CUMHURİYYƏTİMİZİN 100 YAŞI (25.05.2018)
Bakı Qida Sənayesi Kollecində AXC-nin 100 illik münasibəti ilə tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə kollecin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini əvəzi O.Süleymanzadə açaraq AXC-nin yaranması haqqında məlumat verdi. Sonra söz kollecin direktoru Vilayət İsmayılova verildi. O, müəllim, işçi və tələbə heyyətini təbrik edərək öz ürək sözlərini söylədi. Kollecin tarix müəllimi Həsənova Xatirə çıxış edərək AXC-nin yaranması tarixi haqqında ətraflı və geniş məruzə etdi. Bədii hissə başladı. Bədii hissəni giriş sözü ilə HİK-in sədri Şərifova Sevinc açdı. Sonra isə tələbələr Respublika gününə həsr olunmuş şer və mahnılar səsləndirdilər. Sonda kollecdə AXC-nin yaranmasının 100 illiyi münasibəti ilə keçirilən test müsabiqəsinin qaliblərinə sertifikatlar təqdim olundu.
2018-ci il may ayının 28-də müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi tamam olur.
Qədim və zəngin dövlətçilik ənənələrinə malik Azərbaycan xalqı keçmişinin müəyyən dövrlərində tarixin hökmü ilə böyük imperiyalar tərkibinə qatılmaq məcburiyyətində qalmışdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti məhz dünyanın siyasi nizamının yenidən qurulduğu bir vaxtda, XIX əsrin axırları və XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın yaşadığı parlaq mədəni yüksəliş mərhələsinin məntiqi yekunu kimi meydana çıxmışdır.
XIX əsrin birinci yarısından etibarən maarifçilik ideyalarının yayılması ilə Azərbaycanda baş vermiş köklü ictimai-siyasi və mədəni dəyişikliklər yeni tipli teatrın, məktəbin və mətbuatın yaranmasını təmin etməklə milli özünüdərkin gerçəkləşməsi üçün zəmin hazırladı. Abbasqulu ağa Bakıxanov və Mirzə Fətəli Axundzadə ilə başlayan bu yolu yeni tarixi mərhələdə Həsən bəy Zərdabi, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Əli bəy Hüseynzadə və digər görkəmli şəxsiyyətlər davam etdirərək milli məfkurənin təşəkkülü və inkişafına mühüm təsir göstərirdilər. Həmin dövrdə güclü sahibkarlar təbəqəsinin formalaşdığı neft şəhəri Bakı, eyni zamanda, milli ruhlu ziyalılar nəslinin yetişdiyi ictimai-siyasi fikir mərkəzinə çevrilmişdi. Rusiyanın Dövlət dumalarına və Müəssislər məclisinə seçilmiş azərbaycanlılar müstəmləkədən azad, demokratik dövlət sistemi yaratmağa hazır idilər.
Bununla yanaşı, Rusiyada çarizmin süqutundan sonra bolşeviklərin hakimiyyəti ələ keçirməsi ilə keçmiş imperiya ərazisində mürəkkəb geosiyasi vəziyyət yaranmışdı. Dünyanın aparıcı dövlətlərinin Bakı neftinə marağının siyasi çarpışmaları daha da gərginləşdirdiyi belə bir şəraitdə Azərbaycanın tərəqqipərvər siyasi elitası müstəqil milli dövlətçiliyin yaradılması naminə birləşdi.
1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edildi. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni imkanlarının ən son həddində çalışaraq şərəflə yerinə yetirdi. Azərbaycanın ilk Parlamenti və Hökuməti, dövlət aparatı təşkil edildi, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirildi, bayrağı, himni və gerbi yaradıldı, ana dili dövlət dili elan edildi, dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirildi. Ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyi təmin edildi, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli hərbi hissələr yaradıldı, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanları quruldu, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildi, Azərbaycanın ilk universiteti təsis olundu, təhsil milliləşdirildi, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlayan, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görüldü.
Mövcudluğunun ilk günlərindən xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bütün ölkə vətəndaşlarına eyni hüquqlar verərək irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizliyi ortadan qaldırdı. Cümhuriyyət parlamentinin il yarımlıq fəaliyyəti boyunca qəbul etdiyi qanunlar milli dövlətin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinə, siyasi və iqtisadi inkişafa, mədəniyyət və maarif sahələrində sürətli irəliləyişə imkan verdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti daim sülhsevər siyasət apararaq bütün dövlətlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri yaratmağa və bir-birinin hüquqlarına hörmət prinsipləri əsasında münasibətlər qurmağa cəhd göstərirdi. Dünya birliyi tərəfindən tanınmış Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyəti sayəsində Azərbaycanın beynəlxalq hüququn subyekti olması 1920-ci ilin aprel ayındakı bolşevik işğalından sonra Azərbaycanın bir dövlət kimi dünyanın siyasi xəritəsindən silinməsinin qarşısını aldı.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti təcavüzə məruz qaldığı üçün qarşıya qoyduğu məqsədlərə tam müvəffəq ola bilmədən süquta uğrasa da, onun şüurlarda bərqərar etdiyi müstəqillik ideyası unudulmadı. Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub saxlaya bildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada uğurla gerçəkləşdirdiyi siyasət xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytararaq milli mənlik şüurunu inkişaf etdirdi, azərbaycançılıq məfkurəsi işığında müstəqillik arzularının güclənməsi və yaxın gələcəkdə yenidən həqiqətə çevrilməsinə zəmin yaratdı.
