Elmi Şurada UNEC-ə qəbulun nəticələri barədə hesabatlar dinlənilib
Elmi Şurada tədris üzrə prorektor dosent Gəray Musayev 2023/2024-cü tədris ilində UNEC-ə bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbulun nəticələri və qarşıda duran vəzifələr barədə hesabat verib. Hesabatda bakalavriaturaya qəbul planının 98,2 faiz yerinə yetirildiyi, 600 və daha yüksək bal toplayaraq, UNEC-ə qəbul olanların sayının ötən illə müqayisədə 16 faiz artdığı bildirilib. Dövlət sifarişi ilə təhsil alanların sayının ötən illərlə müqayisədə 3 dəfə artaraq, 80 faiz təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb. G.Musayev son beş ildəki qəbul planının statistikası və ixtisas seçiminin nəticələri barədə də məlumat verib.
Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor Neman Muradlı bu tədris ilində UNEC-ə qəbul olan əcnəbilər barədə hesabatı təqdim edib. Hesabatda UNEC-ə müraciət edən 201 əcnəbi vətəndaşdan 151 nəfərinin təhsil almaq hüququ qazandığı, bu rəqəmin son 8 illə müqayisədə 53% çox olduğu deyilib. Əcnəbilərdən 125 nəfərin bakalavr, 24 nəfərin magistratura, 2 nəfərin isə doktorantura pilləsinə qəbul olunduğu, onların əsasən Türkiyə, Çin, Rusiya, Gürcüstan və Türk dünyası dövlətlərinin vətəndaşları olduqları diqqətə çatdırılıb. Ümumilikdə isə UNEC-də 392 əcnəbi tələbənin təhsil aldığı qeyd olunub.
Sonra Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru (BMDM) dosent Fariz Əhmədov magistraturaya (6, 14, 19, 20, 21, 23, 26, 53-cü proqamlar) qəbulun nəticələri barədə təqdimatla çıxış edib. İqtisadiyyat və idarəetmə, texniki və texnoloji ixtisaslar, eləcə də SABAH Magistraturası “Elektron kommersiya” ixtisası da daxil olmaqla, 19 ixtisas üzrə 56 ixtisaslaşmaya qəbulun aparıldığını bildirib. O, qəbul planının 99,1 faiz yerinə yetirildiyini, dövlət sifarişli təhsil alan magistrantların 83 faiz təşkil etdiyini deyib. Magistraturaya qəbulda ən yüksək nəticə (100 bal) göstərən bakalavrın UNEC-i seçdiyini diqqətə çatdırıb.
Şuranın iclası Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyevin cari ildə təkrar ali təhsilə qəbulun nəticələri barədə hesabatl ilə davam edib. Qeyd olunub ki, təkrar ali təhsilə 22 ixtisas üzrə 173, Zaqatala filialında isə 16 tələbə qəbul olub.
UNEC Biznes Məktəbinin direktoru dosent Nazim Hacıyev MBA proqramında 29 ixtisaslaşma üzrə qəbul planının 98,3 faiz yerinə yetirildiyini bildirib. Yüksək bal toplayaraq qəbul olanların sayının ötən illərlə müqayisədə artıdığını,  qəbul imtahanlarında 81-100 arasında bal toplayanlardan 354 nəfərin UNEC Biznes Məktəbini seçdiyini deyib. Fakültədə minimum balın 49, maksimum isə 93,5 bal olduğunu diqqətə çatdırıb.
Elmi Şura cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. “UNEC-in vəsaiti hesabına tədris vəsaitlərinin nəşr edilməsi Qaydaları” və “UNEC əməkdaşlarının “Scopus” bazasındakı istinadlarına görə mükafatlandırılması haqqında”  Qaydalar şura üzvləri tərəfindən təsdiqlənib.
Eləcə də iki yeni tədqiqat mərkəzinin – “UNEC Sosial iş və Sosial innovasiyalar Tədqiqat Mərkəzi” və “UNEC Riyazi Modelləşdirmə və Optimallaşdırma Tədqiqat Mərkəzi”nin yaradılmasına qərar verilib.

Reports on the results of admission to UNEC were made at the Scientific Council
At the Scientific Council Associate Professor Geray Musayev, vice-rector for education, reported on the results of admission to UNEC at the undergraduate level in the 2023/2024 academic year and the upcoming tasks. In the report, it was stated that 98.2 percent of the undergraduate admission plan was fulfilled, and the number of those admitted to UNEC with 600 and higher points increased by 16 percent compared to last year. It has been brought to attention that the number of students receiving education by order of the state has increased by 3 times compared to the previous years and is 80 percent. G. Musayev informed about the statistics of the admission plan for the last five years and the results of the specialty selection, too.
Neman Muradli, vice-rector for international relations and programs, presented a report on foreigners admitted to UNEC this academic year. In the report, it was said that 151 of the 201 foreign citizens who applied to UNEC received the right to study, this number is 53% more than in the last 8 years. It was brought to attention that 125 foreigners were admitted to the bachelor’s degree, 24 to the master’s degree, and 2 to the Ph.D. level. They are mainly citizens of Turkey, China, Russia, Georgia, and the states of the Turkic world. In total, 392 foreign students studied at UNEC.
Then, the director of the International Master’s and Doctoral Center  Associate Professor Fariz Ahmadov made a report on the results of admission to the master’s degree (6th, 14th, 19th, 20th, 21st, 23rd, 26th, 53rd programs). He said that admissions were made to 56 specializations in 19 specialties, including Economics and management, technical and technological specialties, as well as the major on “Electronic commerce” of SABAH Masters. He said that 99.1 percent of the admission plan was fulfilled, and 83 percent of the masters received state-ordered education. He pointed out that the bachelor who showed the highest result (100 points) in the admission to the master’s program chose UNEC.
The meeting of the council continued with the report of Sabuhi Tanriverdiyev, director of the Correspondence and Additional Education Center, on the results of re-admission to higher education in the current year. It was noted that 173 students were admitted to secondary higher education in 22 majors, and 16 students were admitted to the Zagatala branch.
Associate Professor Nazim Hajiyev, director of the UNEC Business School, said that the admission plan for 29 specializations in the MBA program has been fulfilled by 98.3 percent. He said that the number of those who were admitted with high scores increased compared to previous years, and 354 people who scored between 81 and 100 in the entrance exams chose the UNEC Business School. He pointed out that the minimum score at the faculty is 49, and the maximum score is 93.5.
The Scientific Council continued with the discussion of current issues. “Rules for publication of educational materials at the expense of UNEC” and “Rules for rewarding UNEC employees for references in the Scopus database» were approved by the council members.
It was also decided to create two new research centers – “UNEC Research Center for Social Work and Social Innovation” and “UNEC Research Center for Mathematical Modeling and Optimization”.