UNEC-də “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda III Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək
03 OKTYABR 2023
16-17 noyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda III Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək.
Dövlət, biznes, təhsil və elm ictimaiyyətinin nümayəndələri beynəlxalq elmi-praktiki konfransa dəvət olunur.
Konfransın əsas məqsədi dövlət, özəl sektor, universitetlər və beynəlxalq təşkilatların müvafiq nümayəndələrini bir araya gətirərək, rəqəmsal iqtisadiyyat mövzusunda mövcud müasir trendlər ətrafında müzakirələr aparıb, qarşıda duran vəzifələri müəyyən etməkdir.
Konfransın işçi dilləri: Azərbaycan, türk, rus, ingilis
• Yeni iqtisadi reallıqda rəqəmsal iqtisadiyyat iqtisadi və sosial inkişafın əsas drayveri kimi
• Rəqəmsal texnologiyaların və süni intellektin hüquqi tənzimlənməsində müasir tendensiyalar
• Rəqəmsal iqtisadiyyatda biznesin idarə edilməsi
• Rəqəmsal iqtisadiyyat və  Ali təhsil sistemi: əsas tendensiyalar və maneələr
• Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafının beynəlxalq aspektləri
• Rəqəmsallaşma meqatrend kimi iqtisadiyyatın maliyyə sektoru
• Rəqəmsal səhiyyə: çağırışlar və perspektivlər
• Enerjinin rəqəmsal transformasiyası
KONFRANS MATERİALININ TƏRTİBATI QAYDALARI VƏ TƏLƏBLƏR
• Konfrans materiallarının tərtibatı üçün forma (azərbaycan və ingils dilində) əlavədə verilmişdir. Materialların bu formada təqdim olunması şərtdir.
• Materiallar A4 formatda (yuxarı və aşağı sahələr 2 sm, sol və sağ sahələr 3 sm) Times New Roman şrifti, 12 ölçüdə, 1.15 intervalla, düzləndirmə eninə, həcmi 4-5 səhifə olmaqla hazırlanmalıdır.Xülasə 100-150 sözdən, açar sözlər isə 5 sözdən artıq olmamalıdır.
• Şəkillər aydın və keyfiyyətli olmalı, mətnin mərkəzində yerləşdirilməlidir. Şəkildən sonra bir sətir buraxılmalı, daha sonra mərkəzdə onun başlığı “Şəkil” sözü ilə başlayaraq ardıcıl nömrələnməli və şəklin qısa təsviri verilməlidir. Hər şəklə mətnin içində mütləq istinad olunmalıdır, məsələn (şək.1).
• Cədvəllər Microsoft Word və ya Excel proqramında hazırlanmalı və mətnin mərkəzində yerləşdirilməlidir. Daha sonra mərkəzdə cədvəlin başlığı “Cədvəl” sözü ilə başlayaraq, ardıcıl nömrələnməli və növbəti sətirdə onun qısa təsviri verilməlidir. Başlıq cədvəlin üstündə yerləşdirilməli, daha sonra bir sətir buraxılmalıdır. Hər cədvələ mətnin içində mütləq istinad olunmalıdır, məsələn (cədvəl 1).
• Düsturlar standart Word Equation redaktorunda yazılmalı, düsturdan əvvəl və sonra bir sətir buraxılmalı və ardıcıl nömrələnmədən istifadə olunmalıdır. Düsturun nömrəsi sağda, mötərizədə göstərilməlidir. Mətndə düstura istinad edildikdə, düsturun nömrəsi də mötərizədə göstərilməlidir.
• İstinadların siyahısı əlifba sırası ilə yazılmalı, mətnin içində sitatlar kvadrat mötərizədə istinadın sıra nömrəsi ilə verilməlidir, məsələn [1, 2]. İstinadlarda son illərin nəşrlərinə müraciət olunması arzuolunandır.
