Dünya Bankının təhsil missiyası UNEC-də
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə Dünya Bankının proqram rəhbəri Lire Ersado və baş iqtisadçıları İqor Xeyfets ilə Katia Herrera Sosa bildiriblər ki, səfərin məqsədi Azərbaycanın hökumət tərəfdaşları ilə ali təhsil sektorunun ölkənin iqtisadi inkişafına töhfəsinin gücləndirilməsi imkanlarını müzakirə etmək, sektorun innovasiya və özəl sektorun inkişafı üçün hazırlığını qiymətləndirməyə təşəbbüs göstərməkdir. Onlar bu istiqamətdə görüləcək işlər üçün UNEC-in pilot universitet seçildiyini bildiriblər. Ölkə iqtisadiyyatında ali təhsil müəssisələrinin əhəmiyyətindən bəhs edərək, UNEC-lə əməkdaşlığın faydalı olacağını diqqətə çatdırıblar.
Belə önəmli bir missiyanın yerinə yetirilməsində UNEC-in pilot universitet kimi seçilməsindən məmnunluğunu ifadə edən Ə.Muradov əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib. O, qonaqlara UNEC-in tarixi, beynəlxalq əlaqələri və tədris prosesi haqqında ətraflı məlumat verib.
Universitetin biznes qurumları ilə əlaqələrindən bəhs edilən görüşdə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq UNEC-də yaradılan İnnovativ Biznes İnkubatorun (İBİ) fəaliyyətinə diqqət çəkilib. Burada 11 tələbə startapı olduğu qeyd edilib. Üç startap layihəsinin “Enactus” beynəlxalq proqramının “World Cup” yarışına vəsiqə qazanması qonaqların xüsusi diqqətini cəlb edib.
Görüşdə Azərbaycanda ilk dəfə UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun SOCAR-ın sifarişi əsasında həyata keçirdiyi “Azərlayt” neftinin dünya bazar qiymətinin proqrozlaşdırılması modelinin hazırlanması təqdirəlayiq hesab edilib.
UNEC-dən ixraca dəstək və biznes qurumları ilə əlaqələri genişləndirmək məqsədilə görülən işlərdən bəhs edən rektor Xarici Ticarətə Dəstək və Digital Marketinq mərkəzlərinin yaradıldığını bildirib. O, Xarici Ticarətə Dəstək Mərkəzinin ixrac sahəsində sahibkarların və ixracatçıların dəstəklənməsi, onlara məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi işlərinin təşkilini həyata keçirəcəyini qeyd edib. Digital Marketinq Mərkəzinin isə qeyri-neft ixracını həyata keçirən şirkətlər üçün vaxt və maliyyə xərclərinə qənaət etməklə digital marketinq vasitəsilə xarici bazarların operativ, etibarlı və spesifik araşdırmalarını aparacağını vurğulayıb.
Görüşdə UNEC-lə biznes sektorunun münasibətlərinin genişləndirilməsi və daimi xarakter alması, iş dünyasının marağına səbəb olacaq layihələrin işlənib hazırlanması istiqamətində müzakirələr aparılıb.

Миссия Всемирного банка по образованию в UNEC
На встрече с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым  программный руководитель Всемирного банка Лире Эрсадо, главные экономисты Игорь Хейфец и Катя Геррера Соса отметили, то целью визита является обсуждение с партнерами правительства Азербайджана вопроса о возможности усиления вклада сектора высшего учебного заведения на развитие экономики страны, проявления оценки готовности сектора к инновациям и развитию частного сектора.  Они отметили о выборе UNEC университетом пилотом для проведения работ в этом направлении. Говоря о значении высших учебных заведений в экономике страны, было отмечено о плодотворности сотрудничества с UNEC.
Выразив удовлетворение по поводу выбора UNEC как университета пилота в выполнении такой важной миссии, А.Мурадов отметил о готовности к сотрудничеству.  Он дал гостям подробную информацию об истории, международных отношениях  и учебном процессе UNEC.
На встрече, обсуждаемом о связях с бизнес-структурами,  было уделено внимание деятельности Инновационного бизнес инкубатора (ИБИ), созданного впервые в Азербайджане в UNEC.  Было отмечено о 11 стартапах студентов. Особое внимание гостей привлекло получение тремя проектами стартапа пропуска на соревнование “World Cup” международной программы “Enactus”.
На встрече была одобрена разработка модели прогнозирования цены нефти «Azeri light» на мировом рынке, осуществляемой Научно-исследовательским институтом экономических изысканий по заказу  SOCAR.
Говоря о работах, проводимых UNEC в целях поддержки экспорта и расширения отношений  со структурами бизнеса, ректор отметил о создании центров  Внешней торговли и Цифрового маркетинга. Он отметил о поддержке Центром внешней торговли предпринимателей и экспортеров в сфере экспорта, осуществлении работ по оказанию им  консалтинговых услуг. Было отмечено, что Центр цифрового маркетинга за счет экономии времени и финансовых расходов для компаний, осуществляющих ненефтяной экспорт, посредством цифрового маркетинга будет проводить оперативное, надежное и специфическое исследование внешних рынков.
На встрече состоялись обсуждения в направлении расширения отношений UNEC с сектором бизнеса, разработки проектов, что вызовет интерес в деловом мире.