Əziz Əliyev – 120: “I Respublika elmi-praktik konfransı”
UNEC-də görkəmli dövlət və elm xadimi, əməkdar həkim, professor  Əziz Əliyevin anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunan “Respublikada qida və tekstil sənayesinin inkişaf perspektivləri” mövzusunda I Respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
UNEC-in Elm və innovasiyalar mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın görkəmli dövlət və elm xadimi Əziz Əliyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” sərəncamını alimin respublikada səhiyyə sisteminin inkişafı istiqamətindəki fəaliyyətinə verilən yüksək qiymət adlandırıb. Konfransın mövzusunun əhəmiyyətindən danışan S.Yaqubov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin qida və tekstil sənayesinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb.
Konfrans işini plenar iclas və bölmələrdə davam etdirib. Plenar iclasda Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov, Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, texnika elmləri doktoru Tariyel Pənahov, Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradov, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Cihaz İstehsalat Birliyi “Peyk” zavodunun direktoru Səyavuş Əliyev, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Aqrar Elm və İnformasiya Mərkəzinin baş direktoru, professor Rəsul Balayev və Azərbaycan Milli Kulinariya Mərkəzinin prezidenti Tahir Əmiraslanov məruzələrlə çıxış ediblər.
Bölmə iclaslarında UNEC, Azərbaycan Texnologiya Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Neft və Sənaye Universitetinin nümayəndələri, tekstil və qida sənayesi müəssisələrinin rəhbər işçiləri profillərinə uyğun mövzularla çıxış ediblər. Çıxışlar ətrafında müzakirələr keçirilib, təkliflər səsləndirilib. Qida təhlükəsizliyi və toxuculuq sənaye məhsullarının keyfiyyəti ilə bağlı elmi-tədqiqat işlərinin gələcəkdə istehsalatla əlaqəli aparılmasının təkmilləşdirilməsi tövsiyə olunub. UNEC-lə istehsalat arasında elmi praktiki əməkdaşlığın möhkəmlənməsi üçün belə tədbirlərin ənənəvi olaraq hər il keçirilməsi təklif olunub.

11 MAY 2017 | VIEWS:
I Republic-wide scientific-practical conference on “Development Perspectives of Food and Textile Industry in the Republic” devoted to the 120th anniversary of an outstanding state and science figure, honored doctor, Professor Aziz Aliyev’s birthday has been held at UNEC.
Director of UNEC’s Center for Science and Innovations, Professor Sakit Yagubov evaluated President Ilham Aliyev’s order on “Implementation of the 120th anniversary of an outstanding state and science figure of the Republic of Azerbaijan Aziz Aliyev’s birthday” as a high value given to performances conducted for the development of health in our republic. Speaking about the significance of the topic of the conference, S.Yagubov emphasized that the President Ilham Aliyev attaches special importance to the development of food and textile industries.
The conference went on with the plenary meetings and sessions. Dean of the Faculty Technology and Design, Professor Vakil Huseynov, Director of the Scientific-research Institute of Viticulture and Winemaking, Dr. of Tech. Sciences Tariyel Panahov, Deputy Director on Scientific Affairs of the Institute of Microbiology, correspondent member of the ANAS, Professor Panah Muradov, Director of Device Production Association “Satellite” plant of the Ministry of Defense Industry Seyavush Aliyev, General Director of Agrarian Science and Innovation Center of the Ministry of Agriculture, Professor Rasul Balayev and President of Azerbaijan National Cuisine Center Tahir Amiraslanov made speeches within the plenary session.
Representatives of UNEC, Azerbaijan University of Technology, Azerbaijan Technical University and Azerbaijan University of Oil and Industry, Heads of textile and food industry institutions made reports on their profile within the section meetings. Discussions on speeches were made and proposals sounded. It was recommended to conduct scientific research on the quality of food safety and textile industry in connection with production in the future. It was also proposed to hold the kind of events annually to strengthen scientific-practical cooperation between UNEC and production.