CUMHURİYYƏTİMİZİN 100 YAŞI (25.05.2018)
Bakı Qida Sənayesi Kollecində AXC-nin 100 illik münasibəti ilə tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə kollecin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini əvəzi O.Süleymanzadə açaraq AXC-nin yaranması haqqında məlumat verdi. Sonra söz kollecin direktoru Vilayət İsmayılova verildi. O, müəllim, işçi və tələbə heyyətini təbrik edərək öz ürək sözlərini söylədi. Kollecin tarix müəllimi Həsənova Xatirə çıxış edərək AXC-nin yaranması tarixi haqqında ətraflı və geniş məruzə etdi. Bədii hissə başladı. Bədii hissəni giriş sözü ilə HİK-in sədri Şərifova Sevinc açdı. Sonra isə tələbələr Respublika gününə həsr olunmuş şer və mahnılar səsləndirdilər. Sonda kollecdə AXC-nin yaranmasının 100 illiyi münasibəti ilə keçirilən test müsabiqəsinin qaliblərinə sertifikatlar təqdim olundu.
2018-ci il may ayının 28-də müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi tamam olur.
Qədim və zəngin dövlətçilik ənənələrinə malik Azərbaycan xalqı keçmişinin müəyyən dövrlərində tarixin hökmü ilə böyük imperiyalar tərkibinə qatılmaq məcburiyyətində qalmışdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti məhz dünyanın siyasi nizamının yenidən qurulduğu bir vaxtda, XIX əsrin axırları və XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın yaşadığı parlaq mədəni yüksəliş mərhələsinin məntiqi yekunu kimi meydana çıxmışdır.
XIX əsrin birinci yarısından etibarən maarifçilik ideyalarının yayılması ilə Azərbaycanda baş vermiş köklü ictimai-siyasi və mədəni dəyişikliklər yeni tipli teatrın, məktəbin və mətbuatın yaranmasını təmin etməklə milli özünüdərkin gerçəkləşməsi üçün zəmin hazırladı. Abbasqulu ağa Bakıxanov və Mirzə Fətəli Axundzadə ilə başlayan bu yolu yeni tarixi mərhələdə Həsən bəy Zərdabi, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Əli bəy Hüseynzadə və digər görkəmli şəxsiyyətlər davam etdirərək milli məfkurənin təşəkkülü və inkişafına mühüm təsir göstərirdilər. Həmin dövrdə güclü sahibkarlar təbəqəsinin formalaşdığı neft şəhəri Bakı, eyni zamanda, milli ruhlu ziyalılar nəslinin yetişdiyi ictimai-siyasi fikir mərkəzinə çevrilmişdi. Rusiyanın Dövlət dumalarına və Müəssislər məclisinə seçilmiş azərbaycanlılar müstəmləkədən azad, demokratik dövlət sistemi yaratmağa hazır idilər.
Bununla yanaşı, Rusiyada çarizmin süqutundan sonra bolşeviklərin hakimiyyəti ələ keçirməsi ilə keçmiş imperiya ərazisində mürəkkəb geosiyasi vəziyyət yaranmışdı. Dünyanın aparıcı dövlətlərinin Bakı neftinə marağının siyasi çarpışmaları daha da gərginləşdirdiyi belə bir şəraitdə Azərbaycanın tərəqqipərvər siyasi elitası müstəqil milli dövlətçiliyin yaradılması naminə birləşdi.
1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edildi. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni imkanlarının ən son həddində çalışaraq şərəflə yerinə yetirdi. Azərbaycanın ilk Parlamenti və Hökuməti, dövlət aparatı təşkil edildi, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirildi, bayrağı, himni və gerbi yaradıldı, ana dili dövlət dili elan edildi, dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirildi. Ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyi təmin edildi, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli hərbi hissələr yaradıldı, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanları quruldu, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildi, Azərbaycanın ilk universiteti təsis olundu, təhsil milliləşdirildi, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlayan, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görüldü.
Mövcudluğunun ilk günlərindən xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bütün ölkə vətəndaşlarına eyni hüquqlar verərək irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizliyi ortadan qaldırdı. Cümhuriyyət parlamentinin il yarımlıq fəaliyyəti boyunca qəbul etdiyi qanunlar milli dövlətin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinə, siyasi və iqtisadi inkişafa, mədəniyyət və maarif sahələrində sürətli irəliləyişə imkan verdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti daim sülhsevər siyasət apararaq bütün dövlətlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri yaratmağa və bir-birinin hüquqlarına hörmət prinsipləri əsasında münasibətlər qurmağa cəhd göstərirdi. Dünya birliyi tərəfindən tanınmış Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyəti sayəsində Azərbaycanın beynəlxalq hüququn subyekti olması 1920-ci ilin aprel ayındakı bolşevik işğalından sonra Azərbaycanın bir dövlət kimi dünyanın siyasi xəritəsindən silinməsinin qarşısını aldı.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti təcavüzə məruz qaldığı üçün qarşıya qoyduğu məqsədlərə tam müvəffəq ola bilmədən süquta uğrasa da, onun şüurlarda bərqərar etdiyi müstəqillik ideyası unudulmadı. Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub saxlaya bildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada uğurla gerçəkləşdirdiyi siyasət xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytararaq milli mənlik şüurunu inkişaf etdirdi, azərbaycançılıq məfkurəsi işığında müstəqillik arzularının güclənməsi və yaxın gələcəkdə yenidən həqiqətə çevrilməsinə zəmin yaratdı.
