coğ.e.n., b/m. Məhərrəmova Xatirə Cahangir qızı1965-ci il sentyabrın 15-də Bakıda anadan olub.
1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Geoloji-Coğrafiya fakültəsinə qəbul olunub.
1987-ci ildə universiteti coğrafiyaçı müəllim ixtisası üzrə bitirib.
1987-ci ildən Azərbaycan Dövlət Plan Komitəsi nəzdində Elmi-Tədqiqat İnstitututunda böyük labobrant, kiçik elmi işçi vəzifələrində çalışıb.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetinin «Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı» kafedrasında böyük laborant, 02.02.2011-ci ildən müəllim, 01.02.2013-cü ildən 0,5 ştatda baş müəllim vəzifəsində işləyir.
2008-ci ilin yanvar ayının 24-də AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunda akademik B.Budaqovun rəhbərliyi «Azərbaycanda baş verən dağıdıcı hidrometeoroloji hadisələrin təsiri» mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edib.
2009-cu il fevralın 10-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə (protokol № 07) coğrafiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi verilib.

Родилась 15 сентября 1965 года в городе Баку.
В 1982 году поступила на Геолого-географический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1987 году окончила университет по специальности преподавателя географии.
С 1987 года работала на должности старшего лаборанта, младшего научного сотрудника в Научно-исследовательском институте при Азербайджанском государственном плановом комитете.
С 2002 года работала на должности старшего лаборанта кафедры «Экономика и охрана окружающей среды» Азербайджанского государственного экономического университета, с 02.02.2011 года преподавателем, с 01.02.2013 годом старшим преподавателем на 0,5 шт.единиц.
24 января 2008 года в Институте географии НАНА под руководством академика Б.Будагова защитила кандидатскую диссертацию на тему «Разрушающее воздействие гидрометеорологических явлений в Азербайджане».
10 февраля 2009 года по решению Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики (протокол № 07) получила ученую степень кандидата географических наук.