“Elm aylığı”nda növbəti məruzə: “Vergi siyasəti və iqtisadi inkişaf”
UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvləri ilə görüşlər davam edir.
Oktyabrın 24-də keçirilən növbəti görüş professor Akif Musayev ilə olub. Görüşdə UNEC-in professor-müəllim heyəti, doktorant, gənc tədqiqatçı və magistrlər iştirak edib.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev “Vergi siyasəti və iqtisadi inkişaf” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ölkə iqtisadiyyatının dünya iqtisadi məkanına inteqrasiya etməsi üçün düzgün vergi siyasəti aparılmasının əhəmiyyətindən danışan A.Musayev məhz Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda ən müasir tələblərə cavab verən vergi sisteminin yaradıldığını vurğulayıb. İqtisadi siyasət konsepsiyasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan vergi siyasəti və vergi sisteminin müasir standartlar əsasında formalaşdırıldığını qeyd edib. Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi vergi siyasəti nəticəsində vergi qanunvericiliyinin mütəmadi olaraq təkmilləşdirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdıran iqtisadçı alim 2001-ci ildən tətbiq edilən sadələşdirilmiş vergi  sisteminin kiçik biznesin inkişafına və bütövlükdə ölkə iqtisadiyyatının səmərəliliyinin artırılmasına xidmət etdiyini bildirib. O, vergi siyasətinin qarşısında duran əsas vəzifələrdən birinin dövlət xərclərinin maliyyələşdirilməsi olduğunu qeyd edib.
A.Musayev məruzəsində vergi tənzimlənməsi, vergi dərəcələri və vergi yükünün optimal həddinin müəyyən edilməsi, vergi və güzəşt azadolmaları, vergidən yayınmanın qarşısının alınması yollarından danışıb. Devalvasiyanın büdcənin vergi gəlirlərinə təsiri yolları və ölkənin vergi gəlirlərinin neftdən asılılığını riyazi düsturlarla təhlil edib.
Görüşün sonunda professor Akif Musayev UNEC-də keçirilən “Elm aylığı”nda “Vergi siyasəti və iqtisadi inkişaf” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdiyinə görə Fəxri Fərmanla təltif olunub.

Очередной доклад в «Месячнике науки»: «Налоговая политика и экономическое развитие»
В UNEC в рамках «Месячника науки» продолжаются проходить встречи с членами-корреспондентами Азербайджанской национальной академии наук (АНАН).
Очередная встреча, состоявшаяся 24 октября, была с Акифом Мусаевым. Во встрече приняли участие профессорско-преподавательский состав, докторанты, молодые исследователи и магистры UNEC.
Член-корреспондент АНАН, профессор Акиф Мусаев выступил с докладом на тему «Налоговая политика и экономическое развитие». Говоря о значении правильной налоговой политики, осуществляемой  для интеграции экономики страны в мировую экономическую среду, А.Мусаев подчеркнул о создании в Азербайджане под руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева налоговой системы, отвечающей наиболее современным требованиям.     Он рассказал о формировании на основе современных стандартов налоговой политики и налоговой системы, которые являются неотделимой частью концепции экономической политики.  Экономист отметив, что в результате  налоговой политики, успешно осуществляющей Президентом Ильхамом Алиевым, налоговое законодательство постоянно совершенствуется, ученый довел до внимания, что применяемая с 2001 года упрощенная налоговая система служит развитию малого бизнеса и в целом эффективности экономики страны. Он отметил, что одной из задач, стоящей перед налоговой политикой, является финансирование государственных расходов.
В своем докладе А.Мусаев рассказал о  регулировании налогов, определении оптимальных границ  степени налогов и налогового груза, освобождении от налогов и льгот, путях предотвращения уклонения от налогов. На основе математического уравнения проанализировал пути влияния девальвации на налоговые доходы бюджета.
В конце встречи профессор за выступление в «Месячнике науки», состоявшемся в UNEC по теме «Налоговая политика и экономическое развитие», был награжден Почетной грамотой.