“Əcnəbi tələbələrin fikir platforması”nın qalibləri – UNEC tələbələri
UNEC tələbələri Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən “Əcnəbi tələbələrin fikir platforması” adlı TEDx formatlı yarışmanın qalibi olublar.
Əcnəbi tələbələr arasında keçirilən müsabiqədə iştirakçılar müşahidələrinin ən maraqlı məqamlarını münsiflər heyəti və auditoriya ilə bölüşüblər. Münsiflər heyəti auditoriyanın marağına səbəb olan çıxışları 5 ballıq sistemlə qiymətləndirib. Ölkənin 10 universitetinin 15 ölkədən olan 30 əcnəbi tələbəsinin qatıldığı yarışda finala 9 nəfər vəsiqə qazana bilib. Onların arasında UNEC tələbələri də var.
Final mərhələsində UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin II kurs tələbəsi Tomiva Fayehun və I kurs tələbələri Uillie Ubong ilə Akınpelu David Darenin təmsil olunduğu komanda vətənləri Nigeriyadan söz açaraq, Afrika ölkəsində yaşamağın çətinliklərindən danışıblar. Xüsusi olaraq azyaşlıların həyatından, aclıqla mübarizəsindən bəhs ediblər. Əcnəbi tələbələrin fikirlərini Azərbaycan dilində ifadə etmələri və yarışa öz milli geyimlərində qatılmaları münsiflər heyətinin xüsusi marağına səbəb olub.
UNEC tələbələri çıxışlarında Azərbaycandan da bəhs edərək, burada olduqları müddəti həyatlarında önəmli mərhələ adlandırıblar: “Azərbaycanda keçirdiyimiz tələbəlik illərini gələcəyimiz üçün böyük sərmayə hesab edirik. Çünki biz UNEC-də həm təhsil alır, həm də dost qazanırıq. UNEC-in verdiyi bilik kimi, Azərbaycanlı dostları da sərvət hesab etmək olar”.
Bakı Beynəlxalq Tələbə Klubunun təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə və ADA Universitetinin Magistr Tələbə Hökümətinin texniki dəstəyi ilə təşkil edilən “Əcnəbi tələbələrin fikir platforması” müsabiqəsində üç universitetin komandası I yerə layiq görülüb. Onların arasında UNEC-lə yanaşı, Bakı Mühəndislik Universiteti və Bakı Slavyan Universiteti də var.

Winners of “the Idea Platform of Foreign Students” – UNEC Students
UNEC students have become winners of TEDx format competition on “The Idea Platform of Foreign Students” held in Azerbaijan for the first time.
The participants shared the most exciting moments of their observations with the jury and the auditorium within the contest held among the overseas students. The jury assessed the speeches cause the auditorium’s interest in 5 point system. 9 students reached the final of the rivalry joined by 30 international students of 10 universities from 15 countries. UNEC students are among them.
The team represented by the II year students of UNEC’s International School of Economics Tomiva Fayehun and the I year students Willie Ubong and Akinpelu David Daren spoke about their Motherland Nigeria and difficulties of the living in the African country within the final. They especially talked about the life of young children and their struggle with hunger. The jury was mainly surprised of international students’ speeches made in Azerbaijani and their attendance in the rivalry in their national clothes.
Talking about the period of their life in Azerbaijan, UNEC students called it very important period. We consider our student years spent in Azerbaijan a great investment to our future. We get education at UNEC and at the same time, gain fiends. The friends gained at UNEC can be considered wealth as the knowledge obtained”.
The teams of 3 universities achieved the I place in “The Idea Platform of Foreign Students” organized by the Baku International Students Club and funded by the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and ADA University. Besides UNEC team, the teams of Baku University of Engineering and Baku Slavic University are among them.