ruhiya aliyevaƏliyeva Ruhiyyə Oqtay qızı
1997-ci ildə Bakı Sosial İdarəetmə və Politologiya İnstitutunun bakalavr, 2006-cı ildə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq biznes” ixtisası üzrə magistr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1999-cu ildən 2016-cı ilə kimi universitetin “Politologiya” və “Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilis dilində)” kafedralarında böyük laborant vəzifəsində, 2016 –  2021-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Rus İqtisad Məktəbində mütəxəssis və bölmə rəhbəri vəzifələrində çalışıb.
R.O.Əliyeva  bir neçə il universitetdə saathesabı  qaydada müəllim, 2021-ci ildən UNEC-in  Rus iqtisad məktəbinin “İqtisadiyyat ” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.
Müxtəlif təlimlərdə iştirak edərək sertifikatlar alıb. Respublika  və beynəlxalq elmi konfranslarda məruzə ilə çıxışlar edib. 2017-ci ildə UNEC-də keçirilən “Elm Aylığı” çərçivəsində doktorantlar arasında keçirilən məqalə  müsabiqəsində 1-ci yerə layiq görülüb. Xarici ölkə və respublika elmi nəşrlərində 21 məqalə və tezisi dərc olunub.

Родилась в 1976 году в городе Газах.
В 1997 году окончила Бакинский Институт Социального Управления и Политологии, получив степень бакалавра. В 2006 году с отличием окончила магистратуру по специальности «Международный бизнес» в Азербайджанском Государственном Экономическом Университете.
С 1999 по 2016 год работала старшим лаборантом кафедр «Политология» и «Международная экономика» (на английском языке), а в 2016-2021 годах специалистом и заведующим отделом Русской Экономической Школы Азербайджанского Государственного Экономического Университета (UNEC).
Р.О.Алиева несколько лет работала преподавателем в UNEC c почасовой оплатой, а с 2021-го года работает преподавателем кафедры «Экономика» в Русской Экономической школе UNEC.
Получила сертификаты по участию в различных тренингах по повышению квалификации. Выступала с докладами на национальных и международных научных конференциях. В 2017 году заняла первое место в конкурсе статей среди докторантов, проводимым в рамках «Месяца науки» в UNEC. Автор 21 статьи и тезисов, опубликованных в зарубежных и отечественных научных изданиях.