2024-cü il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir
16 APREL 2024
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi
2024-cü il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
1. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə etməklə), yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sənəd verə bilərlər.
2. Elmlər doktoru proqramı üzrə təhsil üçün seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağa qadir və “Fəlsəfə doktoru” (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
3. Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru proqramına qəbul olunmaq üçün ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə etməklə), yaxud təhsili ona bərabər tutulan, müvafiq tədqiqat sahəsində müvəffəqiyyətləri, əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, azı iki il elmi-pedaqoji stajı olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar müraciət edə bilərlər. Dissertanturada hazırlıq UNEC-də işləməyən şəxslər üçün ödənişlidir.
4. Doktorantura və ya dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
• kadrların şəxsi qeydiyyat vərəqi;
• iş yerindən xasiyyətnamə;
• çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmi əsərlərin nəşr edildiyi jurnaldan çıxarılan surətləri əlavə edilməklə). Elmi əsərlər iddiaçının seçdiyi ixtisasa uyğun olmalıdır. Elmi əsərləri olmayanlar seçdikləri ixtisasa aid olan mövzu üzrə referat təqdim etməlidirlər (referatın məzmununa və tərtibinə dair tələbləri  Referatın yazılmasına tələblər  səhifəsindən əldə etmək olar);
• ali təhsil haqqında diplomların (diplomun) və qiymət cədvəllərinin (qiymət cədvəlinin) notarial qaydada təsdiq olunmuş surətləri (xarici ölkələrdə təhsil almış vətəndaşlar üçün təhsil haqqında sənədin tanınması barədə Elm və Təhsil Nazirliyinin şəhadətnaməsi);
• fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun notarial qaydada təsdiq edilmiş surəti (elmlər doktoru proqramı üzrə sənəd verənlər üçün).
1. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər 2024-cü ilin iyun ayında “Xarici dil” fənnindən Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verəcəklər (“Xarici dil” imtahanının 09.06.2024-cü il tarixində keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur). “Xarici dil” fənnindən keçid balını toplayan şəxslər “Fəlsəfə” fənni üzrə imtahana buraxılırlar. Fəlsəfə fənni üzrə imtahanda “məqbul” qiymət almış şəxslər “İxtisas” fənni üzrə imtahana buraxılırlar. Fəlsəfə fənni üzrə imtahanın 2, 3 və 4 sentyabr 2024-cü il tarixlərində, “İxtisas” fənnindən imtahanın isə  9, 10 və 11 sentyabr 2024-cü il tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
2. Doktorantura və ya dissertanturaya sənədlərin təqdim olunması 16 aprel – 15 may 2024-cü il tarixlərində portal.edu.az platforması üzərindən aparılacaqdır. Sənədlər elektron formada (pdf) yüklənməlidir.
3. Suallar yarandığı təqdirdə UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin Doktorantura şöbəsinə müraciət edə bilərsiz.
Ünvan: Bakı şəh., Abbas Səhhət küçəsi 45A, UNEC-in IV tədris binası, Doktorantura şöbəsi (otaq 104).

Объявляется прием в докторантуру и диссертацию по программам доктора философии и доктора наук на 2024 год
16 АПРЕЛЯ 2024
Министерство науки и образования Азербайджанской Республики
Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC)
• Граждане Азербайджанской Республики, получившие степень магистра высшего образования (путем защиты магистерской диссертации) или чье образование приравнено к ней, могут претендовать на докторантуру по программе доктора философии.
• На обучение принимаются граждане Азербайджанской Республики, имеющие научные или научно-педагогические достижения в избранной области, способные проводить фундаментальные исследования на высоком уровне и имеющие ученую степень «доктора философии» (кандидата наук), программа доктора наук.
• Претендовать могут научные и научно-педагогические кадры со стажем научно-педагогической деятельности не менее двух лет, завершившие магистратуру высшего образования для поступления в докторантуру через диссертацию (путем защиты магистерской диссертации), или чье образование приравнено к нему, чьи достижения находятся в соответствующей научной области, основным местом работы которого является высшее учебное заведение, научное учреждение и организация. Подготовка в диссертантуре для лиц, не работающих в UNEC платное.
• Для поступления в докторантуру или диссертантуру необходимо представить следующие документы:
• личная карта учета кадров;
• 2 фото (3×4)
• характеристика с места работы;
• выписка из трудовой книжки, имеющих трудовой стаж;
• список опубликованных научных работ (с приложением копии выписок из журналов, в которых опубликованы научные работы). Научные работы должны соответствовать специальности выбранной претендентом. Лица, не имеющие научных работ, должны представить реферат по теме избранной специальности (требования по содержанию и составлению реферата можно найти на странице Требования к написанию реферата);
• нотариально заверенные копии дипломов (диплома) о высшем образовании и таблицы оценок (таблица оценок) (справка Министерства науки и образования о признании документов об образовании для граждан, получивших образование за рубежом;
• копия документа, подтверждающего личность;
• нотариально заверенная копия диплома доктора философии (кандидат наук) (для лиц, сдающих документ на программу доктора наук).
•  Желающие поступить в докторантуру по программе доктора философии сдадут экзамен по предмету «Иностранный язык» в Государственном экзаменационном центре в июне 2024 года (проведение экзамена «Иностранный язык» запланировано на 06.09.2024).   Сдавшие предмет «Иностранный язык» допускаются к сдаче экзамена «Философия». К экзамену по предмету «Специализация» допускаются те, кто получил оценку «удовлетворительно» на экзамене по предмету «Философия». Экзамен по предмету «Философия» планируется провести 2, 3 и 4 сентября 2024 года, а экзамен по предмету «Специализация» – 9, 10 и 11 сентября 2024 года.
• Подача документов на докторантуру или диссертацию будет проводиться на платформе  portal.edu.az с 16 апреля по 15 мая 2024 года. Документы необходимо загрузить в электронной форме (pdf).
При возникновении вопросов можно обратиться в отдел докторантуры Международного центра магистратуры и докторантуры.
Адрес: гор. Баку, улица Аббаса Саххата 45A, IV учебный корпус UNEC, отдел докторантуры (комната 104).