Mübadilə proqramı çərçivəsində UNEC tələbələri 2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrində xaricdə təhsillərini davam edə bilərlər. Proqramın şərtlərinə əsasən, xarici universitetə təhsil haqqı ödənilmir. Tələbələr yalnız yol və yaşayış xərclərini qarşılayacaqlar. Namizədlərin seçimi ayrılmış yerlərin sayı üzrə təqdim olunmuş sənədlər əsasında müsabiqə yolu ilə seçiləcək.
Son müraciət tarixi: 5 aprel, 2023-ci il.
Sənədlər göstərilən ardıcıllıqla bir “pdf” sənədi şəklində [email protected] elektron poçt ünvanına təqdim olunmalıdır (sənədləri ayrı-ayrı pdf formasında göndərən tələbələrin müraciətlərinə baxılmayacaq). Elektron məktubu göndərərkən başlıq hissəsində universitetin “Mykolos Romeris Universiteti” yazılmalıdır.

Application for the exchange program at Mykolos Romeris University of Lithuania is announced
Application for the non-Erasmus (within bilateral cooperation) exchange program at Mykolos Romeris University of Lithuania is announced.
As part of the exchange program, UNEC students can continue their studies abroad in the fall semester of the 2023/2024 academic year. According to the terms of the program, the tuition fee to the foreign university is not paid. Students will only cover travel and accommodation expenses. Candidates will be selected through a competition based on the submitted documents based on the number of allocated seats.
Number of students to be selected: 2 people
Basic conditions:
• Must be fluent in English (those with a language certificate will be preferred).
• Must be a 1st, 2nd, or 3rd-year student of UNEC.
• Application
• Passport (identity card if not available)
Application Deadline: April 5, 2023
The documents must be submitted in the specified order in the form of a “pdf” document to the [email protected]  e-mail address (applications of students who send documents in separate pdf form will not be considered). When sending an e-mail, the university’s “Mykolos Romeris University” should be written in the subject line.