Dünya elm məkanına aktiv inteqrasiya edən universitet – UNEC
Təhsil Nazirliyinin sifarişi əsasında ölkənin ali təhsil müəssisələrinin dünyada məşhur elmi istinad indeksi olan “Thomson Reuters” bazasına tam çıxış əldə etməsi və UNEC-də tətbiq olunan differensial əməkhaqqı sistemi professor-müəllim heyəti arasında elmi rəqabəti gücləndirib.
Bu rəqabət dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Thomson Reuters”in ali təhsil müəssisələri üçün qlobal elmi bazası olan “Web of Science”a  daxil olan elmi nəşrlərin sayında da özünü göstərməkdədir. Belə ki, UNEC əməkdaşlarının 2000-2016-cı illərdə çap edilən elmi əsərlərinin 35%-i məhz son üç ilin (2014-2016) payına düşüb.
Ümumiyyətlə, 2016-cı il ərzində UNEC əməkdaşlarının 864 elmi məqaləsi və 16  monoqrafiyası, 27 dərslik, 48 dərs vəsaiti, 246 proqram və metodik vəsaiti nəşr olunub. Eləcə də, dünyanın nüfuzlu xarici jurnallarında UNEC əməkdaşlarının 253 elmi məqaləsi çap edilib.

UNEC – университет, активно интегрирующий в мировое научное пространство
На основе заказа Министерства  образования усилился выход высших учебных заведений страны на базу “Thomson Reuters”, имеющей известный в мире индекс цитирования, и применения в  UNEC системы дифференциальной заработной платы, выросла научная конкуренция среди профессорско-преподавательского состава.
Эа конкуренция проявляется в числе научных публикаций, входящих “Web of Science”, являющейся  глобальной  базой для высших учебных заведений ведущего информационного агентства  “Thomson Reuters”.  Так, 35% опубликованных научных статей сотрудников UNEC за 2000-2016 годы приходится на долю последних трех лет (2014-2016).
В целом, в течение 2016 года опубликованы  864 научных статей и  16 монографий,  27 учебников, 48 учебных пособий, 246 программ и методических указаний сотрудников  UNEC. А также в престижных журналах мира опубликованы 253 научных статей сотрудников  UNEC.