“Elm aylığı”nda növbəti məruzə: “Vergi siyasəti və iqtisadi inkişaf”
UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvləri ilə görüşlər davam edir.
Oktyabrın 24-də keçirilən növbəti görüş professor Akif Musayev ilə olub. Görüşdə UNEC-in professor-müəllim heyəti, doktorant, gənc tədqiqatçı və magistrlər iştirak edib.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev “Vergi siyasəti və iqtisadi inkişaf” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ölkə iqtisadiyyatının dünya iqtisadi məkanına inteqrasiya etməsi üçün düzgün vergi siyasəti aparılmasının əhəmiyyətindən danışan A.Musayev məhz Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda ən müasir tələblərə cavab verən vergi sisteminin yaradıldığını vurğulayıb. İqtisadi siyasət konsepsiyasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan vergi siyasəti və vergi sisteminin müasir standartlar əsasında formalaşdırıldığını qeyd edib. Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi vergi siyasəti nəticəsində vergi qanunvericiliyinin mütəmadi olaraq təkmilləşdirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdıran iqtisadçı alim 2001-ci ildən tətbiq edilən sadələşdirilmiş vergi  sisteminin kiçik biznesin inkişafına və bütövlükdə ölkə iqtisadiyyatının səmərəliliyinin artırılmasına xidmət etdiyini bildirib. O, vergi siyasətinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən birinin dövlət xərclərinin maliyyələşdirilməsi olduğunu qeyd edib.
A.Musayev məruzəsində vergi tənzimlənməsi, vergi dərəcələri və vergi yükünün optimal həddinin müəyyən edilməsi, vergi və güzəşt azadolmaları, vergidən yayınmanın qarşısının alınması yollarından danışıb. Devalvasiyanın büdcənin vergi gəlirlərinə təsiri yolları və ölkənin vergi gəlirlərinin neftdən asılılığını riyazi düsturlarla təhlil edib.
Görüşün sonunda professor Akif Musayev UNEC-də keçirilən “Elm aylığı”nda “Vergi siyasəti və iqtisadi inkişaf” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdiyinə görə Fəxri Fərmanla təltif olunub.

The next report in the “Science Month”: “Tax policy and economic development”
Meetings with corresponding members of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) within the framework of the “Science Month” continue in UNEC.
The next meeting on October 24 was with Professor Akif Musayev. Professors, lecturers, young researchers and masters were attended at the meeting.
Corresponding member of ANAS, professor Akif Musayev made a report on “Tax policy and economic development”. Speaking about the importance of proper tax policy for integration of the country’s economy into the world economic space, professor A. Musayev underlined that the tax system, which meets the most modern requirements in Azerbaijan, was created under the leadership of National Leader Heydar Aliyev. The tax policy and tax system, which is an integral part of the concept of economic policy, have been built on the basis of modern standards. The economist scientist pointed out that the simplified tax system since 2001 serves the development of small businesses and the overall economy of the country as a result of the tax policy pursued by President Ilham Aliyev. He noted that one of the main tasks facing tax policy is the financing of public spending.
A.Musayev talked about the issues of tax adjustment, determination of the optimal tax level rates and tax burden, tax and privileges, prevention of the tax evasion. He analyzed the impact of devaluation influence ways to the tax revenues and the country’s tax income dependence on oil with mathematical formulas.
At the end of the meeting, professor Akif Musayev was awarded with Honorary Decree for his presentation on “Tax policy and economic development” at the UNEC Science Forum.