Elmi Şurada mühüm qərarlar qəbul edilib
Azərbaycan Dölət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni tədris ilinin Elmi Şurasının ilk iclası keçirilib. İclasda yay imtahan sessiyasının yekunları, tələbə qəbulunun nəticələri haqda məlumat verilib, universitetdə təhsilin keyfiyyətinin artırılması məqsədilə geniş müzakirələr aparılıb, qərarlar qəbul edilib.
Sənəd qəbulu komissiyasının məsul katibi Həbib Vəliyev, Magistratura mərkəzinin direktoru Qabil Manafov və UNEC Biznes mərkəzinin direktoru Nazim Hacıyev 2016/2017-ci tədris ilində UNEC-in I kursunun əyani və qiyabi şöbələrinə tələbə qəbulunun nəticələri haqda (bakalavr, magistr, MBA) məlumat veriblər.
Tədbirddə çıxış edən sənəd qəbulu komissiyasının məsul katibi Həbib Vəliyev bildirib ki, yeni tədris ilində UNEC-ə qəbul planı 97 faiz yerinə yetirilib. Ötən illərlə müqayisədə ən yüksək balla UNEC-i seçən tələbələrin sayında ciddi irəliləyişin olduğunu qeyd edib. İmtahanlarda 600 və daha yüksək bal toplayan 291 nəfər UNEC-i seçib. Bu rəqəm 2013-ci ildə 49, 2014-cü ildə 92, 2015-ci ildə isə 103 nəfər olub. Bu il UNEC-in birinci kursuna qəbul olanlar sırasında 1 nəfər 700 bal, 12 nəfər 680 və daha çox bal, 59 nəfər 650 və daha çox bal toplayıb.
Mərkəz direktoru Qabil Manafov magistraturaya qəbulun nəticələrindən danışaraq, müqayisəli təlil aparıb. Bildirib ki, yeni dərs ilində qəbulun sayında və keyfiyətində nəzərəçarpacaq artım olub. Mərkəz rəhbəri səbəbi qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi, ictimaiyyətin vaxtında məlumatlandırılması ilə izah edib. Bildirib ki, yeni tədris ilindən təhsilin bu pilləsində yeni standartlar tətbiq edilib. Nəticədə magistraturaya qəbulda irəliləyişlər olacaq. Q.Manafov təhsilin keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı təkliflərini verib.
UNEC Biznes mərkəzinin direktoru Nazim Hacıyev isə MBA-ya qəbul sayında azalmanın qeydə alındığını bildirib. Mərkəz rəhbəri səbəbi sənəd verən tələbələrin akademik borclarının olması ilə izah edib. Bildirib ki, qəbulda azalma olsa da, MBA-nı seçən savadlı gənclərin sayında yüksəliş olub.
Sonra mərkəz direktoru, dos. Raqif Qasımov 2015/2016-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasının yekunları haqda geniş məlumat verib. Ötən tədris ilində bu sahədə keyfiyyət və mənimsəmə göstəricilərində müsbət dinamikanın olduğunu deyib.
Rektorun müşaviri, dos. Elşən Bağırzadə universitetdə yaradılması nəzərdə tutulan “UNEC Katiblik İnstitutu”nun mahiyyəti barədə ətraflı danışıb.
Layihə Şura üzvlərinin geniş müzakirəsinə səbəb olub.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov 2016/2017-ci tədris ilində tələbə qəbulunun nəticələrini ürəkaçan hesab edib. Bildirib ki, yüksək balla universiteti seçənlərin sayı artsa da, aşağı bal toplayaraq universitetə qəbul olanların sayında azalma var. Rektor keyfiyyətin artmasının səbəbini təbliğat işlərinin aparılmasında, orta məktəb şagirdləri ilə görüşlərin keçirilməsində görüb.
