İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Magistr və Doktorantların II Beynəlxalq Elmi Konfransı keçiriləcək
19 MAY 2020
konfrans_19052029-31 may 2020-ci il tarixlərində UNEC Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin (BMDM) təşkilatçılığı ilə “II. İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Magistr və Doktorantların Beynəlxalq Elmi Konfransı” təşkil olunacaq.
Konfransda dünyanın 20-dən çox ölkəsindən 300-dən çox gənc tədqiqatçı magistr və doktorant məruzə ilə çıxış edəcəklər. Mayın 29-da keçirilən açılış mərasimində ABŞ, Rusiya və Türkiyənin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin magistr və doktorantlarının iştirakı ilə 4 dildə (azərbaycan, ingilis, rus və türk) plenar çıxışlar olacaq. Azərbaycandan Kamal Mirzəyev “Strateji İnsan Resursları Sistemində Təmin Fəaliyyətinin Ölçülməsi və Qiymətləndirilməsi” , ABŞ-dan Sevinc Məmmədova “The Role of Education in Economics”, Türkiyədən Sezgin Uysal “Politik Risk ve Enerji Fiyatları İlişkisi İktisat Tarihinden Doğal Bir Deney” və Rusiyadan Alexander Lyash “Эффективное Управление Денежными Средствами На Основе Финансовых Технологий” mövzularında plenar çıxışlarını online olaraq təqdim edəcəklər.
Qeyd etmək lazımdır ki, COVID – 19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq dünyada və ölkəmizdə yaranmış cari vəziyyət nəzərə alınaraq, konfransın açılış mərasiminin və konfrans seksiyalarının distant şəkildə təşkil olunması nəzərdə tutulub. Bu istiqamətdə UNEC Extern Mərkəzinin də imkanları nəzərə alınaraq, fəaliyyət planı hazırlanıb.
Konfransın açılış mərasimində UNEC rektorunun, dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı və çıxışları gözlənilir. Ümumilikdə 500-dən çox nəfərin onlayn açılış mərasimində iştirakı planlaşdırılır.
Builki konfransda iştirak üçün 431 məruzə konfransa göndərilib və onlardan elm komitəsi tərəfindən konfransda çıxış üçün uyğun görülən 325 məruzə seçilərək müəlliflərə qəbul məktubları göndərilib. Konfransın xülasələr kitabı hazırlanıb. Konfransda məruzə çıxışları 72 seksiyada və seksiya  sədrlərinin rəhbərliyi ilə ZOOM platforması vasitəsi ilə təşkil olunacaq və məruzəsini etmiş hər bir iştirakçıya seksiya bitdikdən dərhal sonra məruzəçi sertifikatı online olaraq göndəriləcək. Bundan başqa, seçilmiş keyfiyyətli tədqiqat işləri beynəlxalq ISBN nömrəsi ilə tam mətn məruzələr kitabı formatında online olaraq nəşr olunacaq və konfransın rəsmi internet səhifəsində yerləşdiriləcək. Ötən il olduğu, kimi bu il də konfransın təşkilatçılığında baş sponsorluğu Paşa Holdinq Şirkətlər Qrupu həyata keçirir.

В конференции выступят с докладом свыше 300 молодых магистров и докторантов исследователей из более 200 стран мира. На церемонии открытия, которая состоится 29 мая, будут проходить пленарные выступления магистров и докторантов высших учебных заведений США, России и Турции на 4 языках (азербайджанском, английском, русском и турецком. Пленарные выступления будут представлены в онлайн-формате: из Азербайджана Камал Мирзоев по теме «Измерение и оценка деятельности обеспечения в системе стратегических человеческих ресурсов», США Севиндж Мамедова “The Role of Education in Economics”, Турции Сезгин Уйсал “Politik Risk ve Enerji Fiyatları İlişkisi İktisat Tarihinden Doğal Bir Deney” и России Александр Ляш “Эффективное управление денежными средствами на основе финансовых технологий”.
Следует отметить, что принимая во внимание создавшуюся в мире и у нас в стране ситуацию в связи с пандемией COVID – 19, предусматривается дистанционная организация церемонии открытия конференции и секций конференции. В этом направлении, учитывая возможности Центра UNEC Extern, разработан план деятельности.
В церемонии открытия конференции ожидается участие и выступление ректора UNEC, представителей государственного и частного сектора. В целом запланировано участие свыше 500 человек в церемонии открытия, которая пройдет в онлайн-формате.
Для участия в конференции текущего года отправлен 431 доклад, среди которых научным комитетом избраны 325 докладов, соответствующие для выступления на конференции, авторам, чьи доклады приняты, направлены письма. Готовится книга резюме конференции. Выступления докладов на конференции будут организованы в 72 секциях руководителями председателей секции посредством платформы ZOOM. Каждому участнику, выступившему с докладом, непосредственно после окончания секции, будет выслан через онлайн сертификат докладчика. Кроме того, избранные исследовательские работы будут опубликованы онлайн номером ISBN в книге докладов с полным текстом и размещены на официальной интернет странице конференции. Как и в минувшем году, в этом году организация конференции состоится под спонсорством Группы компаний Paşa Holdinq.