Çıxışlardan öncə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov elm üzrə prorektor vəzifəsinə yeni təyin olunmuş dosent Fariz Əhmədovu Elmi Şura üzvlərinə təqdim edib.
Sonra İmtahan Mərkəzinin direktoru dosent Söhrab İsayev 2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrinin ara qiymətləndirmə imtahanlarının yekunları və qış imtahan sessiyasına hazırlıq barədə hesabatla çıxış edib. Bildirilib ki, aralıq imtahanların 456-sı yazılı və 302-si test imtahanı olmaqla keçirilib. İmtahanlarda qaydaların pozuntusu hallarının təqribən üç dəfə azaldığı müsbət hal kimi qiymətləndirilib.
Tədris üzrə prorektor dosent Gəray Musayev isə hibrid formada təşkil ediləcək fənlərin siyahısının artırıldığını, siyahıya yeni 32 fənnin əlavə olunduğunu deyib. Ümumilikdə isə 74 fənn üzrə dərslərin hibrib formada aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Şuranın qərarı ilə xarici dil üzrə IELTS sertifikatı 7 baldan yüksək olan tələbələr “Xarici dil” fənni üzrə 1, 2, 3-lə yanaşı, “Xarici dil – 4” fənnindən də azad ediləcəklər.
İclasda 1 və ya 2 qaib limitini keçmiş əyani və qiyabi təhsil alan tələbələrin imtahana buraxılacağı barədə qərar qəbul olunub. Qərar Zaqatala filialının, eləcə də UNEC nəzdində fəaliyyət göstərən kolleclərin tələbələrinə də şamil olunacaq.
Şuranın sonunda “İqtisadi və texnoloji elmlər” kafedrasında boş olan professor vəzifələrinin tutulması ilə bağlı seçkilər keçirilib. Səsvermənin nəticəsinə əsasən, prof. Arif Şəkərəliyev, prof.Məhiş Əhmədov, prof.Kamil Şahbazov, prof.Rasim Həsənov, prof. Qabil Manafov, prof.Ümidvar Babayev və prof.Əlican Babayev növbəti 5 il müddətinə kafedranın professoru vəzifəsinə seçiliblər.

На последнем заседании Ученого совета приняты новые решения
Перед выступлениями ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов представил членам Ученого совета новоназначенного на должность проректора по науке доцента Фариза Ахмедова.
Затем выступил директор Экзаменационного центра, доцент Сохраб Исаев с отчетом об итогах промежуточных оценочных экзаменов осеннего семестра 2023/2024 учебного года и подготовке к зимней экзаменационной сессии. Было отмечено, что 456 промежуточных экзаменов проведены письменно и 302 экзамена в тестовой форме. Положительно был  оценен тот момент, что случаи нарушений правил на экзаменах сократились примерно в три раза.
Проректор по учебной работе доцент Герай Мусаев отметил, что список дисциплин, которые будут организованы в гибридной форме, расширен, в него добавлено 32 новых дисциплин. Он довел до внимания, что в общем уроки по 74 дисциплинам будут проводиться в гибридной форме.
Ученый совет продолжался обсуждением текущих вопросов.
По решению Совета студенты, имеющие сертификат IELTS по иностранному языку выше 7 баллов, наряду с 1, 2, 3 будут освобождены от дисциплины «Иностранный язык- 4».
На заседании было решено, что к сдаче экзамена будут допущены студенты очной и заочной формы обучения, превысившие лимит в 1 или 2 пропуска. Решение коснется студентов Закатальского филиала, а также колледжей, действующих при UNEC.
В завершении совета состоялись выборы для заполнения вакантных профессорских должностей кафедры «Экономических и технологических наук». По итогам голосования проф. Ариф Шакаралиев, проф. Мехиш Ахмедов, проф. Камиль Шахбазов, проф. Расим Гасанов, проф. Габиль Манафов, проф. Умидвар Бабаев и проф. Алиджан Бабаев избраны профессорами кафедры на ближайшие 5 лет.