Domagoj Cingula: “Azərbaycan artıq davamlı inkişaf haqqında danışa bilər”
Bu gün Bakı “Davamlı inkişafın social-iqtisadi problemləri” mövzusunda keçirilən 37-ci beynəlxalq elmi konfransa ev sahibliyi edir.
Mövzular milli iqtisadiyyatda və sənaye müəssisələrində son illərdə mövcud olan problemləri əhatə edir və bununla da məhdudlaşmır.   “Vestnik Kavkaza” dünyanın ən zəngin və yoxsul bölgələrinin inkişafında qarşıya çıxan əsas problemlər haqqında Sosial-iqtisadi inkişaf qurumunun (ESD) Təşkilat Komitəsinin prezidenti Domagoj Cinguladan müsahibə alıb.
– Avropada və ABŞ-da miqrantlara və qaçqınlara qarşı düşmənçilik dalğası artmaqdadır. Onlar deyirlər ki, miqrantlar həm iş yerlərini tuturlar və həm də  dövlətin hesabına yaşayırlar. Bu problemin gələcəkdə həllini necə görürsüz?
– Əslində, bu olduqca həssas mövzudur.  İnsan olaraq, biz hər bir insana qonaqpərvərlik göstərsək yaxşı olar və göstərməliyik. Bu normal olardı. Bu, bizim təbiətimizdədir. Amma, insan təbiətində başqalarına nifrət etmək də var. Biz başqa millətlərə, başqa mədəniyyətlərə, başqa dinlərə və s. nifrət etməyə meyilliyik. Beləliklə də, bu yalnız böyük bir problem deyil, həm də çox həssas bir məsələdir. Mən düşünürəm ki, bizlərdən hər birimiz hər hansı social, iqtisadi, maliyyə problemi olan hər kəsə və bu həmçinin qaçqınlara da aiddir, ev sahibliyi etməyi bacarmalıyıq və istərdik. Amma, biz işsizlik problemi olan insanları və ölkələri də anlamalıyıq, onlar xaricilərin onların iş yerlərini tutacaqlarından qorxurlar. Halbuki, digər inkişaf etmiş ölkələrdə işçi qüvvəsi çatışmamazlığı  mövcuddur və onlar ölkələrinə işləmək üçün əcnəbilərin gəlməsindən məmundurlar. Mən düşünürəm ki, insan  olaraq biz hər kəsə qonaqpərvərlik göstərməliyik,  amma biz hər hansi dəyişikliklərdən qorxan insanlar və ya ölkələrə, xüsusilə də kiminsə  onların iş yerlərini alacağını düşünənlərə qəzəblənməməliyik.
– Belə olan halda, Azərbaycanda və regionda vəziyyəti necə dəyərləndirirsiniz? Mən davamlı inkişafı nəzərdə tuturam.
– Azərbaycan son bir neçə il müddətində sürətlə in kişaf edir. Yəqin ki, siz daha çox neft ehtiyatlarınıza güvənirsiniz. Şəxsən mən, son on ildir ki, Bakı və Azərbaycanın inkişafı haqqında oxuyram və eşidirəm. Sizin vəziyyətinizdə, siz artıq davamlı inkişaf haqqında danışa bilərsiniz, yalnız işləməyə davam edin.
– Bu gün inkişaf etmiş Şimal və yoxsul Cənub problemini necə qiymətləndirirsiz? Onların arasındakı fərq nə qədər dərindir?
– Bu da çox həssas bir məsələdir. Mən hətta “inkişaf etmiş Şimal” və “az inkişaf etmiş Cənub” belə deməzdim. Biz bir neçə yüz adamlar, dünyanın mal və sərvətinin  50-60% -dən çox hissəsni idarə edən ən zəngin insanlar haqqında danışa bilərik. Bu heç bir balansın olmamasını göstərir. Bu daha inkişaf etmiş Şimala və həm də az inkişaf etmiş Cənuba da tətbiq oluna bilər. Artıq inkişaf etmiş, yaxud sürətlə inkişaf etməkdə olan ölkə zəif inkişaf etmiş ərazilər haqqınad necə düşünə bilər ki? Amma yenə də, əgər biz özümüzü qərar verənlərin, dünya liderlərinin yerinə qoysaq, təsəvvüt etsək ki, biz- Azərbaycan və yaxud Xorvatiya dünyanın ən inkişaf etmiş ölkələriyik, biz kasıb ölkələrə kömək edərdikmi? Problem bundadır. Beləliklə, əgər biz hər hansı yardım istiyiriksə, dünyanı necəsə dəyişmək istiyiriksə, biz özümüzdən başlamalıyıq.

14 FEBRUARY 2019 | VIEWS:
Today Baku hosts the 37th International Scientific Conference on Economic and Social Development – “Socio Economic Problems of Sustainable Development”.
Topics are focused, but not limited to recent challenges in modern national economies and business enterprises. Vestnik Kavkaza interviewed President of the Organizing Committee of the ESD Conference Domagoj Cingula about key challenges to development of the richest and the poorest regions of the world.
– In Europe and especially in the US, there is a growing wave of hostility toward migrants and refugees. They say that migrants take up jobs and sit on the neck of the state. How do you see the problem in the future?
– Actually, this is a quite sensitive topic. As human beings, we should and we have to show hospitality to every other human being. That would be normal. That’s in our nature. But also, in human nature, it is to hate not only ourselves. We tend to hate different nations, different cultures, different religions, etc. So this is not only a big problem nowadays, it’s also a very sensitive issue. I think everyone of us if we would be able we would love to host anyone with any kind of social, economic, financial problems, and that’s concerning refugees too. But we must also understand some people and some countries who have unemployment problems and they are afraid that foreigners will take their job positions. While in some developed countries they are lacking labor force and they are happy to have foreigners coming to work in their countries. I think as human beings we should show hospitality to everyone but we must not be mad towards those individuals or countries who are afraid of any kind of changes, especially that someone will take their working place.
– In this case, how do you estimate the situation in Azerbaijan and thre region? I mean sustainable development.
– Azerbaijan is developing rapidly in past few years. You probably much rely on your oil supplies. I have to say personally I’m reading and I’m listening about development of Baku and Azerbaijan for past ten years. In your case, you can already talk about sustainable development, just keep in running.
– How can you assess the problem of developed North and poor South today? How deep is difference between them?
– That’s also a very sensitive issue. I would not even say “developed North” and “less developed South”. We can talk about a few dozen of people, the richest people who are handling more than 50-60% of world asset and wealth. This is a big lack of any kind of balance. It also can be applied to more developed North and less developed South. How can someone who is already developed or developing rapidly to think more about underdeveloped territories? But again, if we would put ourselves in the situation of decision makers, of world leaders, if we imagine that we are, Azerbaijan or Croatia, one of the most developed countries in the world, would we help the poorest ones? That’s the question. So any change, any help, any differences we want to make in the world, we have to start from ourselves.