“Elm aylığı” UNEC-də elmi tədqiqatların keyfiyyətini daha da artıracaq
“Elm aylığı”nın ilk günündə rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, məqsəd elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevrilməyi hədəfləyən UNEC-də aparılan elmi tədqiqatların səmərəliliyini artırmaq, professor-müəllim heyətini, tələbələri elmi tədqiqat işlərinə stimullaşdırmaq, tədqiqatçı əməkdaşların potensialını üzə çıxarmaq və fikir mübadiləsi aparmaqdır. UNEC-də bu istiqamətdə mühüm addımlar atıldığını, nailiyyətlər əldə edildiyini diqqətə çatdıran rektor, alimlərin tədqiqatlarını ictimai müzakirəyə çıxarması məqsədilə yaradılan diskurs.az virtual iqtisadi forumu, eləcə də ölkə ictimaiyyəti tərəfindən maraqla qarşılanan “UNEC Ekspert” jurnalından bəhs edib.
Ə.Muradov bildirib ki, UNEC-də ixtisas sahələri üzrə 5 tədqiqat mərkəzi yaradılıb ki, burada Avropa, eləcə də İslam iqtisadiyyatı üzrə araşdırmalar aparılır. Eyni zamanda Nobel mükafatçılarının iştirakı ilə beynəlxalq konfranslar təşkil olunur, elmi müzakirələr keçirilir. UNEC alimləri Azərbaycanda ilk dəfə olaraq regionda ən böyük layihə olan Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) dəstəyi ilə  Almaniya universitetlərində tədqiqat təcrübəsində iştirak ediblər. Differensial Əməkhaqqı Sistemində müəllimlərin reytinqini müəyyən etmək üçün elmi fəaliyyətə 40 % yer verildiyinə diqqət çəkən rektor, UNEC-də elmi nəşrlərin sayının son 3 ildə 2,5 dəfə, xaricdə çap olunan məqalələrin isə 3,6 dəfə artdığını vurğulayıb.
UNEC rektoru universitetdə elmi tədqiqatların keyfiyyətinin daha da artırılması istiqamətində elm günlərinin əhəmiyyətli olacağını bildirib.
Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov “Stratejı Yol Xəritəsi -Elm-təhsil-innovasiya formatına keçid: dünya təcrübəsi və UNEC-də tətbiqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Elmi-tədqiqat universitetinin vəzifələrindən danışan professor həmin universitetlərin əsasında elm və təhsil fəaliyyətini eyni dərəcədə səmərəli həyata keçirən, qabaqcıl elmi tədqiqatlar aparan, keyfiyyətli tədris mühitini təmin edən, yüksək elmi və elmi-pedaqoji kadr potensialına malik olan ali təhsil müəssisəsinin dayandığını qeyd edib. Professor bildirib ki, “Universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi-praktik konfransda Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib. UNEC rektorunun rəhbərliyi ilə yaradılan işçi qrupu universitetlərdə elmi fəaliyyətin səmərəli idarəedilməsi, dünya təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində təkliflər hazırlayaraq, Təhsil Nazirliyinə təqdim edəcək.
Tədbirdə UNEC-də elmi fəaliyyətin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində təkliflər səsləndirilib. Bildirilib ki, universitetdə pedaqoji heyətlə tədqiqatçı alimlərin fəaliyyət istiqamətləri ayrılacaq. Bunun üçün tədris proqramlarında köklü dəyişikliklərə ehtiyac var. İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçılarının dünyanın diqqət mərkəzində olduğu vurğulanaraq, UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları haqqında maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. 2017-ci ilin iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatı Riçard Talerin “Davranış iqtisadiyyatı” kitabının Azərbaycan dilində UNEC-də tərcümə olunması təklif olunub. Növbəti illərdə də UNEC-də iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçılarının tədqiqatlarının tərçüməsinin həyata keçiriləcəyi bildirilib. Qeyd olunub ki, elmi işlərin təşkili sahələr üzrə təsnifləşdirilməli, elmi tədqiqatların prioritet istiqamətləri müəyyənləşdirilməlidir. Tədbirdə akademik tədqiqatçıların idarəedilməsi, akademik ekspertizanın təşkili barədə də təkliflər səsləndirilib.
