Ege Universitetində Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının və Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü qeyd edilib
10 NOYABR 2023 | VIEWS:
9 Noyabr – Bayraq Günündə Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin, UNEC-in və Türkiyənin Ege Universtetinin təşkilatçılığı Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının və Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Ege Universitetində tədbir keçirilib.
Tədbir Heydər Əliyevin həyat yoluna və Cümhuriyyətin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş videoçarxın nümayişi ilə başlayıb.
Tədbirdə Ege Universitetinin rektoru professor Necdet Budak, Azərbaycan Respublikasının Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov, UNEC-in prorektoru dosent Gəray Musayev, hər iki universitetinin nümayəndələri, akademik heyəti, Ege Universitetində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
Ege Universitetinin rektoru prof. Necdet Budak Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünün rəhbərlik etdiyi universitetdə qeyd olunmasından qürur duyduğunu bildirib. 1991-ci ildə müstəqillyini elan edən Azərbaycanı ilk tanıyan dövlətin Türkiyə Cümhuriyyəti olduğunu deyən rektor, “Bir millət, iki dövlət” devizi altında hər iki ölkə arasında əməkdaşlığın bu gün bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini qeyd edib.
Prof. Necdet Budak Ege Universiteti barədə məlumat verərək, burada 1106 azərbaycanlı tələbənin təhsil aldığını diqqətə çatdırıb. UNEC ilə Ege Universiteti arasında “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov Türkiyə ilə Azərbaycanın dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən, eyni zamanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin Türkiyə ilə bağlı xarici siyasətindən danışıb. Səfir ölkə prezidentləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın davam etdirdiyi bu günkü uğurlu siyasətin təməlində məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyalarının dayandığını bildirib.
UNEC-in prorektoru  dosent Gəray Musayev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” şüarının ölkələrimiz arasındakı münasibətləri tarixdə görünməmiş səviyyəyə yüksəltdiyini söyləyib. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qardaşlıq və səmimiyyətə əsaslanan əməkdaşlığı nəticəsində bu gün çox dəyərli günlərin yaşandığını qeyd edib.
Ege Universiteti ilə əməkdaşlıqdan söz açan G.Musayev, hər iki universitet arasında bu ildən start verilən ikili diplom proqramı çərçivəsində 20 azərbaycanlı və 10 türkiyəli tələbənin təhsilə başladığını bildirib. Əməkdaşlıq çərçivəsində universitetlər arasında digər layihələrin də həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
Sonra Ege Universitetinin Ədəbiyyat Fakültəsinin professoru Həsən Mərt Türkiyə və Azərbaycanın yaranma tarixi, UNEC-in Mühəndislik fakültəsinin dekanı dos. Elçin Səmədov isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu və Azərbaycanın müstəqillik uğrunda mübarizəsi barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbir UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin və Ege Universitetinin Dövlət Türk Musiqisi Konservatoriyasının hazırladığı “Xəzərdən Egeyə” musiqili konsert proqramı ilə başa çatıb.

The 100th anniversary of the establishment of the Republic of Turkey and the birth of Great Leader Heydar Aliyev is celebrated at Ege University
10 NOVEMBER 2023 | VIEWS:
On November 9 – Flag Day, an event was held at Aegean University on the occasion of the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Turkey and the birth of Great Leader Heydar Aliyev, organized by the Embassy of Azerbaijan in Turkey, UNEC and Aegean University of Turkey.
The event began with the video dedicated to the life of Heydar Aliyev and the 100th anniversary of the Republic.
The event was attended by the rector of Ege University rector Professor Necdet Budak, the Ambassador of Azerbaijan to Turkey Rashad Mammadov, the vice -rector of UNEC Associate Professor Geray Musayev, representatives of both universities, academic staff, Azerbaijani students studying at Ege University, as well as other guests.
The rector of Ege University prof. Necdet Budak expressed his pride that the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Turkey and the birth of National Leader Heydar Aliyev was celebrated at the university he headed. The rector said that the Republic of Turkey was the first state to recognize Azerbaijan, which declared its independence in 1991, and noted that the cooperation between the two countries under the motto “One nation, two states” is successfully developing in all fields today.
Professor Necdet Budak gave information about Ege University and pointed out that 1106 Azerbaijani students study here. He expressed his satisfaction with the implementation of the dual diploma program in “Food Engineering” between UNEC and Ege University.
The ambassador of the Republic of Azerbaijan to Turkey, Rashad Mammadov, spoke about the friendly and brotherly relations between Turkey and Azerbaijan, as well as the foreign policy of Great Leader Heydar Aliyev in relation to Turkey. The ambassador said that the ideas of Great Leader Heydar Aliyev are the foundation of today’s successful policy continued by the country’s presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan.
The vice-rector of UNEC, associate professor Geray Musayev, said that National Leader Heydar Aliyev’s slogan “One nation, two states” raised the relations between our countries to an unprecedented level in history. He noted that as a result of the cooperation between the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev based on brotherhood and sincerity, very valuable days are being experienced today.
Speaking about cooperation with Ege University, G.Musayev said that 20 Azerbaijani and 10 Turkish students started studying within the framework of the dual diploma program between the two universities. He emphasized that other projects will be implemented between the universities within the framework of cooperation.
Then Hasan Mart, Professor of the Faculty of Literature of Ege University made a report on the History of the establishment of Turkey and Azerbaijan, the dean of the Engineering Faculty of UNEC, Assoc. Elchin Samadov made speech about the life path of Great Leader Heydar Aliyev and the struggle for independence of Azerbaijan.
The event ended with the musical concert program “From the Caspian to the Aegean” prepared by the members of the UNEC Creative Center and the State Turkish Music Conservatory of the Aegean University.