UNEC Tədqiqat Fondu – Azərbaycanın ekspert bazasının inkişafı üçün “Helios” müsabiqəsi!
musbiqeUNEC Tədqiqat Fondu bu ilin may ayının 25-dən “Helios” intellektual-analitik müsabiqəsində iştirak üçün qeydiyyat ərizələrinin qəbuluna start verir.
Müsabiqənin məqsədi beynəlxalq münasibətlər, beynəlxalq iqtisadiyyat, dünya və regional siyasət sahələri ilə maraqlanan şəxsləri dəstəkləmək və onları istiqamətləndirməkdir.
Müsabiqə seminarlar vasitəsilə aparılacaq. Müsabiqənin gedişatı ərzində keçirilməsi planlaşdırılan seminar və məsləhətləşmələrin təşkili məqsədi ilə müvafiq sahələrdə uzun illər təcrübəsi olan, xüsusi dəvət olunmuş ekspertlər layihəyə cəlb olunacaq.
Müsabiqədə iştirak sizə müasir politologiya və iqtisadiyyatda geniş müzakirə olunan aktual məsələlərin və problemlərin üzə çıxarılmasında yeni təcrübə qazanmaq, analitik materialların hazırlanması və tərtibi sahəsində biliklər əldə etmək imkanı verəcək.
Ən maraqlı məqalələr UNEC Tədqiqat fondunun rəsmi saytında (www.unectf.org) paylaşılacaq. Fond finalist müəlliflərlə əməkdaşlığı davam etdirəcək.
Mükafat fondu 1000 AZN təşkil edir. Qaliblər – 3 ən uğurlu işlərin müəlliflərin hər biri 1000 AZN qazanacaq.
DİQQƏT:
Müsabiqənin qaydalarına əsasən iştirakçılar yalnız Azərbaycan vətəndaşı olmalıdır. Yaş məhdudiyyəti 20 – 35 arası təyin edilib.
Namizədlərə aid tələblər:
1.www.unectf.org/helios saytına daxil olaraq, göstərilən mövzulardan birini və ya ikisini seçərək və 15 iyun 2023-ci il , Bakı vaxtı ilə saat 18:00-a qədər müsabiqə üçün qeydiyyatdan keçərək iştirakınızı təsdiqləmək
2.Müsabiqənin işçi dilləri: Azərbaycan, Rus və yaxud İngilis.
Mövzular
1. Xəzər hövzəsinin enerji ehtiyatları və qlobal və regional aktorların geosiyasi maraqları.
2. Enerji və nəqliyyat sahələrində Azərbaycanın türkdilli dövlətlərlə münasibətlərinin geosiyasi aspektləri.
3. Müasir geosiyasi çağırışlar və Azərbaycanın milli maraqları.
4. Beynəlxalq arenada Azərbaycanın “yumşaq güc” (soft power) potensialı.
5. Ermənistan – Azərbaycan münaqişəsi və Cənubi Qafqazın təhlükəsizliyinə mümkün təsirləri.
6. Cənubi Qafqazda münaqişələr və böyük dövlətlərin maraqlarının səbəbləri.
7. Cənubi Qafqazın təhlükəsizlik problemləri: risklər və perspektivlər.
8. Müasir diplomatiyada media təsir aləti kimi.
9. Azərbaycan – Türkiyə strateji əməkdaşlığı Cənubi Qafqazda stabilləşdirici amil kimi.
10. Qlobal ekoloji siyasət və istehlakın yeni standartları (Davos Forumu kontekstində).
11. 3+3 əməkdaşlıq platformasının perspektivi və Cənubi Qafqaz regionunda mümkün geosiyasi təsirləri.

Целью конкурса является поддержать и направить людей, интересующихся международными отношениями, международной экономикой, мировой и региональной политикой.
Конкурс будет проводиться посредством семинаров. К проекту будут привлечены специально приглашенные специалисты с многолетним опытом работы в соответствующих областях с целью организации семинаров и консультаций, которые планируется провести в ходе конкурса.
Участие в конкурсе даст вам возможность получить новый опыт в раскрытии актуальных вопросов и проблем, широко обсуждаемых в современной политической науке и экономике, а также приобрести знания в области подготовки и составления аналитических материалов.
Наиболее интересные статьи будут размещены на официальном сайте Исследовательского фонда UNEC (www.unectf.org). Фонд продолжит сотрудничество с авторами-финалистами.
Призовой фонд составляет 1000 AZN. Победители — каждый из 3 самых успешных работ получит по 1000 AZN.
ВНИМАНИЕ:
Согласно условиям конкурса участником может быть только гражданин Азербайджана. Возрастное ограничение от 20 до 35 лет.
1.Подтвердите свое участие, войдя на сайт www.unectf.org/helios, выбрав одну или две из указанных тем и зарегистрировавшись до 18:00 по Бакинскому времени 15 июня 2023 года.