Dünya elm məkanına aktiv inteqrasiya edən universitet – UNEC
Təhsil Nazirliyinin sifarişi əsasında ölkənin ali təhsil müəssisələrinin dünyada məşhur elmi istinad indeksi olan “Thomson Reuters” bazasına tam çıxış əldə etməsi və UNEC-də tətbiq olunan differensial əməkhaqqı sistemi professor-müəllim heyəti arasında elmi rəqabəti gücləndirib.
Bu rəqabət dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Thomson Reuters”in ali təhsil müəssisələri üçün qlobal elmi bazası olan “Web of Science”a  daxil olan elmi nəşrlərin sayında da özünü göstərməkdədir. Belə ki, UNEC əməkdaşlarının 2000-2016-cı illərdə çap edilən elmi əsərlərinin 35%-i məhz son üç ilin (2014-2016) payına düşüb.
Ümumiyyətlə, 2016-cı il ərzində UNEC əməkdaşlarının 864 elmi məqaləsi və 16  monoqrafiyası, 27 dərslik, 48 dərs vəsaiti, 246 proqram və metodik vəsaiti nəşr olunub. Eləcə də, dünyanın nüfuzlu xarici jurnallarında UNEC əməkdaşlarının 253 elmi məqaləsi çap edilib.

The University actively integrates into the World of Science – UNEC
Full access of the higher education institutions of the country to the database of the world-famous scientific citation index “Thomson Reuters” by the order of the Ministry of Education and the Differential Salary System applied at UNEC have increased competition among the teaching staff.
This competition also presents itself in the number of scientific publications included into the global scientific basis “Web of Science” established by the world’s leading news agency “Thomson Reuters” for the higher education institutions. However, 35% of scientific works published by UNEC employees within the years of 2000-2016 were produced in the last three years (2014-2016).
In general, 864 scientific articles and 16 monographs, 48 textbooks, 246 programs and methodological facilities have been published within 2016 by UNEC employees. In addition, 253 scientific articles written by UNEC employees were published on the world’s prestigious international journals.