Çıxışlardan öncə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov elm üzrə prorektor vəzifəsinə yeni təyin olunmuş dosent Fariz Əhmədovu Elmi Şura üzvlərinə təqdim edib.
Sonra İmtahan Mərkəzinin direktoru dosent Söhrab İsayev 2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrinin ara qiymətləndirmə imtahanlarının yekunları və qış imtahan sessiyasına hazırlıq barədə hesabatla çıxış edib. Bildirilib ki, aralıq imtahanların 456-sı yazılı və 302-si test imtahanı olmaqla keçirilib. İmtahanlarda qaydaların pozuntusu hallarının təqribən üç dəfə azaldığı müsbət hal kimi qiymətləndirilib.
Tədris üzrə prorektor dosent Gəray Musayev isə hibrid formada təşkil ediləcək fənlərin siyahısının artırıldığını, siyahıya yeni 32 fənnin əlavə olunduğunu deyib. Ümumilikdə isə 74 fənn üzrə dərslərin hibrib formada aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Şuranın qərarı ilə xarici dil üzrə IELTS sertifikatı 7 baldan yüksək olan tələbələr “Xarici dil” fənni üzrə 1, 2, 3-lə yanaşı, “Xarici dil – 4” fənnindən də azad ediləcəklər.
İclasda 1 və ya 2 qaib limitini keçmiş əyani və qiyabi təhsil alan tələbələrin imtahana buraxılacağı barədə qərar qəbul olunub. Qərar Zaqatala filialının, eləcə də UNEC nəzdində fəaliyyət göstərən kolleclərin tələbələrinə də şamil olunacaq.
Şuranın sonunda “İqtisadi və texnoloji elmlər” kafedrasında boş olan professor vəzifələrinin tutulması ilə bağlı seçkilər keçirilib. Səsvermənin nəticəsinə əsasən, prof. Arif Şəkərəliyev, prof.Məhiş Əhmədov, prof.Kamil Şahbazov, prof.Rasim Həsənov, prof. Qabil Manafov, prof.Ümidvar Babayev və prof.Əlican Babayev növbəti 5 il müddətinə kafedranın professoru vəzifəsinə seçiliblər.

New decisions were made at the last meeting of the Scientific Council
Before the speeches, the Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, introduced Associate Professor Fariz Ahmadov, newly appointed to the position of Vice-Rector for Science, to the members of the Scientific Council.
Then, the director of the Examination Center, associate professor Sohrab Isayev, gave a report on the results of the intermediate evaluation exams of the fall semester of the 2023/2024 academic year and preparation for the winter exam session. It was reported that 456 of the intermediate exams were written and 302 were test exams. It was evaluated as a positive case that the cases of violations of the rules in the exams decreased by approximately three times.
Associate Professor Geray Musayev, vice-rector for education, said that the list of subjects to be organized in a hybrid form has been increased, and 32 new subjects have been added to the list. In total, he pointed out that lessons on 74 subjects will be conducted in a hybrid form.
By the decision of the council, students whose IELTS certificate in foreign language is higher than 7 points will be exempted from “Foreign language – 4” subject as well as 1, 2, 3 in “Foreign language” subject.
At the meeting, it was decided that full-time and part-time students who have exceeded the limit of 1 or 2 absences will be allowed to take the exam. The decision will apply to the students of Zagatala branch as well as colleges operating under UNEC.
At the end of the council, elections were held to fill vacant professorships at the “Economic and Technological Sciences” department. According to the voting results, prof. Arif Shekaraliyev, Prof. Mahish Ahmadov, Prof. Kamil Shahbazov, Prof. Rasim Hasanov, Prof. Gabil Manafov, Prof. Umidvar Babayev and Prof. Alijan Babayev were elected as professors of the department for the next 5 years.