1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasına nail olarkən müasir Azərbaycan Respublikası özünün qədim dövlətçilik ənənələrinə sadiq qaldığını göstərdi, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi və mənəvi varisi olmaqla onun üçrəngli bayrağını, gerbini, himnini qəbul etdi. Xalqımız Cümhuriyyətin istiqlalını dünyaya yaydığı 28 May gününü həmin vaxtdan Respublika Günü olaraq təntənə ilə qeyd edir.

100 ЛЕТ НАШЕЙ РЕСПУБЛИКЕ (25.05.2018)
В Бакинском колледже пищевой промышленности состоялось мероприятие по случаю 100-лети АДР. Мероприятие открыл вступительным словом заместитель директора по воспитательной работе колледжа О.Сулейманзаде, который дал информацию о создании АДР. Затем слово было предоставлено директору колледжа Вилаяту Исмаилову. Он поздравил с праздником всех преподавателей, сотрудников и студентов колледжа. Затем выступила преподаватель истории колледжа Гасанова Хатира и подробно рассказала об истории создания АДР. Началась художественная часть мероприятия, которую открыла председатель ПК Шарифова Севиндж, после чего студенты прочитали стихи и исполнили песни, посвященные Дню республики.
28 мая 2018 года исполнилось 100 лет со дня образования первой парламентской республики на мусульманском Востоке – Азербайджанской Демократической Республики. Народ Азербайджана с его древними и богатыми традициями государственности был вынужден присоединиться к великим империям в определенные периоды своей истории. Азербайджанская Демократическая Республика возникла как логическое завершение блестящего культурного подъема Азербайджана в конце XIX в начале  XX века, в то время, когда мировой политический порядок перестраивался. Коренные социально-политические и культурные изменения, произошедшие в Азербайджане с первой половины XIX века с распространением идей просвещения, открыли путь к реализации национального самосознания, обеспечив создание театра нового типа, школы и прессы. Гасан бек Зардаби, Джалил Мамедгулузаде, Мирза Алекпер Сабир, Али бек Гусейнзаде и другие выдающиеся личности продолжили этот путь, начатый Аббасгулу ага Бакихановым и Мирзой Фатали Ахундзаде, на новом историческом этапе и оказавший существенное влияние на становление и развитие национальной идеологии. В то время нефтяной город Баку, где сформировался сильный класс предпринимателей, также стал центром общественно-политической мысли, где выросло поколение национально настроенных интеллектуалов. Азербайджанцы, избранные в Государственную Думу и Учредительное собрание России, были готовы к созданию свободного демократического государства.
В то же время после падения царизма в России большевики захватили власть, создав сложную геополитическую ситуацию на территории бывшей империи. В такой ситуации, когда интерес ведущих стран мира к Бакинской нефти обострил политические конфликты, прогрессивная политическая элита Азербайджана объединилась для создания независимой национальной государственности. 28 мая 1918 года была принята Декларация независимости, провозгласившая независимость Азербайджана. Вновь созданная Азербайджанская Демократическая Республика с честью выполнила свою сложную историческую задачу, приложив максимум усилий. Были организованы первый парламент и правительство Азербайджана, государственный аппарат, определены границы страны, создан флаг, гимн и герб, родной язык объявлен государственным, приняты серьезные меры в области государственного управления, строительства. Были обеспечены территориальная целостность и национальная безопасность страны, в короткие сроки были созданы воинские части, в соответствии с национальными требованиями и демократическими принципами созданы государственные органы, особое внимание было уделено развитию образования и культуры. Был основан первый в Азербайджане университет, образование было национализировано, и в истории общественного мнения была проделана исключительно важная работа, подготовившая почву для культурного подъема народа в последующие годы.
С первых дней своего существования Азербайджанская Демократическая Республика, основываясь на принципах народной власти и равноправия людей, устранила расовое, национальное, религиозное и классовое неравенство, предоставив равные права всем гражданам страны. Законы, принятые республиканским парламентом в течение полутора лет, позволили укрепить независимость национального государства, политическое и экономическое развитие, а также быстрый прогресс в области культуры и образования. Азербайджанская Демократическая Республика всегда проводила миролюбивую политику и старалась наладить взаимное сотрудничество со всеми странами и строить отношения, основанные на принципах уважения прав друг друга. Благодаря деятельности всемирно признанной Народной Республики тот факт, что Азербайджан являлся субъектом международного права, предотвратил удаление Азербайджана с политической карты мира как государства после большевистской оккупации в апреле 1920 года.
Несмотря на то, что Азербайджанская Демократическая Республика распалась из-за агрессии и не смогла полностью достичь поставленных целей, идея независимости не была забыта. За прошедший период азербайджанский народ сумел сохранить многие атрибуты национальной государственности. Политика, успешно проводимая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в республике, восстановила историческую и культурную память нашего народа, развила чувство национальной идентичности, укрепила стремление к независимости в свете азербайджанской идеологии и заложила основу для ее реализации в ближайшем будущем.
В 1991 году после восстановления государственной независимости Азербайджанская Республика, придерживалась древних традиций государственности.  Будучи политическим и духовным преемником Народной республики, она приняла ее трехцветный флаг, герб, гимн. Заявив всему миру о независимости республики,  наш народ  торжественно отмечает 28 мая как День республики.