UNEC-in bakalavr, magistr və doktorantlarının nəzərinə!
Proqram çərçivəsində 2017/2018-ci tədris ili üçün bütün təhsil pillələri üzrə (bakalavr, magistratura və doktorantura) mübadiləsi həyata keçiriləcək. UNEC tələbələri proqram çərçivəsində bir və ya iki semestr ərzində Türkiyənin müvafiq universitetlərində təhsil ala bilərlər. Universitetlərdə tədris türk və ingilis dilində aparılır.
Mübadilə ilə bağlı bütün xərclər YÖK təqaüdü hesabına ödəniləcək.
1. I, II, III kurs tələbəsi olmaqla– minimum orta qiymət 75 olmalı, (magistrlər üçün 80);
2. İngilis və ya türk dillərinin B2 səviyyəsində biliyi.
Proqramda iştirak etmək istəyənlər tələb olunan sənədləri 21 fevral 2017-cı il tarixinədək UNEC-in Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinə təqdim etməlidir.
1. 1. Təhsil pilləsi üzrə transkript (ÜOMG göstərilməklə)
Namizəd üçün müraciət forması (Aday öğrenci başvuru formu)
3. Təhsil almaq istədiyi dil haqqında müvafiq sənəd: Tələbənin UNEC-də ingilis və ya türk dilində təhsilini təsdiqləyən arayış, IELTS və ya TOEFL sertifikatı.
4. CV
Qeyd edək ki, namizədlər müvafiq müraciət formasında yalnız 2 universiteti qeyd etməlidirlər.
Proqramla bağlı daha ətraflı məlumatı www.mevlana.yok.gov.tr  ünvanından və Beynəlxalq əlaqələr departamentindən əldə etmək mümkündür.

Information to the attention of UNEC’s Undergraduate, Graduate and Doctoral Students!
Admission of documents for the Mevlana Exchange Program” is announced by the Ministry of Higher Education of the Republic of Turkey (MHE).
Exchange of students on all levels of higher education (undergraduate, graduate and doctorate) will be implemented for 2017/2018 academic year within the Program. UNEC students can take the program to study in the appropriate universities of Republic of Turkey for one or two terms. Trainings are conducted in Turkish and English.
All the expenses are covered by the Scholarship provided by the MHE.
Students should meet the following requirements to participate in the Program:
• I, II and III year students with 75 minimum average of points (80 for graduate students)
• B2 level of the English and Turkish Languages fluency
Those who want to participate in the Program should submit the required documents to the International Relations Department by February 21 2017.
1. Transcript on the level of studies (ECTS indicated)
2. Application form of the candidate (Admission form) (Aday öğrenci başvuru formu)
3. Relevant document about the language of training: Reference provided by UNEC confirming the language of training, IELTS or TOEFL Certificate)
4. CV (in Azerbaijani and English)
5. Copy of Passport
6. Student’s Card (original)
7. 2 3×4 sized photos
Note that, the candidate may only note 2 universities in the application form.
Detailed information about the Program is available from the www.mevlana.yok.gov.tr webpage and the International Relations Department.