Prof. Ədalət Muradov: Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafını stimullaşdırmaq üçün daha liberal şərait yaratmaq lazımdır
Bakı. İlhamə İsabalayeva –  Trend.az
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişafını stimullaşdırmaq və bunun üçün bu sektora daha çox sərbəstlik vermək, onlar üçün daha liberal şərait yaratmaq lazımdır. Bunu Trend-ə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov deyib.
Rektorun sözlərinə görə, iqtisadi inkişafın müxtəlif mərhələlərində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir ki, bunlardan biri də devalvasiyadır: “Şübhəsiz ki, ilkin mərhələdə müəyyən hallar olacaq. Amma onların hamısı qarşısı alına biləcək neqativlərdir. Düşünürəm ki, bu mənfi təsiri minimuma endirmək üçün hökumətin əlində kifayət qədər alətlər var”.
Ə.Muradov deyib ki, əvvəlki dövrlərdə yaradılmış qeyri-neft sektorları Azərbaycandakı mənfi təsirləri qısa müddət ərzində neytrallaşdırmağa imkan verir: “Devalvasiya iqtisadiyyatda baş verən proseslərə bir reaksiyadır. Artıq o reaksiya verilib, indi isə iqtisadiyyatın özünün devalvasiyaya reaksiyası olacaq. Düşünürəm ki, bütövlükdə Azərbaycanın gələcək inkişafı baxımından devalvasiya qaçılmaz bir tədbir idi. Son nəticədə Azərbaycan makroiqtisadi tarazlığın bərpa olunması, yerli istehsalın stimullaşdırılması, qeyri-neft sektorunun idxal malları ilə rəqabətinin artırılması baxımından müsbət təsir göstərəcək”.

Проф. Адалят Мурадов: для стимулирования развития не нефтяного сектора необходимо создание в Азербайджане более либеральных условий
Баку, Ильхама Исабалаева-  Trend.az
Для стимулирования развития не нефтяного сектора в Азербайджане необходимо предоставление самостоятельности этому сектору и создания более либеральных условий. Об этом сказал Тренду ректор Азербайджанского государственного экономического университета Адалят Мурадов.
По словам ректора, на различных этапах экономического развития мы осуществляем  различные мероприятия, одним из которых является девальвация. «Несомненно, что вначале будут наблюдаться определенные явления. Однако это негативы, которые можно предотвратить. Думаю, что для доведения до минимума отрицательного влияния правительство располагает  достаточными инструментами».
А.Мурадов сказал, что не нефтяные секторы, созданные в прежние периоды, дают возможность за короткое время нейтрализовать негативные явления r: Девальвация – это реакция на происходящие в экономике процессы. Эта реакция уже выражена, а теперь будет реакция экономики на девальвацию. Считаю, что с точки зрения развития Азербайджана в будущем девальвация мероприятие, которое нельзя миновать. В конце Азербайджан с восстановлением экономического равновесия, стимулированием отечественного производства, товарами не нефтяного сектора с точки зрения повышения конкуренции покажет положительное влияние».