ADU-da “Heydər Əliyev: Konstitusiya qurucusu və milli suverənliyin qaranti” adlı respublika tələbə-şagird elmi konfransı keçiriləcək
25 FEVRAL 2025
Azərbaycan Dillər Universiteti Publik Hüquqi Şəxsin təşkilatçılığı ilə 02 may 2025-ci il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ilinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev: Konstitusiya qurucusu və milli suverənliyin qaranti” adlı respublika tələbə-şagird elmi konfransı keçiriləcək.
Konfrans aşağıdakı bölmələr üzrə keçirilir:
• Filologiya;
• Mülki Müdafiə;
• Pedaqogika. Psixologiya;
• Siyasi elmlər;
• Tarix. Fəlsəfə;
• Tərcümə.
Konfransın işçi dilləri: Azərbaycan, İngilis, Rus
Tezisin tərtibi qaydaları və strukturu:
• Format: A4; Şrift: Times New Roman; Ölçü: 14 pt; İnterval: 1,5; Abzas: 1,0 sm;
• Boşluq: sol tərəfdən 3,0 sm, sağ tərəfdən 1,0 sm, üst və alt tərəflərdən 2,0 sm;
• Tezisin adı – böyük hərflərlə qalın şriftlə ortada (birinci sətir);
• Müəllifin soyadı, adı, ata adı, qrupu, fakültəsi və tezisin bölməsi – qalın şriftlə ortada (ikinci sətir);
• Elmi rəhbərin elmi dərəcəsi, elmi adı, soyadı, adı, ata adı –  qalın şriftlə ortada (üçüncü sətir);
• Ali təhsil müəssisəsi, lisey və ya orta məktəbin və şəhərin adı – kursiv qalın şriftlə ortada (dördüncü sətir);
• Tezisin mətni – 2 səhifəyə qədər;
• Elmi rəhbərin qeydi və imzası olmalıdır,
• İstifadə olunan ədəbiyyat siyahısı tezisin sonunda, əlifba sırası ilə və nömrələnməklə verilir;
• Mətndə ədəbiyyata istinad kvadrat mötərizədə nömrə və səhifə göstərilməklə verilir (məs.: [1, s.25]).
• Plagiat yolverilməzdir.
Mühüm tarixlər:
• Tezislərin son göndərilmə tarixi: 4 aprel 2025-ci il.
• Tezisin qəbul olunması haqqında son məlumatlandırma tarixi: 18 aprel 2025-ci il.
Konfransın keçirilmə formatı: əyani və onlayn (əlavə məlumat veriləcək).
Qeyd: Konfransın mövzusuna və qoyulan tələblərə cavab verməyən tezislər qəbul edilməyəcək, bununla bağlı müəlliflərə əlavə izahat verilməyəcək. Tezisə görə bütün məsuliyyəti müəllif və elmi rəhbər daşıyır.
Tezislərin çap edilmiş, elmi rəhbər tərəfindən imzalanmaqla təsdiq olunmuş nüsxəsi və elektron versiyası “Azərbaycan Dillər Universiteti” Publik Hüquqi Şəxsə təqdim edilməlidir.

Azerbaijan University of Languages to Host Republican Scientific Conference for Students and Pupils on the Topic: “Heydar Aliyev: Founder of the Constitution and Guarantor of National Sovereignty”
25 FEBRUARY 2025
The Azerbaijan University of Languages Public Legal Entity will host a republican scientific conference titled “Heydar Aliyev: Founder of the Constitution and Guarantor of National Sovereignty” on May 2, 2025. The event is dedicated to commemorating the 102nd anniversary of the birth of the National Leader of the Republic of Azerbaijan, Heydar Aliyev.
The conference will be conducted within the framework of the following sections:
• Philology
• Civil Defense
• Pedagogy and Psychology
• Political Sciences
• History and Philosophy
• Translation
Working Languages of the Conference: Azerbaijani, English, and Russian
Guidelines and Structure for Abstract Submission:
• Format: A4; Font: Times New Roman; Font Size: 14 pt; Line Spacing: 1.5; Paragraph Indent: 1.0 cm
• Margins: Left – 3.0 cm, Right – 1.0 cm, Top and Bottom – 2.0 cm
• Title of the Abstract: Centered, in bold, uppercase letters (first line)
• Author’s Information: Surname, name, patronymic, group, faculty, and section of the thesis – centered, in bold (second line)
• Scientific Supervisor’s Information: Academic degree, academic title, surname, name, and patronymic – centered, in bold (third line)
• Name of the University, Lyceum, or Secondary School and City: Centered, in bold italics (fourth line)
• Main Text of the Abstract: Limited to a maximum of two pages
• The abstract must include the Scientific Supervisor’s Note and Signature
• References: Provided at the end of the abstract in alphabetical order and numbered sequentially
• In-text Citations: Cited within square brackets, indicating the reference number and page (e.g., [1, p.25])
• Plagiarism is strictly prohibited and will result in disqualification of the submission
Key Dates:
• Deadline for Abstract Submission: April 4, 2025
• Notification of Abstract Acceptance: April 18, 2025
Conference Format: The conference will be held in both in-person and online formats (additional information will be provided).
Note: Abstracts that do not correspond to the thematic scope of the conference or fail to meet the specified requirements will not be accepted. No further explanations will be provided regarding rejected submissions. The author and the scientific supervisor bear full responsibility for the content and accuracy of the abstract.
A printed copy of the abstract, signed and approved by the scientific supervisor, along with an electronic version, must be submitted to the Azerbaijan University of Languages Public Legal Entity at the following address: