ruhiya aliyevaƏliyeva Ruhiyyə Oqtay qızı
1997-ci ildə Bakı Sosial İdarəetmə və Politologiya İnstitutunun bakalavr, 2006-cı ildə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq biznes” ixtisası üzrə magistr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1999-cu ildən 2016-cı ilə kimi universitetin “Politologiya” və “Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilis dilində)” kafedralarında böyük laborant vəzifəsində, 2016 –  2021-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Rus İqtisad Məktəbində mütəxəssis və bölmə rəhbəri vəzifələrində çalışıb.
R.O.Əliyeva  bir neçə il universitetdə saathesabı  qaydada müəllim, 2021-ci ildən UNEC-in  Rus iqtisad məktəbinin “İqtisadiyyat ” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.
Müxtəlif təlimlərdə iştirak edərək sertifikatlar alıb. Respublika  və beynəlxalq elmi konfranslarda məruzə ilə çıxışlar edib. 2017-ci ildə UNEC-də keçirilən “Elm Aylığı” çərçivəsində doktorantlar arasında keçirilən məqalə  müsabiqəsində 1-ci yerə layiq görülüb. Xarici ölkə və respublika elmi nəşrlərində 21 məqalə və tezisi dərc olunub.

Aliyeva Ruhiyya Ogtay
In 1997, she graduated from the Baku Institute of Social Management and Political Science with a bachelor’s degree, and in 2006 from  Azerbaijan State University of Economics with a master’s degree in International Business.
From 1999 to 2016 she worked as a senior laboratory assistant at the department of Political Science and International Economics (in English), and from 2016 to 2021 as a specialist and department head at the Russian School of Economics of Azerbaijan State University of Economics.
R.O. Aliyeva has been a part-time teacher at the university for several years, and from 2021 she has been working as a lecturer at the department of Economics of  UNEC Russian School of Economics.
She participated in various training and received certificates. She has made reports at national and international scientific conferences. In 2017, she was awarded first place in the article competition held among doctoral students as a part of the “Science Month”  at UNEC. Her 21 articles and theses have been published in foreign and national scientific publications.