“Əcnəbi tələbələrin fikir platforması”nın qalibləri – UNEC tələbələri
UNEC tələbələri Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən “Əcnəbi tələbələrin fikir platforması” adlı TEDx formatlı yarışmanın qalibi olublar.
Əcnəbi tələbələr arasında keçirilən müsabiqədə iştirakçılar müşahidələrinin ən maraqlı məqamlarını münsiflər heyəti və auditoriya ilə bölüşüblər. Münsiflər heyəti auditoriyanın marağına səbəb olan çıxışları 5 ballıq sistemlə qiymətləndirib. Ölkənin 10 universitetinin 15 ölkədən olan 30 əcnəbi tələbəsinin qatıldığı yarışda finala 9 nəfər vəsiqə qazana bilib. Onların arasında UNEC tələbələri də var.
Final mərhələsində UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin II kurs tələbəsi Tomiva Fayehun və I kurs tələbələri Uillie Ubong ilə Akınpelu David Darenin təmsil olunduğu komanda vətənləri Nigeriyadan söz açaraq, Afrika ölkəsində yaşamağın çətinliklərindən danışıblar. Xüsusi olaraq azyaşlıların həyatından, aclıqla mübarizəsindən bəhs ediblər. Əcnəbi tələbələrin fikirlərini Azərbaycan dilində ifadə etmələri və yarışa öz milli geyimlərində qatılmaları münsiflər heyətinin xüsusi marağına səbəb olub.
UNEC tələbələri çıxışlarında Azərbaycandan da bəhs edərək, burada olduqları müddəti həyatlarında önəmli mərhələ adlandırıblar: “Azərbaycanda keçirdiyimiz tələbəlik illərini gələcəyimiz üçün böyük sərmayə hesab edirik. Çünki biz UNEC-də həm təhsil alır, həm də dost qazanırıq. UNEC-in verdiyi bilik kimi, Azərbaycanlı dostları da sərvət hesab etmək olar”.
Bakı Beynəlxalq Tələbə Klubunun təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə və ADA Universitetinin Magistr Tələbə Hökümətinin texniki dəstəyi ilə təşkil edilən “Əcnəbi tələbələrin fikir platforması” müsabiqəsində üç universitetin komandası I yerə layiq görülüb. Onların arasında UNEC-lə yanaşı, Bakı Mühəndislik Universiteti və Bakı Slavyan Universiteti də var.

Победители «Платформа мнений иностранных студентов» – студенты UNEC
Студенты UNEC стали победителями состоявшегося впервые в Азербайджане соревнования формата TEDx «Платформа мнений иностранных студентов».
На соревновании, состоявшемся среди иностранных студентов, участники самыми интересными моментами поделились с жюри и аудиторией. Выступления, вызвавшие интерес у аудитории, члены жюри оценили по 5-бальной системе. В соревновании, в котором участвовали 30 иностранных студентов из 15 стран 10 университетов страны, 9 человек получили пропуск.
На финальном этапе студент II курса Международной школы экономики UNEC Томива Файехун и студенты I курса Уиллие Убонг и Акинелу Давид Дарен рассказали о своей родине — Нигерии, о трудностях проживания в Африке. В частности они отметили о тяжелой жизни малолетних, борьбе с голодом. Выражение иностранными студентами своих мыслей на азербайджанском языке и участие в конкурсе в национальной одежде вызвали интерес у членов жюри.
В своих выступлениях студенты UNEC рассказали также об Азербайджане, проведенные здесь дни назвали важным этапом в своей жизни: «Студенеские годы, проведенные в Азербайджане, считаем большим вкладом для будущего. Потому что в UNEC мы получаем образование, а также завоевываем друзей. Знания, полученные в UNEC, а также приобретенных друзей можно считать богатством».
На соревновании «Платформа мнения иностранных студентов», состоявшемся при организационной поддержке Международного студенческого клуба Баку, финансовой поддержке Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики и технической поддержке Магистерско-студенческго правительства университета АДА, команды трех университетов удостоены I места. Среди них UNEC, Бакинский инженерный университет и Бакинский славянский университет.