Əli Əmirli: “UNEC tələbələri bizə Xocalı faciəsini bir daha xatırlatdılar”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələrinin Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə bağlı səhnələşdirdiyi “Ünvansız qatar” tamaşasının premyerası keçirilib.
Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında səhnələşdirilən tamaşanın premyerasında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, millət vəkilləri, Qarabağ qaziləri, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əməkdar incəsənət xadimi, yazıçı, ssenarist, dramaturq Əli Əmirlinin eyniadlı əsəri əsasında UNEC Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən hazırlanan  tamaşada ermənilərin xalqımızın başına gətirdikləri faciələrdən, dinc insanların öz ata-baba yurdlarından, doğma ocaqlarından didərgin düşmələrindən bəhs olunub.
Tamaşadan sonra çıxış edən rektor Ədalət Muradov tələbələrin obrazları peşəkarlıqla canlandırdıqlarını bildirərək, yaradıcı heyətin əməyini yüksək qiymətləndirib. Rektor tamaşanı Xocalı soyqırımı qurbanlarının, Qarabağ şəhidlərinin ruhu qarşısında etiraf adlandırıb, onların günahsız qanlarının yerdə qalmayacağını vurğulayıb. Ə.Muradov dövlət başçısı, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunacağına, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tezliklə təmin ediləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Əsərin müəllifi Əli Əmirli tamaşanın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib. Hər bir təhsil ocağının incəsənətə, mədəniyyətə, eləcə də ədəbiyyata yaxın olmasının vacibliyindən söz açan Ə.Əmirli UNEC-in aparıcı universitetlər sırasında olduğunu və müsbət imic formalaşdırdığını diqqətə çatdırıb. Tamaşanın Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr olunduğunu vurğulayan yazıçı-dramaturq, tələbələrin yüksək peşəkarlıqla canlandırdıqları səhnələrlə tamaşaçılara həmin faciəni bir daha xatırlatdıqlarını, o anları bir daha yaşatdıqlarını bildirib.
Qeyd edək ki, tamaşanın quruluşçu rejissoru Vahid Orucoğlu, rejissoru UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Elman Telmanoğludur. Rolları UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin dram dərnəyinin üzvləri İlham Quliyev, Sona Quliyeva, Yasin Əhmədov, Nicat Tarverdiyev, Rəşad Aslanov, Minayə Hüseynova, Mərva Məmmədova, Nigar Ağayeva, Gülnur İmanova, Nərmin Zeynallı, Nərmin Qorçuyeva, Heyran Mehdiyeva, Sevinc Quliyeva və məktəbli Ayan  Mirzəzadə canlandırıb.

Али Амирли: «Студенты UNEC еще раз напомнили нам Ходжалинскую трагедию»
Состоялась премьера спектакля «Поезд без адреса», поставленного студентами Азербайджанского государственного экономического университета в связи с 27-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В премьере спектакля, поставленного в Азербайджанском государственном театре юного зрителя, наряду с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым и профессорско-преподавательским составом, а также студентами приняли участие депутаты, ветераны Карабаха, члены Совета общественного контроля UNEC и другие гости.
В спектакле, подготовленном Творческим центром UNEC по одноименной пьесе заслуженного деятеля науки, писателя, сценариста, драматурга Али Амирли, рассказывается о причиненных армянами нашему народу трагедиях, изгнании мирного населения из своих отцовских домов, родных очагов.
Выступивший после спектакля ректор Адалат Мурадов отметил, что студенты профессионально изобразили образы и высоко оценил работу творческой группы. Ректор назвал спектакль признанием перед жертвами Ходжалинского геноцида и памятью шехидов Карабаха, подчеркнул, что их невинно пролитая кровь не останется  без возмездия. А.Мурадов выразил уверенность, что в скором времени под руководством главы государства, Верховного клавнокомандующего Ильхама  Алиева наши земли, находящиеся под оккупацией, будут освобождены, будет обеспечена территориальная целостность Азербайджана.
Автор произведения Али Амирли выразил благодарность каждому, кто оказал содействие в подготовке спектакля. Говоря о важном значении близости каждого учебного заведения к искусству, культуре, а также литературе, А.Амирли обратил внимание, что UNEC является в числе ведущих университетов, сумевший сформировать положительный имидж. Подчеркнув, что спектакль был посвящен 27-й годовщине Ходжалинского геноцида, писатель-драматург отметил, что студенты, проявляя профессионализм в сценах, заставили зрителей еще раз вспомнить эту трагедию, снова пережить эти мгновения.
Следует отметить, что режиссер-постановщик спектакля Вахид Оруджоглы, режиссер  директор Творческого центра UNEC Эльман Тельманоглы. Роли сыграли члены драматического кружка Творческого центра UNEC Ильхам Гулиев, Сона Гулиева,Ясин Ахмедов, Ниджат Тарвердиев, Рашад Асланов, Миная Гусейнова, Марва Мамедова, Нигяр Агаева, Гюльнур Иманова, Нармин Зейналы, Нармин Горчуева, Хейран Мехдиева, Севиндж Гулиева и школьница Аян Мирзазаде.