UNEC Tədqiqat Fondu – Azərbaycanın ekspert bazasının inkişafı üçün “Helios” müsabiqəsi!
musbiqeUNEC Tədqiqat Fondu bu ilin may ayının 25-dən “Helios” intellektual-analitik müsabiqəsində iştirak üçün qeydiyyat ərizələrinin qəbuluna start verir.
Müsabiqənin məqsədi beynəlxalq münasibətlər, beynəlxalq iqtisadiyyat, dünya və regional siyasət sahələri ilə maraqlanan şəxsləri dəstəkləmək və onları istiqamətləndirməkdir.
Müsabiqə seminarlar vasitəsilə aparılacaq. Müsabiqənin gedişatı ərzində keçirilməsi planlaşdırılan seminar və məsləhətləşmələrin təşkili məqsədi ilə müvafiq sahələrdə uzun illər təcrübəsi olan, xüsusi dəvət olunmuş ekspertlər layihəyə cəlb olunacaq.
Müsabiqədə iştirak sizə müasir politologiya və iqtisadiyyatda geniş müzakirə olunan aktual məsələlərin və problemlərin üzə çıxarılmasında yeni təcrübə qazanmaq, analitik materialların hazırlanması və tərtibi sahəsində biliklər əldə etmək imkanı verəcək.
Ən maraqlı məqalələr UNEC Tədqiqat fondunun rəsmi saytında (www.unectf.org) paylaşılacaq. Fond finalist müəlliflərlə əməkdaşlığı davam etdirəcək.
Mükafat fondu 1000 AZN təşkil edir. Qaliblər – 3 ən uğurlu işlərin müəlliflərin hər biri 1000 AZN qazanacaq.
DİQQƏT:
Müsabiqənin qaydalarına əsasən iştirakçılar yalnız Azərbaycan vətəndaşı olmalıdır. Yaş məhdudiyyəti 20 – 35 arası təyin edilib.
Namizədlərə aid tələblər:
1.www.unectf.org/helios saytına daxil olaraq, göstərilən mövzulardan birini və ya ikisini seçərək və 15 iyun 2023-ci il , Bakı vaxtı ilə saat 18:00-a qədər müsabiqə üçün qeydiyyatdan keçərək iştirakınızı təsdiqləmək
2.Müsabiqənin işçi dilləri: Azərbaycan, Rus və yaxud İngilis.
Mövzular
1. Xəzər hövzəsinin enerji ehtiyatları və qlobal və regional aktorların geosiyasi maraqları.
2. Enerji və nəqliyyat sahələrində Azərbaycanın türkdilli dövlətlərlə münasibətlərinin geosiyasi aspektləri.
3. Müasir geosiyasi çağırışlar və Azərbaycanın milli maraqları.
4. Beynəlxalq arenada Azərbaycanın “yumşaq güc” (soft power) potensialı.
5. Ermənistan – Azərbaycan münaqişəsi və Cənubi Qafqazın təhlükəsizliyinə mümkün təsirləri.
6. Cənubi Qafqazda münaqişələr və böyük dövlətlərin maraqlarının səbəbləri.
7. Cənubi Qafqazın təhlükəsizlik problemləri: risklər və perspektivlər.
8. Müasir diplomatiyada media təsir aləti kimi.
9. Azərbaycan – Türkiyə strateji əməkdaşlığı Cənubi Qafqazda stabilləşdirici amil kimi.
10. Qlobal ekoloji siyasət və istehlakın yeni standartları (Davos Forumu kontekstində).
11. 3+3 əməkdaşlıq platformasının perspektivi və Cənubi Qafqaz regionunda mümkün geosiyasi təsirləri.

UNEC Research Foundation – “Helios” competition for the development of Azerbaijan’s expert base!
From May 25 of this year, the UNEC Research Foundation starts accepting registration applications for participation in the “Helios” intellectual-analytical competition.
The purpose of the competition is to support and guide people interested in international relations, the international economy, and world and regional politics.
The competition will be conducted through seminars. Specially invited experts with many years of experience in relevant fields will be involved in the project for the purpose of organizing seminars and consultations planned to be held during the course of the competition.
Participation in the competition will give you the opportunity to gain new experience in revealing topical issues and problems that are widely discussed in modern political science and economics and to acquire knowledge in the field of preparation and compilation of analytical materials.
The most interesting articles will be shared on the official website of the UNEC Research Fund (www.unectf.org). The fund will continue cooperation with the finalist authors.
The prize fund is 1000 AZN. Winners – the authors of the 3 most successful works will win 1000 AZN each.
ATTENTION:
According to the rules of the competition, participants must be citizens of Azerbaijan only. The age limit is set between 20 and 35.
Requirements for candidates:
1. Confirm your participation by visiting the website www.unectf.org/helios, selecting one or both of the indicated topics and registering for the competition by June 15, 2023, at 18:00 Baku time
2. Working languages of the competition: Azerbaijani, Russian, or English.
Topics
• Caspian Basin energy resources and geopolitical interests of global and regional actors.
• Geopolitical aspects of Azerbaijan’s relations with Turkic-speaking countries in the fields of energy and transport.
• Modern geopolitical challenges and national interests of Azerbaijan.
• Azerbaijan’s “soft power” potential in the international arena.
• Armenia-Azerbaijan conflict and its possible effects on the security of the South Caucasus.
• Reasons for conflicts in the South Caucasus and the interests of major powers.
• Security problems of the South Caucasus: risks and prospects.
• Media as a tool of influence in modern diplomacy.
• Azerbaijan-Turkey strategic cooperation as a stabilizing factor in the South Caucasus.
• Global environmental policy and new standards of consumption (in the context of the Davos Forum).
• The perspective of the 3+3 cooperation platform and its possible geopolitical effects in the South Caucasus region.