Mərkəzin rəhbəri: f-r.e.d., prof. Şahlar Əsgərov
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının 28 fevral 2019-cu il tarixli iclasının 164 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 14 mart 2019-cu il tarixli 152/3/2019 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 13 may 2019-cu il tarixli 315/3/2019 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik professor, Əməkdar Elm Xadimi Əsgərov Şahlar Qaçay oğluna həvalə edilmişdir.
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi iqtisadi və social-iqtisadi tədqiqatların aparılmasını və elmi tədqiqat işlərində empirik metodlardan istifadə olunmasını təşviq edəcək, professor-müəllim heyətinə və tələbələrə keyfiyyətli elmi tədqiqatların aparılması və beynəlxalq bazalara çıxış imkanları ilə bağlı dəstək olacaq, yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində elmi-tədqiqat layihələrini həyata keçirir.
– Fəaliyyət istiqamətləri  üzrə  daxil  olan  müraciətlərə  və  sorğulara qanunvericiliyə  uyğun olaraq  baxılmasını  təmin etmək;
-Səlahiyyətləri çərçivəsində universitetin inkişaf konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək;
-Mərkəzin iş planını və fəaliyyəti ilə bağlı hesabatlar hazırlamaq;
-Mərkəz tərəfindən fəaliyyət prosesində qanunvericiliyə uyğun olaraq  xidməti məlumatların qorunmasını təmin etmək;
– f.r.e.d.  prof. Allahverdiyev Biləndər Paşa    – Xəzər Universitetinin “Riyaziyyat” kafedrasının professoru

Head of the Center: Prof.  Dr.of  Phys-Math. Sciences Shakhlar Askerov
The   Research Center   for Econophysics   was established by the Decision No. 164 of the Academic Council of the Azerbaijan State  University  of  Economics  (UNEC) dated February 28, 2019 and by the UNEC Rector Decree No. 152/3/2019 of March 14, 2019.
According to the order of the UNEC Rector dated May 13, 2019 No. 315/3/2019, the Center was entrusted to Honored Scientist Professor, Askerov Shakhlar Qachay.
PURPOSE
The Economic Research Center will encourage economic and socio-economic research and the use of empirical methods in scientific research, provide support for faculty and students on access to qualitative research and access to international bases, implements research projects in the field of local and international cooperation.
OBJECTIVES
– to carry out scientific works  and projects;
– Organization of international and national conferences, symposiums, seminars, round tables, trainings;
– Preparation and printing of publications in different languages;
-Preparation   of   reports, brochures, research papers, articles, newsletters, books, etc. ;
– Collaborate with representatives of research centers, institutions, universities and the private sector within the country and abroad;
– To ensure that the appeals and inquiries on the directions of activity are considered in accordance with the legislation;
-To provide realization of the concept of development of the university within its competence;
– To provide protection of service information in the course of activity by   the Center in accordance with the legislation;
MEMBERS
Doc. of Phys., Mathem., prof. Allahverdiyev Bilander Pasha – professor of the “Mathematics” department of Khazar University
– Prof. Mahmudov Nazim Idris – professor of the Faculty of Mathematics of Eastern Mediterranean University
– prof. Huseyin Tuna – professor at Mehmet Akif Ersoy University of the Republic of Turkey (Burdur/Turkey)