Əli Əmirli: “UNEC tələbələri bizə Xocalı faciəsini bir daha xatırlatdılar”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələrinin Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə bağlı səhnələşdirdiyi “Ünvansız qatar” tamaşasının premyerası keçirilib.
Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında səhnələşdirilən tamaşanın premyerasında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, millət vəkilləri, Qarabağ qaziləri, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əməkdar incəsənət xadimi, yazıçı, ssenarist, dramaturq Əli Əmirlinin eyniadlı əsəri əsasında UNEC Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən hazırlanan  tamaşada ermənilərin xalqımızın başına gətirdikləri faciələrdən, dinc insanların öz ata-baba yurdlarından, doğma ocaqlarından didərgin düşmələrindən bəhs olunub.
Tamaşadan sonra çıxış edən rektor Ədalət Muradov tələbələrin obrazları peşəkarlıqla canlandırdıqlarını bildirərək, yaradıcı heyətin əməyini yüksək qiymətləndirib. Rektor tamaşanı Xocalı soyqırımı qurbanlarının, Qarabağ şəhidlərinin ruhu qarşısında etiraf adlandırıb, onların günahsız qanlarının yerdə qalmayacağını vurğulayıb. Ə.Muradov dövlət başçısı, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqlarımızın azad olunacağına, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tezliklə təmin ediləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Əsərin müəllifi Əli Əmirli tamaşanın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib. Hər bir təhsil ocağının incəsənətə, mədəniyyətə, eləcə də ədəbiyyata yaxın olmasının vacibliyindən söz açan Ə.Əmirli UNEC-in aparıcı universitetlər sırasında olduğunu və müsbət imic formalaşdırdığını diqqətə çatdırıb. Tamaşanın Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr olunduğunu vurğulayan yazıçı-dramaturq, tələbələrin yüksək peşəkarlıqla canlandırdıqları səhnələrlə tamaşaçılara həmin faciəni bir daha xatırlatdıqlarını, o anları bir daha yaşatdıqlarını bildirib.
Qeyd edək ki, tamaşanın quruluşçu rejissoru Vahid Orucoğlu, rejissoru UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Elman Telmanoğludur. Rolları UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin dram dərnəyinin üzvləri İlham Quliyev, Sona Quliyeva, Yasin Əhmədov, Nicat Tarverdiyev, Rəşad Aslanov, Minayə Hüseynova, Mərva Məmmədova, Nigar Ağayeva, Gülnur İmanova, Nərmin Zeynallı, Nərmin Qorçuyeva, Heyran Mehdiyeva, Sevinc Quliyeva və məktəbli Ayan  Mirzəzadə canlandırıb.

26 FEBRUARY 2019 | VIEWS:
The premiere of play “A train without a destination” was held staged by students of Azerbaijan State Economic University (UNEC) on the 27th anniversary of Khojaly genocide.
At the premiere of the performance staged at the Azerbaijan State Theater of Young Spectators, the rector of UNEC, professor Adalat Muradov and student-teacher staff of the university, as well as  MPs, Karabakh veterans, members of the UNEC Public Supervisory Board and other guests attended the event.
A performance by UNEC Creative Center based on the same piece of work by the Honored Art Worker, writer, screenwriter and playwright Ali Amirli tells about the tragedies the Armenians have caused to our people and expulsion of peaceful people from their homeland, their hometowns.
Speaking after the performance, the rector Adalat Muradov praised the creative work of the students, expressing their professionalism. The rector described the performance as a confession in front of the victims of the Khojaly genocide, the martyrs of Karabakh, noting that their innocent bloods would not remain on the ground. A. Muradov expressed confidence that the occupied territories will be liberated under the leadership of the Head of State, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, and   territorial integrity of Azerbaijan will be ensured soon.
The author of the work, Ali Amirli, thanked everyone who contributed to the performance. Speaking about the importance of each educational institution for art, culture and literature, Ali Amirli said that UNEC is among the leading universities and has formed a positive image. Stating that the performance has been devoted to the 27th anniversary of the Khojaly tragedy, the writer-dramatist  told that the students could  remind the spectators of the tragedy once more and made them live that moment again with the scenes performed with high professionalism.
It must be noted that producer-director of the perfomace is Vakhid Orujoglu, the  director is the head of UNEC Creative Center Elman Telmanoglu. The roles were performed by members of the UNEC Creative Center drama community, Ilham Guliyev, Sona Guliyeva, Yasin Akhmadov, Nijat Tarverdiev, Rashad Aslanov, Minaya Huseynova, Marva Mammadova, Nigar Agayeva, Gulnur Imanova, Narmin Zeynalli, Narmin Qarchueva, Heyran Mekhdiyeva, Sevinj Guliyeva and student Ayan Mirzazade.