Mərkəzin rəhbəri: i.e.d., professor Ə.C.Muradov
İnkişaf iqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universite­ti­nin Elmi Şurasının 28 iyun 2019-cu il tarixli iclasının 166 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 598/3/2015 № əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC Rektoru, professor, i.e.d. Ədalət Cəlal oğlu Muradovun 758/3/2019 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik öz üzərinə götürülmüşdür.
Öz vəzifələri və hüquqları çərçivəsində UNEC-in struktur böl­mə­ləri, dövlət orqanları, elm və təhsil qurumları və digər yerli və beynəlxalq təş­ki­lat­larla qarşılıqlı əlaqədə  fəaliyyət  göstərmək
–  Fəaliyyət  istiqamətləri  üzrə  daxil  olan  müraciətlərə  və  sorğulara qanun­ve­ri­ci­liyə  uyğun olaraq  baxılmasını  təmin etmək;
– Səlahiyyətləri  çərçivəsində  universitetin  inkişaf  konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək;
– Laboratoriyanın  iş  planını və fəaliyyəti  ilə bağlı hesabatlar  hazırlamaq;
– Laboratoriya tərəfindən  fəaliyyət  prosesində  qanunvericiliyə  uyğun  olaraq  xidməti  məlumatların qorunmasını  təmin  etmək;
• Fəaliyyət istiqamətlərinə  uyğun  olaraq  qanunvericilkdə  nəzərdə tutulmuş  digər  vəzifələri yerinə yetırmək.
Azərbaycan neftinin dünya bazar qiymətinin orta və uzunmüddətli dövr üçün proqnoz­laşdırılması
Layihənin icra müddəti: başlama-bitmə tarixi:01.08.2015- 31.07.2016
• iqtisadi və sosial-iqtisadi tədqiqatların aparıl­ma­sını və elmi tədqiqat işlərində empirik metodlardan istifadə olunmasını təşviq etmək;
• professor-müəllim heyətinə və tələbələrə keyfiyyətli elmi tədqiqatların aparılması və beynəlxalq bazalara çıxış imkanları ilə bağlı dəstək vermək;
• yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində elmi-tədqiqat layihələrini həyata keçirmək.
– Həsənli Yadulla Həmdulla oğlu – i.e.d., İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professoru;
Hacıyev Nazim Özbəy oğlu – i.e.n., UNEC Biznes məktəbinin direktoru, “İqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi” kafedrasının dosenti
– PhD dos. Festus Victor Bekun – TC İstanbul Gelişim Universitetin İnzibati və Sosial Elmlər Fakültəsinin Logistika və İdarəetmə kafedrasının dosenti (İstanbul/Türkiyə)
– dos. Ojonugwa Usman – TC İstanbul Ticarət Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsinin dosenti, (İstanbul/Türkiyə)
– dos. Tomiwa Sunday Adebayo – Kipr Beynəlxalq Universiteti Biznesin İdarə Edilməsi Departamentinin dosenti (Şimali Kipr, Lefkoşa); “Sustainable Development & World Ecology” beynəlxalq jurnalın redaktor müavini (Nigeriya vətəndaşı)

Head  of the center: Doctor of economic sciences, Professor A.J.Muradov
Has been established by the Decision No. 166 of the meeting of the Scientific Council of   Azerbaijan State University of Economics dated June 28, 2019 and the order of Rector of UNEC  № 598/3/2015.
According to the order of Doctor of Economic sciences, professor Adalat Jalal Muradov  No. 758/3/2019, the management of  the center has been  undertaken by himself on  public bases.
To interact with UNEC departments, government agencies, science and education institutions and other local and international organizations within the scope of its responsibilities and rights
– To carry out scientific research works and projects;
– To organize international and national conferences, symposiums, seminars, round tables, trainings;
– To prepare and publish publications in different languages;
– To prepare reports, booklets, research documents, articles, bulletins, books, etc.;
– To cooperate with research centers, institutes, universities and private sector representatives located in the country and abroad;
– Ensuring that incoming appeals and inquiries on areas of activity are considered in accordance with the legislation;
– To ensure the implementation of the concept of development of the university within its powers;
– Prepare reports on the work plan and activities of the laboratory;
– To ensure the protection of service information in accordance with the legislation in the process of operation by the laboratory;
To perform other duties provided by the legislation in accordance with the directions of activity.
Forecast of world market price of Azerbaijani oil for medium and long term
Project implementation period: the deadline: 01.08.2015- 31.07.2016
OUR TARGET:
To encourage the conduct of economic and socio-economic research and the use of empirical methods in scientific research;
Support the academic staff   and  students with access to quality research and access to international bases;
Implementation of scientific-  research  projects within the framework of local and international cooperation.
Hasanli Yadulla Hamdulla  – Doctor of Economic sciences., Director of the Economic Research Institute, Professor of the Department of Economics and Management;
Hajiyev Nazim Ozbey  – Candidate of Economic sciences., Director of UNEC Business School, Associate Professor of the department of  “Economics and Business Management”
– PhD Assoc. Festus Victor Bekun – docent of the Department of Logistics and Management, Faculty of Administration and Social Sciences, TC Istanbul Gelişim University (İstanbul/Turkey)
– Assoc. Ojonugwa Usman – associate professor of the Faculty of Economics of TC Istanbul Trade University, (İstanbul/Turkey)
– Assoc. Tomiwa Sunday Adebayo – associate professor of the Department of Business Administration of Cyprus International University (North Cyprus, Nicosia); Deputy editor of the international magazine “Sustainable Development & World Ecology” (Nigerian citizen)