Mərkəzin rəhbəri: i.e.d., professor Ə.C.Muradov
İnkişaf iqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universite­ti­nin Elmi Şurasının 28 iyun 2019-cu il tarixli iclasının 166 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 598/3/2015 № əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC Rektoru, professor, i.e.d. Ədalət Cəlal oğlu Muradovun 758/3/2019 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik öz üzərinə götürülmüşdür.
Öz vəzifələri və hüquqları çərçivəsində UNEC-in struktur böl­mə­ləri, dövlət orqanları, elm və təhsil qurumları və digər yerli və beynəlxalq təş­ki­lat­larla qarşılıqlı əlaqədə  fəaliyyət  göstərmək
–  Fəaliyyət  istiqamətləri  üzrə  daxil  olan  müraciətlərə  və  sorğulara qanun­ve­ri­ci­liyə  uyğun olaraq  baxılmasını  təmin etmək;
– Səlahiyyətləri  çərçivəsində  universitetin  inkişaf  konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək;
– Laboratoriyanın  iş  planını və fəaliyyəti  ilə bağlı hesabatlar  hazırlamaq;
– Laboratoriya tərəfindən  fəaliyyət  prosesində  qanunvericiliyə  uyğun  olaraq  xidməti  məlumatların qorunmasını  təmin  etmək;
• Fəaliyyət istiqamətlərinə  uyğun  olaraq  qanunvericilkdə  nəzərdə tutulmuş  digər  vəzifələri yerinə yetırmək.
Azərbaycan neftinin dünya bazar qiymətinin orta və uzunmüddətli dövr üçün proqnoz­laşdırılması
Layihənin icra müddəti: başlama-bitmə tarixi:01.08.2015- 31.07.2016
• iqtisadi və sosial-iqtisadi tədqiqatların aparıl­ma­sını və elmi tədqiqat işlərində empirik metodlardan istifadə olunmasını təşviq etmək;
• professor-müəllim heyətinə və tələbələrə keyfiyyətli elmi tədqiqatların aparılması və beynəlxalq bazalara çıxış imkanları ilə bağlı dəstək vermək;
• yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində elmi-tədqiqat layihələrini həyata keçirmək.
– Həsənli Yadulla Həmdulla oğlu – i.e.d., İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professoru;
Hacıyev Nazim Özbəy oğlu – i.e.n., UNEC Biznes məktəbinin direktoru, “İqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi” kafedrasının dosenti
– PhD dos. Festus Victor Bekun – TC İstanbul Gelişim Universitetin İnzibati və Sosial Elmlər Fakültəsinin Logistika və İdarəetmə kafedrasının dosenti (İstanbul/Türkiyə)
– dos. Ojonugwa Usman – TC İstanbul Ticarət Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsinin dosenti, (İstanbul/Türkiyə)
– dos. Tomiwa Sunday Adebayo – Kipr Beynəlxalq Universiteti Biznesin İdarə Edilməsi Departamentinin dosenti (Şimali Kipr, Lefkoşa); “Sustainable Development & World Ecology” beynəlxalq jurnalın redaktor müavini (Nigeriya vətəndaşı)

Руководитель центра: д.э.н., профессор А.Дж.Мурадов
Исследовательский центр развития экономики UNEC создан по решению заседания Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета от 28 июня 2019 года № 166 и в соответствии с приказом ректора UNEC № 598/3/2015.
Ректор UNEC в соответствии с приказом профессора, д.э.н. Адалата Джалал оглы Мурадова  № 758/3/2019 руководство центром на общественных началах взял на себя.
В рамках своих прав и обязанностей оказывать совместную деятельность со структурными подразделениями UNEC, государственными органами, научными и образовательными структурами и с другими отечественными и международными организациями.
• Согласно направлению деятельности выполнить другие обязанности, предусмотренные в законодательстве.
НАШИ ПРОГРАММЫ И ПРОЕКТЫ:
Прогнозирование цены азербайджанской нефти на мировом рынке на средний и долгосрочный период.
Срок исполнения проекта: начало-конец: 01.08.2015- 31.07.2016
• поощрять проведение экономических и социально-экономических исследований и использование эмпирических методов в научно-исследовательских работах;
• оказывать поддержку профессорско-преподавательскому составу и студентам в проведении научных исследований и в связи с возможностями выхода на международные рынки;
• в рамках отечественного и международного сотрудничества осуществлять научно-исследовательские проекты.
• Гасанлы Ядулла Хамдулла оглу – д.э.н., директор Научно-исследовательского института экономических исследований, профессор кафедры «Экономика и менеджмент»;
• Гаджиев Назим Озбей оглы – к.э.н., директор Бизнес-школы UNEC, доцент кафедры «Экономика и управление бизнесом»
• Phd., доц. Фестус Виктор Бекун – доцент кафедры логистики и менеджмента факультета административных и социальных наук ТЦ Стамбульского университета Гелишим (Стамбул/Турция)
• Доц. Оджонугва Усман – доцент факультета экономики ТЦ Стамбульского торгового университета, (Стамбул/Турция)
• Доц. Томива Сандей Адебайо – доцент кафедры делового администрирования Кипрского международного университета (Северный Кипр, Никосия); Заместитель редактора международного журнала «Устойчивое развитие и мировая экология» (гражданин Нигерии)