Elmi Şurada yeni qərarlar qəbul edilib
İclasda UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru Tahir Bədəlov 2024/2025-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə təqdimatla çıxış edib. O, ixtisas fənləri üzrə imtahanların elektronlaşdırılmış yazılı formada, qeyri-ixtisas fənlərinin isə test üsulu ilə keçiriləcəyini bildirib. İmtahan sessiyası dövründə ənənəvi olaraq, hər həftənin şənbə günü rektorun “Açıq qapı” günlərinin keçiriləcəyini və imtahan qərargahlarının fəaliyyət göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.
İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor dosent Şaiq Əsgərov isə 2024-cü ilin “Yaşıl UNEC” ili elan edilməsi ilə bağlı təsdiq edilmiş Tədbirlər Planının icrası barədə hesabatla çıxış edib. O, “Yaşıl UNEC” ili çərçivəsində beynəlxalq konfransların, tədbirlərin, ağacəkmə aksiyalarının, rəsm müsabiqələrinin, idman yarışlarının, ekologiyaya həsr olunmuş kitab təqdimatlarının və digər tədbirlərin keçirildiyini bildirib.
Sonra professorlar Yadulla Həsənli və Yaşar Kəlbiyev Dissertasiya şuralarının illik fəaliyyəti barədə hesabat veriblər.
UNEC-in elmi katibi dos. Ərəbiyyə Mustafayeva isə 2024/2025-ci tədris ilinin I semestri üzrə Elmi Şura qərarlarının icra vəziyyəti haqqında məlumat verib.
Şura cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib.
Elmi Şurada tələbələrin təşəbbüsü ilə “UNEC Diplomatiya Təşkilatı”nın,  “UNEC İnklüziv Təhsilə Dəstək Təşkilatı”nın və “UNEC Türk Dünyası Gənclər Təşkilatı”nın yaradılması barədə qərar qəbul olunub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov 2025-ci ildə UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin fəaliyyətə başlamasının 10 illinin tamam olduğunu diqqətə çatdıraraq, universitetdə əilliyi olan tələbələrin təhsil alması üçün bütün şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.

На Ученом совете приняты новые решения
На заседании директор Экзаменационного центра UNEC Тахир Бадалов выступил с докладом о состоянии подготовки к зимней экзаменационной сессии 2024/2025 учебного года. По его словам, экзамены по профильным предметам будут проводиться в электронной письменной форме, а по непрофильным предметам тестовым методом. Он обратил внимание на то, что во время экзаменационной сессии, как обычно, каждую субботу будут проводиться «Дни открытых дверей» ректора и будет работать экзаменационный штаб.
Проректор по административно-организационным вопросам доцент Шаиг Аскеров выступил с отчетом о реализации утвержденного Плана мероприятий в связи с объявлением 2024 года годом «Зеленого UNEC». Он отметил, что в рамках года «Зеленого UNEC» прошли международные конференции, мероприятия, акции по посадке деревьев, художественные конкурсы, спортивные соревнования, презентации книг, посвященных экологии, и другие мероприятия.
Затем профессора Ядулла Гасанлы и Яшар Калбиев дали отчет о ежегодной деятельности Диссертационных советов.
Ученый секретарь UNEC доц. Арабия Мустафаева доложила о ходе выполнения решений Ученого совета за первый семестр 2024/2025 учебного года.
Совет продолжил свою работу обсуждением текущих вопросов.
На Ученом совете было принято решение о создании по инициативе студентов «Дипломатической организации UNEC», «Организации поддержки инклюзивного образования UNEC» и «Молодежной организации тюркского мира UNEC».
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что в 2025 году исполняется 10 лет начала деятельности Центра инклюзивного образования UNEC, и подчеркнул, что в университете созданы все условия для обучения студентов с инвалидностью.