Prof. Ədalət Muradov: Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafını stimullaşdırmaq üçün daha liberal şərait yaratmaq lazımdır
Bakı. İlhamə İsabalayeva –  Trend.az
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafını stimullaşdırmaq və bunun üçün bu sektora daha çox sərbəstlik vermək, onlar üçün daha liberal şərait yaratmaq lazımdır. Bunu Trend-ə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov deyib.
Rektorun sözlərinə görə, iqtisadi inkişafın müxtəlif mərhələlərində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir ki, bunlardan biri də devalvasiyadır: “Şübhəsiz ki, ilkin mərhələdə müəyyən hallar olacaq. Amma onların hamısı qarşısı alına biləcək neqativlərdir. Düşünürəm ki, bu mənfi təsiri minimuma endirmək üçün hökumətin əlində kifayət qədər alətlər var”.
Ə.Muradov deyib ki, əvvəlki dövrlərdə yaradılmış qeyri-neft sektorları Azərbaycandakı mənfi təsirləri qısa müddət ərzində neytrallaşdırmağa imkan verir: “Devalvasiya iqtisadiyyatda baş verən proseslərə bir reaksiyadır. Artıq o reaksiya verilib, indi isə iqtisadiyyatın özünün devalvasiyaya reaksiyası olacaq. Düşünürəm ki, bütövlükdə Azərbaycanın gələcək inkişafı baxımından devalvasiya qaçılmaz bir tədbir idi. Son nəticədə Azərbaycan makroiqtisadi tarazlığın bərpa olunması, yerli istehsalın stimullaşdırılması, qeyri-neft sektorunun idxal malları ilə rəqabətinin artırılması baxımından müsbət təsir göstərəcək”.

Prof. Adalat Muradov: More liberal condition must be created to stimulate the development in Azerbaijan’s non- oil sector
Baku. Ilhama Isabalayeva –  Trend.az
To stimulate the development of non-oil sector in Azerbaijan and to give this sector liberty, more liberal condition must be created for them. Rector of Azerbaijan State University of Economics, Professor Adalat Muradov said these words to Trend.
According to the Rector, the various activities are carried out at different stages of economic development, one of which is devaluation: “Without a doubt, there will be certain situations at an early stage. However all of them are the negatives that can be prevented. I think the government has enough tools to minimize the negative effects”.
Muradov said non-oil sectors established in previous periods allows neutralizing the negative effects in the short term: “Devaluation is a reaction to the developments in the economy. Now it has already reacted, now the economy is going to response the devaluation. I suppose the devaluation is an inevitable measure in terms of the future development of Azerbaijan. Eventually, Azerbaijan will positively affect in terms of restoration of macroeconomic stability, stimulate local production and increasing competitiveness of imported goods in the non- oil sector”.