“Elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq ölkələrarası əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayır”
Polşanın Krınisa-Zdruy şəhərində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin iştirakı ilə XVII İqtisadi forum keçirilib.
60-dan çox ölkənin dövlət nümayəndələri, alim, iş adamı və ekspertlərinin təmsil olunduğu forumda dünyada baş verən mövcud iqtisadi durum barədə müzakirələr aparılıb.
UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov iqtisadi forumda “Azərbaycanda “Şərq tərəfdaşlığı” proqramı: Uğurlar və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. İştirakçıların marağına səbəb olun məruzədə professor Z.Məmmədov Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasındakı əlaqələrin yeni mərhələdə uğurla inkişaf etdiyindən danışıb, “Şərq tərəfdaşlığı”na daxil edilən ölkələr arasında Azərbaycanın Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin təminatında əsas rol oynayan ölkə olduğunu qeyd edib.
Professor çıxışında elm və təhsil sahəsində, o cümlədən ali təhsil müəssisələri ilə alimlər arasında qurulan əməkdaşlığın, ölkələrarası əlaqələrin inkişafına mühüm təsir göstərən məqamlardan olduğunu da xüsusi vurğulayıb. UNEC-də bu istiqamətdə mühüm addımlar atıldığını diqqətə çatdıran professor universitetin beynəlxalq əlaqələri, dünyanın aparıcı universitetləri ilə aparılan ikili diplom proqramları, müəllim-tələbə mübadiləsindən danışıb. Z.Məmmədov UNEC-də mütəmadi olaraq dünyanın tanınmış iqtisadçı almlərini bir araya gətirən beynəlxalq elmi konfransların keçirildiyini forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

«Сотрудничество в сфере науки и образования играет важную роль в развитии отношений между странами»
В польском городе Крыница-Здруй состоялся XVII экономический форум с участием стран Восточного партнерства.
На форуме с участием представителей  государства, ученых, деловых людей и экспертов свыше  60 стран обсуждалась текущая экономическая ситуация в мире.
Заведующий Отделом науки UNEC, профессор Захид Мамедов выступил на форуме с докладом по теме «Программа «Восточное партнерство в Азербайджане: Успехи и перспективы». В своем докладе, заинтересовавшем участников форума, профессор З.Мамедов рассказал об успешном развитии отношений между Азербайджаном и Европейским союзом на новом этапе. Он отметил, что среди стран, вошедших в «Восточное партнерство», Азербайджан играет главную роль  в обеспечении энергетической безопасности Европейского союза.
В своем выступлении профессор в частности  подчеркнул, что сотрудничество в сфере науки и образования, в том числе между высшими учебными заведениями и учеными  играет важную роль в развитии отношений между странами. Отметив, что в UNEC в этом направлении предприняты важные шаги, профессор рассказал о международных связях университета, программах двойного диплома с  ведущими университетами мира, отношениях преподаватель-студент.  З.Мамедов довел до сведения участников форума, что  UNEC регулярно проводит международные научные конференции с участием всемирно известных ученых-экономистов.