Dünya Əngəllilər Vəqfinin vitse-prezidenti: “İnklüziv təhsildə UNEC modelinin uğurlu olacağına əminəm”
12 FEVRAL 2018 | VIEWS:
4208
Fevralın 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “İnklüziv ali təhsil: beynəlxalq trendlər və UNEC təcrübəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “2018-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın qəbul olunmasına diqqət çəkərək, sənəddə əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnun təhsilin bütün pillələri üzrə digər şəxslərlə bərabər səviyyədə təmin edilməsi, onların təhsili üçün maneəsiz mühitin yaradılması və bütün dünyada aktual olan inklüziv təhsil vasitəsi ilə cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin edən bütün amillərin nəzərə alındığını bildirib.
Rektor UNEC-də inklüziv təhsil sahəsində görülən işlərdən bəhs edərək, 2015-ci ildən universitetdə Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzin fəaliyyət göstərdiyini deyib. O, Azərbaycanda inklüziv ali təhsildə ikili diplom proqramının ilk dəfə UNEC ilə Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti arasında həyata keçirildiyini qeyd edib. UNEC-də 26 fiziki məhdudiyyətli tələbənin təhsil aldığına diqqət çəkən Ə.Muradov, onlara universitetin ictimai və sosial həyatında da fəal iştirak etmələri üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb. Rektor ötən il beynəlxalq reytinqlərdə dünyanın ən “yaşıl” 619 universitetindən biri seçilən  UNEC-in inklüziv təhsil sahəsində də dünyanın ən yaxşı universitetləri ilə bir sırada dayanacağına əminliyini ifadə edib.
Çıxışına “inklüziv təhsil dedikdə ağla ilk gələn orta məktəblər olurdusa, ilk dəfə ali təhsil məkanında əlillərə doğru addım atan UNEC bu stereotipi dağıtdı” sözləri başlayan Milli Məclisinin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. H.Rəcəbli ölkədə təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasından irəli gələn xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün inklüziv təhsil modelinin yaradılması ilə bağlı dövlətin həyata keçirdiyi islahatlardan danışaraq, bu sahədə ardıcıl işlər aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bu gün Azərbaycanda bu sahədə müəyyən təcrübə əldə olunduğunu deyən komitə sədri, bununla bağlı hüquqi bazanın yaradıldığını və qanunlarda bu məsələnin təsbit edildiyini bildirib.
Dünya Əngəllilər Vəqfinin (WDU) vitse-prezidenti Necdet Öztürk dünya əhalisinin 15 faizinin fiziki məhdudiyyətli olduğunu diqqətə çatdıraraq, onların təhsil hüququnun qorunmasının vacibliyini qeyd edib. İnklüziv təhsilin xüsusiyyətlərindən danışan N.Öztürk bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən faydalanmağı tövsiyə edib, beynəlxalq standartları açıqlayıb. O, inklüziv təhsildə UNEC modelinin çox uğurlu olacağına əminliyini ifadə edib.
Əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun təmin olunmasında ali təhsilin olmasını vacib şərtlərdən biri kimi qiymətləndirən Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli bu istiqamətdə universitetlərin üzərinə böyük məsulliyyət düşdüyünü qeyd edib. O, inklüziv təhsildə problemlərin aradan qaldırılması ilə bağlı layihələrin həyata keçirildiyinə diqqət çəkərək, UNEC də daxil olmaqla, ölkənin 6 ali təhsil müəssisəsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan mərkəzlərin yaradıldığını vurğulayıb.
Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri, Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov Azərbaycan əhalisinin 6 faizinin əlil olduğunu bildirərək, bunun MDB məkanında ən aşağı göstərici olduğunu diqqətə çatdırıb. UAE Zayed Sosial Müdafiə Milli təşkilatının tədris sektorunun baş təlimçiləri Şaron Keqan və Tina merk inklüziv təhsil sahəsində öz təcrübələrini paylaşıblar. UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova mərkəzin fəaliyyətindən danışıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC ilə Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənəddə UNEC-də əlilliyi olan şəxslərin abilitasiya və reabilitasiyası məqsədi ilə birgə effektiv pedaqoji prosedurların hazırlanması nəzərdə tutulub. Eyni zamanda birgə layihə, konfrans, seminar, təlimlərin təşkil edilməsi və digər məsələlər əks olunub.
Üç gün davam edəcək konfransda xarici və yerli mütəxəssislərin inklüziv ali təhsilin bütün istiqamətləri üzrə təlimləri təşkil ediləcək.
