Differensial əmək haqqı sistemi UNEC-in intellektual məhsuludur
Noyabrın 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan differensial əmək haqqı sisteminin tətbiqi ilə bağlı növbəti tədbir keçirilib.
UNEC-in 3-cü tədris binasının professor-müəllim heyəti ilə keçirilən görüşdə rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə differensial əmək haqqı sistemi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ABŞ, Avropa, Türkiyə və Rusiya universitetlərinin təcrübəsinə əsaslanan sistemin tətbiqində məqsəd professor-müəllim heyətinin elmi-pedaqoji fəaliyyətini UNEC-in hədəfləri istiqamətinə yönəltməkdir.
Sistemin yaratdığı imkanlar barədə informasiya çatdırıldıqdan sonra görüş iştirakçılarının təklifləri dinlənilib və sualları cavablandırılıb.

The Differential Payroll System is UNEC’s Intellectual Property
The next event related with the application of the differential payroll system based on the evaluation of the academic staff’s performances took place on November 12 at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
During the meeting with the professor-teaching staff held in the third academic building of UNEC the Secretary to the Rector Elshen Baghirzade delivered information about the Differential Payroll System. He said the system based on the experience of the Universities of USA, Europe, Turkey and Russia aims to direct the professor- teaching staff’s scientific- pedagogical activities towards UNEC’s targets.
The participants’ proposals and questions were heard after the information about the opportunities of the system was given.
In the end memory leaflets about the differential payment system were distributed.
Next meeting with the professor and teaching staff will be held in the other academic building of the university.