1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasına nail olarkən müasir Azərbaycan Respublikası özünün qədim dövlətçilik ənənələrinə sadiq qaldığını göstərdi, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi və mənəvi varisi olmaqla onun üçrəngli bayrağını, gerbini, himnini qəbul etdi. Xalqımız Cümhuriyyətin istiqlalını dünyaya yaydığı 28 May gününü həmin vaxtdan Respublika Günü olaraq təntənə ilə qeyd edir.

100TH ANNIVERSARY OF OUR REPUBLIC (25.05.2018)
An event dedicated to the 100th anniversary  of  ADR has been held at the Baku College of Food Industry. The event was opened by the Deputy Director for Educational Affairs of the College O.Suleymanzadeh, who informed about the establishment of ADR. Then the floor was given to the director of the college Vilayat Ismayilov. He congratulated the academic staff and students and expressed his heartfelt words. Hasanova Khatira, a history teacher at the college, gave a detailed report on the history of the ADR. The artistic part began. The artistic part was opened by the chairman of TUC  Sharifova Sevinj. Then the students   said  poems and  sang songs dedicated to the Republic Day. At the end, certificates were presented to the winners of the test competition held at the college on the occasion of the 100th anniversary of the ADR.
May 28, 2018 marks the 100th anniversary of the establishment of the first parliamentary republic in the Muslim East – Azerbaijan Democratic Republic.
The people of Azerbaijan, with its ancient and rich traditions of statehood, were forced to join the great empires in certain periods of its history. The Azerbaijan Democratic Republic emerged at a time when the political order of the world was being re-established, as a logical result of the brilliant cultural rise of Azerbaijan in the late 19th and early 20th centuries.
The radical socio-political and cultural changes that have taken place in Azerbaijan since the first half of the 19th century with the spread of enlightenment ideas have paved the way for the realization of national self-consciousness by ensuring the creation of a new type of theater, school and press. Hasan bey Zardabi, Jalil Mammadguluzadeh, Mirza Alakbar Sabir, Ali bey Huseynzadeh and other prominent personalities continued this path, which began with Abbasgulu aga Bakikhanov and Mirza Fatali Akhundzadeh, at a new historical stage and had a significant impact on the formation and development of national ideology. At that time, the oil city of Baku, where a strong class of entrepreneurs was formed, also became the center of socio-political thought, where a generation of national-spirited intellectuals grew up. Azerbaijanis elected to the State Duma and the Constituent Assembly of Russia was ready to create a free, democratic state system.
At the same time, after the fall of tsarism in Russia, the Bolsheviks seized power, creating a complicated geopolitical situation in the territory of the former empire. In such a situation, when the interest of the world’s leading countries in Baku oil intensified political conflicts, the progressive political elite of Azerbaijan united for the establishment of an independent national statehood.
On May 28, 1918, the Declaration of Independence was adopted, declaring the independence of Azerbaijan. The newly established Azerbaijan Democratic Republic has honorably fulfilled its difficult historical task by working to the best of its ability. The first Parliament and Government of Azerbaijan, the state apparatus were organized, the country’s borders were defined, the flag, anthem and coat of arms were created, the mother tongue was declared the state language, and serious measures were taken in the field of state building. The country’s territorial integrity and national security were ensured, high-capacity military units were established in a short time, state bodies were established in accordance with national requirements and democratic principles, special attention was paid to the development of education and culture, Azerbaijan’s first university was established. Prepared the ground for, exceptionally important work has been done in terms of the history of public opinion.
From the first days of its existence, the Azerbaijan Democratic Republic, based on the principles of people’s power and equality of people, has eliminated racial, national, religious and class inequality by giving equal rights to all citizens of the country. The laws adopted by the Republican Parliament during the year and a half have allowed strengthening the independence of the nation-state, political and economic development, and rapid progress in the fields of culture and education. The Azerbaijan Democratic Republic has always pursued a peaceful policy and tried to establish mutual cooperation with all countries and build relations based on the principles of respect for each other’s rights. Thanks to the activities of the world-renowned People’s Republic, the fact that Azerbaijan was a subject of international law prevented Azerbaijan from being erased from the political map of the world as a state after the Bolshevik occupation in April 1920.
Although the Azerbaijan Democratic Republic failed due to aggression and failed to achieve its goals, the idea of ​​independence, which it established in the minds, was not forgotten. The people of Azerbaijan have been able to preserve many attributes of national statehood over the past period. The policy successfully pursued by national leader Heydar Aliyev in the republic has restored the historical and cultural memory of our people, developed a sense of national identity, strengthened the desire for independence in the light of the Azerbaijani ideology and laid the groundwork for its realization in the near future.
When it regained its independence in 1991, the modern Republic of Azerbaijan showed its commitment to the ancient traditions of statehood, and as the political and spiritual successor of the Democratic Republic, adopted its tricolor flag, coat of arms and anthem. Our people have been celebrating May 28, the day of the Republic’s independence, as the Republic Day.