10-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə (protokol № 07) coğrafiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi verilib.

xatira_maharramova_atraf
Born on September 15, 1965, in Baku, Azerbaijan, is a distinguished scholar in the field of geography.
She completed her secondary education in 1982 at School No. 20 in Baku.
In the same year, she was admitted to the Faculty of Geology and Geography at Azerbaijan State University (now Baku State University), from which she graduated in 1987 with a degree in Geography and Teaching.
Following her graduation, Dr. Maharramova began her professional career at the Scientific Research Institute under the Azerbaijan State Planning Committee, where she held positions including Senior Laboratory Assistant and Junior Researcher.
Since 2002, she has been associated with the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), initially serving as a Senior Laboratory Assistant in the Department of “Environmental Protection and Economics.” She was appointed as a Lecturer on February 2, 2011, and since February 1, 2013, she has been working as a Senior Lecturer in a part-time capacity (0.5 FTE) in the same department.
On January 24, 2008, Dr. Maharramova successfully defended her dissertation titled “The Impact of Destructive Hydrometeorological Events in Azerbaijan” at the Institute of Geography of the Azerbaijan National Academy of Sciences, under the supervision of Academician B. Budagov.
On February 10, 2009, the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan conferred upon her the academic degree of Candidate of Geographical Sciences (Ph.D.) through Protocol No. 07.