UNEC-in Elmi Şurasının yeni tədris ilində ilk iclası keçirilib
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov şura üzvlərini yeni tədris ili münasibətilə təbrik edərək, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Elmi Şurada Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru dosent Söhrab İsayev 2023/2024-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının yekunlarına dair hesabatla çıxış edib. Bildirilib ki, universitet üzrə 15474 tələbə yaz imtahan sessiyasında iştirak edib. Test üsulu ilə imtahanlarda müvəffəqiyyət göstəricisi 90%, yazılı imtahanlarda 83 %, elektron-yazılı imtahanlarda isə 95% olub.
Elmi Şuranın qərarı ilə yeni tədris ilindən bütün ixtisas fənləri (646 fənn) üzrə imtahanların yazılı, qeyri-ixtisas fənləri (343 fənn) üzrə isə test  üsulu ilə aparılacağı qeyd olunub. Yazılı imtahanların artıq elektronlaşdırıldığı və dəyişikliklərin I kursdan tətbiq ediləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Sonra Qiyabi və Əlavə Təhsil Mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyevin 2023/2024-cü tədris ilinin Yay semestrinin təşkili ilə bağlı hesabatı dinlənilib.  Qeyd olunub ki, bu ilki yay semestrində UNEC-lə yanaşı, digər ATM-lərin tələbələri də daxil olmaqla, 1065 tələbə iştirak edib. Yay semestri 86 qrupda 72 fənn üzrə və 4 dildə təşkil olunub.
Tədris üzrə prorektor dosent Gəray Musayev isə 2024/2025-cü tədris ilində UNEC-ə bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə qəbulun nəticələri barədə məlumat verib. UNEC üzrə qəbulun bakalavriatura üzrə 98,5%, magistratura üzrə 95,4%, MBA proqramı üzrə 94%, SABAH magistraturasında 100% yerinə yetirildiyini bildirib. Təkrar ali təhsilə bu il qəbul olanların sayının isə 229 nəfər olduğunu diqqətə çatdırıb.
Hesabatda UNEC-ə yüksək bal toplayaraq, qəbul olanların sayının ildən-ilə artdığı da qeyd olunub. Belə ki, UNEC-ə qəbul olmuş bütün tələbələrin 78 faizinin dövlət sifarişli, 22 faizinin isə ödənişli tələbələr olduğu deyilib. 600 və daha yüksək balla UNEC-ə qəbul olanların sayının ötən illə müqayisədə 89.4 faiz artdığı, ölkə üzrə 600-dən çox bal toplayanların 14.4 faizinin məhz UNEC-i seçdiyi vurğulanıb.
Elmi Şura cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. Şurada keyfiyyət təminatına dair hesabat, ailə vəziyyətinə görə akademik məzuniyyət verilməsi qaydaları, xarici dilin tədrisinin təşkili və təkmilləşdirilməsinə dair təkliflər dinlənilərək, qəbul edilib. Eləcə də, elmi fəaliyyətin nəticəliliyinin artırılması məqsədilə mövcud qaydalara dəyişikliklər olunub.
Şuranın qərarı ilə UNEC-də 2 tədqiqat mərkəzi – Marketinq, İstehlakçı Davranışı və Brendinq ilə İqlim Dəyişiklikləri və İstixana Qazlarının İdarəedilməsi tədqiqat mərkəzləri də yaradılıb.

Состоялось первое заседание Ученого совета UNEC в новом учебном году
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов поздравив членов совета с новым учебным годом, пожелал им успехов в деятельности.
На Ученом совете директор Международного центра магистратуры и докторантуры доцент Сохраб Исаев выступил с отчетом об итогах экзаменационной сессии весеннего семестра 2023/2024 учебного года. Было отмечено, что в весенней экзаменационной сессии приняли участие 15 474 студента университета. Показатель успешности на экзаменах, проводимых в форме тестов, составил 90%, на  письменных экзаменах 83% и электронно-письменных экзаменах 95%.
По решению Ученого совета, с нового учебного года экзамены по всем профильным предметам (646 предметов) будут проводиться письменно, а по непрофильным предметам (343 предмета) – в форме тестов. Доведено до сведения, что письменные экзамены уже переведены в электронную форму и изменения будут применяться с 1-го курса.
Затем был заслушан отчет директора Центра заочного и дополнительного образования Сабухи Танривердиева об организации летнего семестра 2023/2024 учебного года. Было отмечено, что в летнем семестре этого года приняли участие 1065 студентов, в том числе студенты UNEC и других вузов. Летний семестр был организован в 86 группах по 72 предметам и на 4 языках.
Проректор по учебной части доцент Герай Мусаев проинформировал об итогах приема в UNEC на уровни бакалавра и магистра в 2024/2025 учебном году. По его словам, 98,5% поступлений в UNEC составили на бакалавриат, 95,4%  в магистратуру, 94% на программу MBA и 100%  на магистерскую программу САБАХ. Число поступивших на повторное высшее образование в этом году составило 229 человек.
В отчете также отмечалось, что с каждым годом увеличивается число поступивших в UNEC с высокими баллами. Так, было отмечено, что 78 процентов всех студентов, принятых в UNEC, являются студентами по государственному заказу, а 22 процента — платными студентами. Было подчеркнуто, что по сравнению с прошлым годом число поступивших в UNEC с результатом 600 и выше баллов увеличилось на 89,4 процента, а из тех, кто набрал более 600 баллов по всей стране, выбрали UNEC 14,4 процента.
Ученый совет продолжил свою работу обсуждением текущих вопросов. На совете были заслушаны и приняты предложения по обеспечению качества, правилам предоставления академических отпусков по семейным обстоятельствам, организации и совершенствованию обучения иностранному языку. Также в целях повышения эффективности научной деятельности в действующие правила были внесены изменения.
Решением Совета в UNEC также созданы 2 исследовательских центра – Маркетинг, Поведение потребителя и Изменение климата с помощью брендинга в условиях изменения климата и Управление отопительными газами.