Konfrans UNEC, Dünya Əngəllilər Vəqfi (WDU), Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı və Müstəqil Həyat İnkişaf və Dəstək Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

Вице-президент Всемирного фонда инвалидов: «Я уверен в успехе модели UNECв инклюзивном образовании»
12 февраля в Азербайджанском государственном экономическом университете начала свою работу международная конференция на тему «Инклюзивное высшее образование: международные тренды и UNEC».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов обратив внимание на принятие «Государственной программы по развитию инклюзивного образования в Азербайджанской Республике в 2018-2024 годах для лиц с ограниченными возможностями здоровья»,  отметил, что в документе предусмотрено равноправное обеспечение прав лиц с инвалидностью на образование на всех ступенях образования, создание всех условий для их обучения и всеми инклюзивными средствами образования, которые являются актуальными в мире, обеспечение интеграции в общество.
Говоря о проделанных в UNECработах в сфере инклюзивного образования, ректор отметил о деятельности в университете с 2015 года центра для студентов с инвалидностью.  Он отметил, что в Азербайджане в инклюзивном высшем образовании впервые между UNEC и Московским государственным гуманитарно-экономическом университетом реализована программа двойного дипломаОбратив внимание, что в UNEC обучаются 26 студентов с физическими ограничениями, А.Мурадов подчеркнул, что в университете созданы все условия для их активного участия в общественной и социальной жизни университета.   Ректор с уверенностью отметил, что  UNEC, избранный  в минувшем году одним из самых «зеленых» из 619 университетов мира в международных рейтингах, будет стоять в одном ряду с лучшими университетами мира в сфере инклюзивного образования.
Начав свое выступление со словами «Говоря об инклюзивном образовании первое что приходит в голову это средняя школа, UNEC же, впервые сделав шаг к инвалидам, разрушил этот стереотип» председатель Комитета труда и социальной политики Милли Меджлиса Хади Раджабли высоко оценил деятельность центра для студентов с инвалидностью UNEC Говоря об осуществляемых государством реформах в связи с созданием инклюзивной модели образования для людей, нуждающихся в особой заботе, исходящей из Государственной стратегии  по развитию образования в стране, обратил внимание на последовательно осуществляемые работы в этой сфере. Отметив, что сегодня Азербайджан имеет определенный опыт в этой сфере, председатель комитета подчеркнул создание в связи с этим правовой базы и закрепление в законах этих вопросов.
Вице-президент Всемирного фонда инвалидов (WDU) Неждат Озтурк обратив внимание, что 15 процентов населения мира составляют лица с физическими ограничениями,  отметил о важности защиты их прав на образование.Говоря об особенностях инклюзивного образования, Н.Озтурк рекомендовал воспользоваться опытом ведущих университетов мира в этом направлении, назвал международные стандарты.  Он выразил уверенность в успехе модели развитии модели UNEC в инклюзивном образовании.
Оценив как один важных условий высшего образования в обеспечении занятости лиц с инвалидностью, президент Союза организаций инвалидов Азербайджана Давуд Рагимли, отметил, что в этом направлении на университет падает большая ответственность. Обратив внимание на реализацию проектов в связи с устранением проблем в инклюзивном образовании, он подчеркнул о создании в 6 высших учебных заведениях страны, включая UNEC центров,  основанных на международном опыте.
Заведующий Отделом сектора правового просвещения Аппарата Омбудсмана, советник по защите прав лиц с инвалидностью Омбудсмана Мугалиб Махмудов отметил, что 6 процентов населения Азербайджана являются лица с инвалидностью, что является самым низким показателем в пространстве СНГ.  Старший инструктор учебного сектора Национальной организации UAE Zayed Шарон Кеган поделился своим опытом в сфере инклюзивного образования. Координатору центра для студентов с инвалидностью UNEC Севиндж Махсимовой рассказал о деятельности центра.
В рамках конференции между UNEC и Азербайджанским союзом инвалидных организаций подписано соглашение. В документе предусматривается разработка совместных эффективных педагогических процедур с целью рабилитации и реабилитации лиц с инвалидностью в UNEC.   В то же время здесь отражается проведение совместных проектов, конференций, семинар, тренингов, а также  другие вопросы.
На трехдневной конференции будут организованы тренинги зарубежных и местных специалистов по всем направлениям инклюзивного высшего образования.
Конференция состоялась при совместной организации UNEC, Всемирного фонда инвалидов (WDU), Союза организаций инвалидов Азербайджана и Независимого центра развития и поддержки.