UNEC doktorantura və dissertanturaya sənəd qəbulu elan edir
qebulAzərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) 2023-cü il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
1. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə etməklə), yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları sənəd verə bilərlər.
1. Elmlər doktoru proqramı üzrə təhsil üçün seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmaq potensialına malik və “Fəlsəfə doktoru” (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
1. Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru proqramına qəbul olunmaq üçün ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə etməklə), yaxud təhsili ona bərabər tutulan, müvafiq tədqiqat sahəsində müvəffəqiyyətləri, əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, azı iki il elmi-pedaoji stajı olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar müraciət edə bilərlər. Dissertanturada hazırlıq UNEC-də işləməyən şəxslər üçün ödənişlidir.
1. Doktorantura və ya dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
– kadrların şəxsi qeydiyyat vərəqi;
– tərcümeyi-hal;
– 2 ədəd fotoşəkil (3×4 ölçüdə);
– iş yerindən xasiyyətnamə;
– iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
– çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmi əsərlərin nəşr edildiyi jurnaldan çıxarılan surətləri əlavə edilməklə). Elmi əsərlər iddiaçının seçdiyi ixtisasa uyğun olmalıdır. Elmi əsərləri olmayanlar seçdikləri ixtisasa aid olan mövzu üzrə referat təqdim etməlidirlər (referatın məzmununa və tərtibinə dair tələbləri https://unec.edu.az/application/uploads/2015/02/Referat-n-yaz-lmas-na-t-l-bl-r.pdf  səhifəsindən götürmək olar);
– ali təhsil haqqında diplomların (diplomun) və qiymət cədvəllərinin (qiymət cədvəlinin) notarial qaydada təsdiq olunmuş surətləri (xarici ölkələrdə təhsil almış vətəndaşlar üçün təhsil haqqında sənədin tanınması barədə Elm və Təhsil Nazirliyinin şəhadətnaməsi);
– şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti;
– fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun notarial qaydada təsdiq edilmiş surəti (elmlər doktoru proqramı üzrə sənəd verənlər üçün).
1. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər 2023-cü ilin iyun ayında Xarici dil (Dövlət İmtahan Mərkəzində) fənnindən, 4,5,6 sentyabr tarixlərində Fəlsəfə fənnindən, 11,12 və 13 sentyabr tarixlərində isə İxtisas fənnindən imtahan verəcəklər.
1. Doktorantura və ya dissertanturaya sənədlərin qəbulu 12 aprel-16 may 2023-cü il tarixlərində www.portal.edu.az platforması üzərindən aparılacaq. Sənədlər elektron formada (pdf) yüklənməlidir.
1. Suallar yarandıqda UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin Doktorantura şöbəsinə müraciət edə bilərsiniz.
Ünvan:
Bakı şəh., Abbas Səhhət küçəsi 45A, IV tədris binası (Bakı Təhsil İdarəsinin yanı), Doktorantura şöbəsi (otaq 104). Telefon: 012-440-57-49

1. Citizens of the Republic of Azerbaijan who have completed the master’s level of higher education (by defending a master’s thesis) or whose education is equivalent to it can apply for doctoral studies in the Ph.D. program in the Doctor of Philosophy program.
2. Citizens of the Republic of Azerbaijan who have a scientific or scientific-pedagogical achievement in their chosen field, have the potential to conduct fundamental research at a high level, and have a scientific degree of “Ph.D.” (candidate of sciences) are accepted for the Doctor of Science program.
3. In order to be admitted to the Ph.D. program through a dissertation, those who have completed the master’s level of higher education (by defending a master’s thesis) or equivalent education, have achieved success in the relevant research field, and whose main place of work is a higher education institution, scientific institution, and organization, at least two years of scientific – scientific and scientific-pedagogical personnel with pedagogical experience can apply. Preparation of postgraduate studies is not free for those who do not work at UNEC.
4. The following documents must be submitted for admission to doctoral or doctoral studies:
– personnel personal registration sheet;
– autobiography;
– 2 photographs (3×4 size);
– certificate from the workplace;
– extract from the workbook for those with work experience;
– a list of published scientific works (with the addition of copies from the journal in which the scientific works were published). Scientific works should be relevant to the specialty chosen by the applicant. Those who do not have scientific works must submit an abstract on the topic of their chosen specialty (requirements for the content and composition of the abstract can be taken from the page https://unec.edu.az/application/uploads/2015/02/Referat-n-yaz-lmas-na-t-l-bl-r.pdf );
– Notarized copies of higher education diplomas (diploma) and lists of marks (mark list) (certificate of the Ministry of Science and Education on the recognition of educational documents for citizens educated in foreign countries);
– Copy of ID
– Notarized copy of PhD (candidate of sciences) diploma (For those who admit documents for the program of Doctor of sciences)
5. Those who want to be admitted to doctoral studies in the PhD program will be taken the exam in Foreign Language (at the State Examination Centre) in June 2023, in Philosophy on September 4, 5, 6, and in the Specialization on September 11, 12 and 13.
6. Acceptance of documents for doctoral studies or dissertation studies will be conducted on the www.portal.edu.az platform from April 12 to May 16, 2023. Documents must be uploaded in electronic form (pdf).
7. If you have questions, you can contact the Doctoral Department of the International Master’s and Doctoral Center of UNEC.