Elmi Şurada yeni qərarlar qəbul edilib
İclasda UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru Tahir Bədəlov 2024/2025-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə təqdimatla çıxış edib. O, ixtisas fənləri üzrə imtahanların elektronlaşdırılmış yazılı formada, qeyri-ixtisas fənlərinin isə test üsulu ilə keçiriləcəyini bildirib. İmtahan sessiyası dövründə ənənəvi olaraq, hər həftənin şənbə günü rektorun “Açıq qapı” günlərinin keçiriləcəyini və imtahan qərargahlarının fəaliyyət göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.
İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor dosent Şaiq Əsgərov isə 2024-cü ilin “Yaşıl UNEC” ili elan edilməsi ilə bağlı təsdiq edilmiş Tədbirlər Planının icrası barədə hesabatla çıxış edib. O, “Yaşıl UNEC” ili çərçivəsində beynəlxalq konfransların, tədbirlərin, ağacəkmə aksiyalarının, rəsm müsabiqələrinin, idman yarışlarının, ekologiyaya həsr olunmuş kitab təqdimatlarının və digər tədbirlərin keçirildiyini bildirib.
Sonra professorlar Yadulla Həsənli və Yaşar Kəlbiyev Dissertasiya şuralarının illik fəaliyyəti barədə hesabat veriblər.
UNEC-in elmi katibi dos. Ərəbiyyə Mustafayeva isə 2024/2025-ci tədris ilinin I semestri üzrə Elmi Şura qərarlarının icra vəziyyəti haqqında məlumat verib.
Şura cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib.
Elmi Şurada tələbələrin təşəbbüsü ilə “UNEC Diplomatiya Təşkilatı”nın,  “UNEC İnklüziv Təhsilə Dəstək Təşkilatı”nın və “UNEC Türk Dünyası Gənclər Təşkilatı”nın yaradılması barədə qərar qəbul olunub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov 2025-ci ildə UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin fəaliyyətə başlamasının 10 illinin tamam olduğunu diqqətə çatdıraraq, universitetdə əilliyi olan tələbələrin təhsil alması üçün bütün şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.

New Decisions Adopted at the Scientific Council
The next meeting of the Scientific Council at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was held.
At the meeting, the Director of UNEC’s Examination Center, Tahir Badalov, delivered a presentation on the preparations for the 2024/2025 winter examination session. He announced that exams for specialized courses would be conducted in an electronic written format, while non-specialized courses would use a test-based approach. He also highlighted that during the examination session, the rector’s traditional “Open Door” days would be held every Saturday, and examination headquarters would be operational.
Associate Professor Shaig Asgarov, Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs, presented a report on the implementation of the approved Action Plan for the declaration of 2024 as the “Green UNEC” year. He noted that as part of the “Green UNEC” year, various international conferences, events, tree-planting campaigns, art competitions, sports tournaments, book presentations dedicated to environmental themes, and other activities had been organized.
Following this, Professors Yadulla Hasanli and Yashar Kalbiyev presented annual reports on the activities of the Dissertation Councils.
UNEC’s Scientific Secretary, Associate Professor Arabiyya Mustafayeva, provided information on the implementation status of the Scientific Council’s decisions for the first semester of the 2024/2025 academic year.
The session continued with the discussion of current issues.
The Scientific Council approved the establishment of the “UNEC Diplomacy Organization,” the “UNEC Inclusive Education Support Organization,” and the “UNEC Turkic World Youth Organization” based on student initiatives.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, emphasized that 2025 would mark the 10th anniversary of the establishment of the UNEC Inclusive Education Center. He highlighted that the university has created all necessary conditions to ensure that students with disabilities receive education.