Ege Universitetində Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının və Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü qeyd edilib
10 NOYABR 2023 | VIEWS:
9 Noyabr – Bayraq Günündə Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin, UNEC-in və Türkiyənin Ege Universtetinin təşkilatçılığı Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının və Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Ege Universitetində tədbir keçirilib.
Tədbir Heydər Əliyevin həyat yoluna və Cümhuriyyətin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş videoçarxın nümayişi ilə başlayıb.
Tədbirdə Ege Universitetinin rektoru professor Necdet Budak, Azərbaycan Respublikasının Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov, UNEC-in prorektoru dosent Gəray Musayev, hər iki universitetinin nümayəndələri, akademik heyəti, Ege Universitetində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
Ege Universitetinin rektoru prof. Necdet Budak Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünün rəhbərlik etdiyi universitetdə qeyd olunmasından qürur duyduğunu bildirib. 1991-ci ildə müstəqillyini elan edən Azərbaycanı ilk tanıyan dövlətin Türkiyə Cümhuriyyəti olduğunu deyən rektor, “Bir millət, iki dövlət” devizi altında hər iki ölkə arasında əməkdaşlığın bu gün bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini qeyd edib.
Prof. Necdet Budak Ege Universiteti barədə məlumat verərək, burada 1106 azərbaycanlı tələbənin təhsil aldığını diqqətə çatdırıb. UNEC ilə Ege Universiteti arasında “Qida mühəndisliyi” ixtisası üzrə ikili diplom proqramının həyata keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov Türkiyə ilə Azərbaycanın dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən, eyni zamanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin Türkiyə ilə bağlı xarici siyasətindən danışıb. Səfir ölkə prezidentləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın davam etdirdiyi bu günkü uğurlu siyasətin təməlində məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyalarının dayandığını bildirib.
UNEC-in prorektoru  dosent Gəray Musayev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” şüarının ölkələrimiz arasındakı münasibətləri tarixdə görünməmiş səviyyəyə yüksəltdiyini söyləyib. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qardaşlıq və səmimiyyətə əsaslanan əməkdaşlığı nəticəsində bu gün çox dəyərli günlərin yaşandığını qeyd edib.
Ege Universiteti ilə əməkdaşlıqdan söz açan G.Musayev, hər iki universitet arasında bu ildən start verilən ikili diplom proqramı çərçivəsində 20 azərbaycanlı və 10 türkiyəli tələbənin təhsilə başladığını bildirib. Əməkdaşlıq çərçivəsində universitetlər arasında digər layihələrin də həyata keçiriləcəyini vurğulayıb.
Sonra Ege Universitetinin Ədəbiyyat Fakültəsinin professoru Həsən Mərt Türkiyə və Azərbaycanın yaranma tarixi, UNEC-in Mühəndislik fakültəsinin dekanı dos. Elçin Səmədov isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu və Azərbaycanın müstəqillik uğrunda mübarizəsi barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbir UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin və Ege Universitetinin Dövlət Türk Musiqisi Konservatoriyasının hazırladığı “Xəzərdən Egeyə” musiqili konsert proqramı ilə başa çatıb.

В Эгейском университете отметили 100-летие со дня основания Турецкой Республики и рождения Великого вождя Гейдара Алиева
10 НОЯБРЯ 2023 | VIEWS:
9 Ноября — в День флага при организационной поддержке посольства Азербайджана в Турции, UNEC и Эгейского университета Турции по случаю 100-летия основания Турецкой Республики и дня рождения Великого вождя Гейдара Алиева в Эгейском университете состоялось мероприятие.
Мероприятие началось с показа видеоролика, посвященного жизненному пути Гейдара Алиева и 100-летию республики.
В мероприятии приняли участие ректор Эгейского университета профессор Недждет Будак, посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов, проректор UNEC доцент Герай Мусаев, представители обоих университетов, профессорско-преподавательский состав, азербайджанские студенты, обучающиеся в Эгейском университете, а также другие гости.
Ректор Эгейского университета проф. Недждет Будак выразил гордость тем, что 100-летие со дня основания Турецкой Республики и рождения общенационального лидера Гейдара Алиева отмечалось в возглавляемом им университете. Ректор сообщил, что Турецкая Республика стала первым государством, признавшим Азербайджан, провозгласивший свою независимость в 1991 году, и отметил, что сотрудничество между двумя странами под девизом «Одна нация, два государства» сегодня успешно развивается во всех сферах.
Проф. Недждет Будак дал информацию об Эгейском университете и отметил, что здесь обучаются 1106 азербайджанских студентов. Он выразил удовлетворение реализацией программы двойного диплома по специальности «Пищевая инженерия» между UNEC и Эгейским университетом.
Посол Азербайджанской Республики в Турции Рашад Мамедов рассказал о дружественных и братских отношениях между Турцией и Азербайджаном, а также внешней политике Великого вождя Гейдара Алиева в отношении Турции. Посол отметил, что идеи Великого вождя Гейдара Алиева являются основой сегодняшней успешной политики, которую продолжают президенты стран Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган.
Как сообщил проректор UNEC доцент Герай Мусаев, лозунг общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства» поднял отношения между нашими странами на беспрецедентный в истории уровень. Он отметил, что в результате сотрудничества между Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, основанном на братстве и искренности, сегодня переживаются очень ценные дни.
Говоря о сотрудничестве с Эгейским университетом, Г.Мусаев сообщил, что в рамках программы двойного диплома между двумя университетами 20 азербайджанских и 10 турецких студентов начали обучение. Он подчеркнул, что в рамках сотрудничества между университетами будут реализовываться и другие проекты.
Затем выступили с презентацией профессор факультета Литературы Эгейского университета Гасан Мерт об истории возникновения Турции и Азербайджана, декан факультета Инженерии UNEC доц. Эльчин Самедов о жизненном пути Великого вождя Гейдара Алиева и борьбе за независимость Азербайджана.
Мероприятие завершилось музыкальной концертной программой «От Каспия до Эгейского моря», подготовленной членами Творческого центра UNEC и Государственной турецкой музыкальной консерватории Эгейского университета.