Əziz Əliyev – 120: “I Respublika elmi-praktik konfransı”
UNEC-də görkəmli dövlət və elm xadimi, əməkdar həkim, professor  Əziz Əliyevin anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunan “Respublikada qida və tekstil sənayesinin inkişaf perspektivləri” mövzusunda I Respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
UNEC-in Elm və innovasiyalar mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın görkəmli dövlət və elm xadimi Əziz Əliyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” sərəncamını alimin respublikada səhiyyə sisteminin inkişafı istiqamətindəki fəaliyyətinə verilən yüksək qiymət adlandırıb. Konfransın mövzusunun əhəmiyyətindən danışan S.Yaqubov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin qida və tekstil sənayesinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb.
Konfrans işini plenar iclas və bölmələrdə davam etdirib. Plenar iclasda Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov, Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, texnika elmləri doktoru Tariyel Pənahov, Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradov, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Cihaz İstehsalat Birliyi “Peyk” zavodunun direktoru Səyavuş Əliyev, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Aqrar Elm və İnformasiya Mərkəzinin baş direktoru, professor Rəsul Balayev və Azərbaycan Milli Kulinariya Mərkəzinin prezidenti Tahir Əmiraslanov məruzələrlə çıxış ediblər.
Bölmə iclaslarında UNEC, Azərbaycan Texnologiya Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Neft və Sənaye Universitetinin nümayəndələri, tekstil və qida sənayesi müəssisələrinin rəhbər işçiləri profillərinə uyğun mövzularla çıxış ediblər. Çıxışlar ətrafında müzakirələr keçirilib, təkliflər səsləndirilib. Qida təhlükəsizliyi və toxuculuq sənaye məhsullarının keyfiyyəti ilə bağlı elmi-tədqiqat işlərinin gələcəkdə istehsalatla əlaqəli aparılmasının təkmilləşdirilməsi tövsiyə olunub. UNEC-lə istehsalat arasında elmi praktiki əməkdaşlığın möhkəmlənməsi üçün belə tədbirlərin ənənəvi olaraq hər il keçirilməsi təklif olunub.

Азиз Алиев – 120: «I Республиканская научно-практическая конференция»
В UNEC состоялась I Республиканская научно-практическая конференция на тему «Перспективы развития пищевой и текстильной промышленности в республике», посвященная 120-летию со дня рождения выдающегося государственного деятеля науки, заслуженного врача, профессора Азиза Алиева.
Директор Центра науки и инноваций UNEC, профессор Сакит Ягубов распоряжение Президента Ильхама Алиева «О праздновании 120-летнего юбилея выдающегося государственного деятеля науки Азербайджана Азиза Алиева» назвал высокой оценкой деятельности ученого в направлении развития системы здравоохранения в республике. С.Ягубов говоря о значении темы конференции, подчеркнул об особом значении, которую придает Президент Ильхам Алиев развитию пищевой и текстильной промышленности.
Конференция продолжила работу в пленарных заседаниях и отделах. На пленарном заседании выступили с докладами декан факультета, профессор Векил Гусейнов, директор Научно-исследовательского института виноградарства и виноделия, доктор технических наук Тариэль Панахов, заместитель директора по научным работам Института микробиологии, член-корреспондент НАНА, профессор Панах Мурадов, директор завода «Пейк» приборостроительного объединения Министерства оборонной промышленности Саявуш Алиев, генеральный директор Консультативного центра аграрной науки и информации Министерства сельского хозяйства, профессор Расул Балаев и президент Центра азербайджанской национальной кулинарии Тахир Амирасланов.
В секционном заседании выступили представители UNEC, Азербайджанского технологического университета, Азербайджанского технического университета, Азербайджанского университета нефти и промышленности, руководящие работники предприятий текстильной и пищевой промышленности. Вокруг докладов состоялись обсуждения, были высказаны предложения. Было рекомендовано в связи с пищевой безопасностью и качеством швейных промышленных товаров усовершенствовать проведение в будущем научно-исследовательских работ согласно производству. Для укрепления научно-практического сотрудничества между UNEC и производством было предложено ежегодное проведение таких мероприятий.