Ə.Muradov qeyd edib ki, artıq UNEC-i daha savadlı və bacarıqlı gənclər seçir. Universitetin əsas məqsədi tələbələrə keyfiyyətli təhsil vermək olmalıdır – deyən rektor bu məqsədlə 3 maraqlı layihənin həyata keçiriləcəyini bildirib. Rektor “Lider müəllim – Lider universitet” və “Təhsilin keyfiyyəti tələbələrin gözü ilə” layihələri haqda danışaraq, UNEC-də dərs prosesinin bütün valideynlərin üzünə açıq olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Ə.Muradov prorektorların bütün tədris binalarına təhkim edilməsi, yüksək balla qəbul olan tələbələrin klubunun yaradılması, bütün qruplarda tələbə-mentorların müəyyən edilməsi, “Elektron universitet” şöbəsinin yaradılması, UNEC-i daha yaxından tanıdılması məqsədilə nəinki paytaxtda, regionlarda yerləşən orta məktəblərə səfərlərin təşkil edilməsi, testlərin keyfiyyətinin artırılması məqsədi ilə aidiyyatı struktur bölmələrinə ciddi tapşırıqlarını verib.

Significant Decisions were made by the Academic Board
The Academic Board of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) held the first session of the new academic year. Information about the totals of the summer exam session and the results of student admission were delivered and broad discussions with the aim of improving the quality of education were made and decisions were made.
The secretary in charge of the document admission Habib Veliyev, the Director of Master Center Gabil Manafov and the Director of UNEC Business School Nazim Hajiyev delivered the information about the results of the student admission (undergraduate, graduate and MBA) to the first course of full- time and part-time departments in 2016/2017 academic year. The secretary in charge of the document admission Habib Veliyev noted the admission plan of UNEC in a new academic year was fulfilled 97 percent. He also pointed that a serious increase in the number of the students chosen UNEC with high score was recorded in compare with the previous years. 291 students collecting 600 and higher have chosen UNEC. This figure was 49 in 2013, 92 in 2014 and 103 in 2015. Among those who were admitted to the first course this year 1 student collected 700 points, 12 students 680 and further 59 students 650 and more.
Speaking about the results of the student admission to Graduate Program, the Center Director Gabil Manafov conducted a comparative analysis. He said significant grows in the number and quality of the student admission was recorded in the new academic year. Head of the Center explained it with remedial measures held to inform the public in a timely manner. He said the new standards were applied at this level of education in the new academic year. As a result, improvements are expected in the admission to graduate level. G.Mammadov made proposals in connection with the improvement of the quality of education.
The Director of UNEC Business School Nazim Hajiyev informed that the decrease was recorded in the number of admitted to MBA. The School Dean explained it with the academic debts of the students. He said despite the decrease in admission, increase in the number of intellectual students chosen MBA was recorded.
Then the Center Director, Assistant Professor Ragif Gasimov delivered extensive information about the totals of the summer exam session of 2015/2016. He said a positive dynamics in quality and comprehension was observed this year.
Advisor to the Rector, Assistant Professor Elshan Baghirzade provided the attendees with the information about the essence of the “UNEC Institute of Secretariat” in detail.
The project became of great interest by the Board Members.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov considered the results of the student admission of 2016/2017 academic year satisfactory. He said although the number of the students chosen our university with high points, there is a decrease in the number of low- score students. Rector explained the growth of the quality with the implementation of promotional activities properly and conducting meetings with the school children.
A.Muradov pointed UNEC is chosen by more intellectual and educated young people. Noting to the realization of 3 interesting projects, he stressed main target of the university should be provision of qualitative teaching. Talking about the projects “Leading Teacher- Leading University” and “quality of Education through the Students’ Eyes”, Rector especially highlighted that the teaching process is open to parents.
A.Muradov instructed the authorized units about the affairs such as assignment of Vice-rectors to all academic buildings, establishment of the high- score students’ club, defining student-mentors in all groups, establishment of the Department “E-University”, arrangement of info tours not only at the schools of the capital but also in the provinces and improvement of the tests seriously.