“Elm aylığı” çərçivəsində UNEC-də Azərbaycanın tanınmış elm xadimləri və iqtisadçılarının qatılacağı elmi seminar, dəyirmi masalar keçiriləcək, elmi müzakirələr təşkil olunacaq. Eyni zamanda, TEDx beynəlxalq konfransının keçirilməsi də UNEC-də təşkil olunan “Elm aylığı”na daxil edilib.

«Месячник науки» повысит качество научных исследований в UNEC
В первый день «Месячника науки» ректор, профессор Адалат Мурадов отметил, что целью является повышение эффективности научных исследований, стимулирование профессорско-преподавательского состава и студентов на научно-исследовательские работы, выявление потенциала сотрудников-исследователей и в этом направлении проведение обмена мнениями в UNEC, который нацелен на превращение в университета научно-исследовательского профиля. Говоря о предпринятых в UNEC в этом направлении шагах, достигнутых успехах, ректор рассказал о виртуальном экономическом  форуме diskurs.az, созданном в целях вынесения на общественное обсуждение исследований ученых, а также о журнале “Эксперт UNEC”, вызвавшего интерес у общественности.
А.Мурадов отметил, что в UNEC  создано 5 центров исследования по специальностям, в которых ведутся исследования по европейской, а также исламской экономике. В то же время были организованы международные конференции с участием лауреатов Нобелевской премии, проведены научные обсуждения. Ученые UNEC впервые в Азербайджане при поддержке Германской службы академических обменов (DAAD), самого большого проекта в регионе, приняли участие в исследовательской программе  университетов Германии. Ректор обратил внимание на научную деятельность, в которой 40% отводится  для определения рейтинга преподавателей в системе Дифференциальной заработной платы, и подчеркнул, что за последние 3 года  в UNEC число научных публикаций возросло в 2,5 раз, опубликованных за рубежом статей в  3,6 раз.
Ректор UNEC отметил о значении дней науки в еще большем повышении качества научных исследований в университете.
Заведующий отделом науки, профессор Захид Мамедов выступил с докладом по теме «Стратегическая дорожная карта – переход к формату наука-образование-инновация: мировая практика и применение в UNEC».  Говоря о научно-исследовательских обязанностях университета, профессор отметил, что в основе этих университетов стоит высшее учебное заведение, в одинаковой степени эффективно осуществляющее научную и образовательную деятельность, ведущее передовые научные исследования, обеспечивающее качественную среду обучения, владеющее высоким научным и научно-педагогическим кадровым потенциалом.   Профессор отметил, что на международной научно-практической конференции на тему «Современная модель управления научной деятельностью в университетах» была принята Бакинская декларация. Рабочая группа, созданная под руководством ректора UNEC, разработает предложения в направлении эффективного управления научной деятельностью в университетах, изучения мировой практики и представит в Министерство образования.
На мероприятии прозвучали предложения в направлении повышения научной деятельности в UNEC. Было отмечено, что в университете будут выделены направления деятельности педагогического состава и ученых-исследователей. Поэтому есть необходимость в коренном изменении учебных программ. Было отмечено, что лауреаты Нобелевской премии находятся в центре мирового внимания, в  связи с чем было подчеркнуто о значении проведения в UNEC в рамках «Месячника науки» просветительских мероприятий о лауреатах Нобелевской премии по экономике. Было выдвинуто предложение о переводе  на азербайджанский язык книги лауреата Нобелевской премии по экономике 2017 года Ричарда Талера «Поведенческая экономика».
Было отмечено, что в последующие годы в UNEC будет осуществлен перевод исследований лауреатов Нобелевской премии. Было отмечено о классификации научных работ, определении приоритета научных исследований. На мероприятии прозвучали предложения об управлении академическими исследователями, организации академической экспертизы.
В рамках «Месячника науки» в UNEC будут организованы научные семинары, круглые столы с участием известных деятелей науки и экономистов  Азербайджана.  В то же время проведение международной конференции TEDx включено в «Месячник науки», который будет организован в UNEC.