UNEC 2016/2017-ci tədris ilində təkrar ali təhsil almaq üçün sənəd qəbulu elan edir
2016/2017-ci tədris ilində aşağıdakı ixtisaslar üzrə ödənişli əsaslarla təkrar ali təhsil almaq üçün sənəd qəbulu elan edir.
• 050810 Turizm və hotelçilik
Dövlət və özəl ali təhsil müəssisələrinin məzunları Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2010-cu il 6 sen­tyabr tarixli 163 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Əlavə təhsilin məzmunu, təşkili və əlavə təhsilin hər hansı istiqaməti üzrə təhsil almış şəxslərə müvafiq sənədin verilməsi Qaydası”na uyğun olaraq ilkin baza təhsili proqramları ilə yenidən əldə ediləcək ixtisasın baza təhsili proqramı arasındakı fərqin bir tədris ilinə hesablanmış saatdan çox olması şərtilə tək­rar ali təhsil ala bilərlər.
Təkrar ali təhsilə qəbul ancaq elektron qaydada həyata keçirilir. Qeyd olunan ixtisaslara qəbul olmaq istəyənlər tələb olunan sənədləri elektron qaydada təqdim edir və müvafiq tələblərə cavab verdikləri halda təkrar ali təhsil almaq hüqu­qunu qazanırlar.

UNEC announces Admission of Documents for Continuous Professional Development in 2016/2017 academic year
02 JUNE 2016
announces admission of documents for a fee- based Continuous Professional Development training in 2016/2017 on
Graduates of state and private higher education institutions are able to get continuous education on condition that the difference between the specialty to be acquired again on the basis of the initial basic training programs and the basic education program should not be more than estimated hours of a school year in accordance with the “Regulations for issuing the relevant document to those who received education in any content and direction of additional education” approved with the decision 163 on September 6 2010 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
Admission to the continuing higher education is only realized online. Candidates who require receiving the above mentioned specialties should submit their documents online and they will get the right of getting educated in case of eligibility.
Submission to the continuing professional development is carried out via the following link.
Admission of documents is made from July 10 2016 to August 1.
• Copy of the document about the higher education (diploma) approved by the notary;
Application and letter of notice forms
Note: Applicants who got their first education abroad after 1993 can get the continuing professional development course after they approve their diploma by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.