• Konfrans materiallarının təqdim olunması üçün elektron ünvan: [email protected]
• Konfrans materiallarının  təqdim olunması üçün  son tarix: 17.10.2023-cü il
• Elm komitəsi təqdim edilən materialları konfransın istiqamətlərinə uyğun seçim etmə hüququna malikdir. Digər nəşrlərdə çap edilən və qoyulan tələblərə cavab verməyən materiallar qəbul edilməyəcəkdir. Materiallar antiplagiat proqramı ilə yoxlanılacaqdır.
Konfransın saytı: http://de-conf.unec.edu.az
Konfransın keçiriləcəyi ünvan: Bakı şəhəri, İstiqlaliyyət küç.6, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC).

В UNEC состоится III Международная научно-практическая конференция на тему «Цифровая экономика: Современные вызовы и реальные возможности»
03 ОКТЯБРЯ 2023
16-17 ноября 2023 года в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоится III Международная научно-практическая конференция на тему «Цифровая экономика: современные вызовы и реальные возможности».
На международную научно-практическую конференцию приглашены представители государственной общественности, бизнеса, образования и науки.
Основная цель конференции — собрать вместе профильных представителей государства, частного сектора, университетов и международных организаций, провести обсуждение текущих тенденций в цифровой экономике и определить предстоящие задачи.
Рабочий язык конференции: азербайджанский, турецкий, русский, английский.
Темы обсуждения конференции:
• В новой экономической реальности цифровая экономика как главный драйвер экономического и социального развития
• Современные тенденции правового регулирования цифровых технологий и искусственного интеллекта
• В цифровой экономике управление бизнесом
• Цифровая экономика и система высшего образования: основные тенденции и препятствия
• Международные аспекты развития цифровой экономики
• Цифровизация финансового сектора экономики как мегатренд
• Цифровое здравоохранение: вызовы и перспективы
• Цифровая трансформация энергии
ПРАВИЛА И ТРЕБОВАНИЯ К ПОДГОТОВКЕ МАТЕРИАЛОВ КОНФЕРЕНЦИИ
• Форма сборника материалов конференции (на азербайджанском и английском языках) приведена в приложении. Представление материалов в такой форме важно.
• Материалы должны быть подготовлены в формате А4 (верхнее и нижнее поля по 2 см, левое и правое поля по 3 см), шрифт Times New Roman, размер 12, интервал 1,15, ширина выравнивания, объем 4-5 страниц. Аннотация не должна превышать 100-150 слов, а ключевые слова не должны превышать 5 слов.
• Изображения должны быть четкими и хорошего качества, располагаться в центре текста. После рисунка следует оставить строку, затем в центре последовательно пронумеровать его название, начиная со слова «Картина», и дать краткое описание рисунка. На каждый рисунок должна быть ссылка в тексте, например (рис. 1).
• Таблицы должны быть подготовлены в Microsoft Word или Excel и размещены в центре текста. Затем в центре следует последовательно пронумеровать название таблицы, начиная со слова «Таблица», а на следующей строке дать ее краткое описание. Заголовок должен располагаться над таблицей, после него должна идти строка. На каждую таблицу должна быть ссылка в тексте, например (таблица 1).
• Формулы следует писать в стандартном редакторе Word Equation, оставляя строку до и после формулы и используя последовательную нумерацию. Номер формулы должен быть указан справа в скобках. При упоминании формулы в тексте номер формулы также следует указывать в круглых скобках.
• Список литературы должен быть составлен в алфавитном порядке, внутритекстовые ссылки приводятся с указанием порядкового номера ссылки в квадратных скобках, например [1, 2]. В ссылках желательно ссылаться на публикации последних лет.
• Адрес электронной почты для представленияматериалов конференции: [email protected]
• Срок представления материалов конференции: 17.10.2023 год.
• Научный комитет имеет право выбирать представленные материалы согласно направлениям конференции. Материалы, напечатанные в других изданиях, не соответствующие требованиям, не принимаются. Материалы будут проверены с помощью программы антиплагиат.
Сайт конференции: http://de-conf.unec.edu.az
Место проведения конференции: город Баку, улица Истиглалият 6, Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).