“Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya” – UNEC-də təlimlər
WhatsApp Image 2020-11-21 at 11.50.47UNEC-də “Azərbaycan dilində işgüzar  və akademik kommunikasiya” fənni üzrə onlayn təlimlərə start verilir.
26 noyabr-04 dekabr tarixlərində  keçiriləcək təlimləri ADPU-nun “Müasir Azərbaycan dili” kafedrasının müdiri, prof.Buludxan Xəlilov, Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru, prof. Sevinc Əliyeva, Analitik təhlil və proqramlaşdırma şöbəsinin müdiri Şahlar Məmmədov, Reklam və kütləvi informasiya vasitələrinin monitorinqi şöbəsinin müdiri Səfurə Çərkəzqızı və Dövlət Dil Komissiyası Mərkəzinin digər nümayəndələri aparacaqlar.
Təlimlərin mövzular:
1. “İşgüzar və akademik kommunikasiyada işgüzar ünsiyyətin prinsipləri, özünütəsdiq təqdimatı, dialoq janrları”.
2. “İşgüzar ünsiyyətdə sözsüz bağlantı, bu ünsiyyətin etikası və psixologiyası”.
3. “Layihə fəaliyyətinin logistik dəstəklənməsi, işgüzar ünsiyyətin mədəniyyətlərarası  aspekti”.
1. “Akademik kommunikasiya prosesində nitqin keyfiyyətinə verilən tələblər
2. “Kommunikasiya prosesində imicin rolu”.
3. “Verbal və qeyri-verbal kommunikasiya vasitələri”.
4. “Akademik kommunikasiyada nitq etiketləri”. “Elmi məruzələrdə  intonasiya, dikusiya, səs tembri, pauzanın əhəmiyyəti”
5. “Tərcümeyi-hal, xasiyyətnamə, arayış və təqdimat, təqdimatın hazırlanma qaydaları”.+
6. “Akademik kommunikasiya”. “Akademik nitqin növləri: monoloji,  dioloji və poliloji nitq”. “Monoloji nitqin növləri: mühazirə, məruzə, çıxış, nitq”.

«Деловая и академическая коммуникация на азербайджанском языке» — тренинги в UNEC
В UNEC дается старт онлайн-тренингам по дисциплине «Деловая и академическая коммуникация на азербайджанском языке».
Тренинги, которые состоятся 26 ноября — 04 декабря проведут  заведующий кафедрой «Современный азербайджанский язык» АГПУ, проф. Булудхан Халилов,  директор Центра мониторинга при Государственной комиссии по языку, проф. Севиндж Алиева,  заведующий отделом Аналитического анализа и программирования Шахлар Мамедов, заведующая отделом Рекламы и мониторинга средств массовой информации Сафура Черкезгызы и другие представители Государственной комиссии по языку.
Темы тренингов:
1. «Принципы делового общения, самоутверждение, жанры диалога в деловой и академической коммуникации».
2. «Бессловесная связь в деловом общении, этика и психология делового общения».
3. «Логистическая поддержка проектной деятельности, межкультурные аспекты делового общения».
4. «Требования к качеству речи в процессе академической коммуникации».
5. «Роль имиджа в процессе коммуникации».
6. «Вербальные и невербальные средства коммуникации».
7. «Речевые этикеты в академической коммуникации». «Значение интонации, дикции, тембра голоса, паузы в научных докладах».
8. «Автобиография, характеристика, справка и презентация, подготовка презентации» +
9. «Академическая коммуникация». «Виды академической речи: монологическая, диалогическая и полилогическая речь». «Виды монологической речи: лекция, доклад, выступление, речь».