Allazova Ülviyyə_page-0001f.f.d. Allazova Ülviyyə Kamran qızı
2001-ci ildə Qərbi Kaspi Universitetinin Filologiya və Tərcümə fakültəsini bitirmiş, Dilçilik (Tərcüməçi ixtisası üzrə) Bakalavr dərəcəsi almışdır.
2007-ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetinin Magistratura fakültəsini bitirmiş, Tərcüməçi ixtisası üzrə Magistr dərəcəsi almışdır.
2015-ci ildə Qərbi Kaspi Universitetində Dünya ədəbiyyatı (ingilis ədəbiyyatı) üzrə dotoranturanı bitirmiş, və 2017-ci ildə elmi işini müdafiə edərək filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
2007-2008-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin “İngilis dili” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıb.
2009-2011-ci illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin “Xarici dillər” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıb.
2012 – 2021-ci ilin avqust ayınadək Qərbi Kaspi Universitetinin “İngilis dili və ədəbiyyatı” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıb.
2021-ci ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Xarici dillər” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.

Allazova Ülviyyə_page-0001
In 2001, she graduated from the faculty of Philology and Translation of  Western Caspian University, with a Bachelor’s degree in Linguistics (majoring in Translation).
In 2007 she graduated from the Masters of  Azerbaijan University of Languages ​​and received a Master’s degree in Translation.
In 2015, she completed a doctorate in World Literature (English literature) at Western Caspian University, and in 2017 she defended her thesis and received a PhD in Philology.
From 2007-to 2008 she worked as a lecturer at the “English” department of  Azerbaijan University of Languages.
From 2009-to 2011 she worked as a lecturer in the “Foreign Languages” department of  Azerbaijan University of Languages.
From August 2012 to August 2021, she worked as a lecturer at the Department of English Language and Literature of Western Caspian University.
Since September 2021, she has been working as an instructor at the “Foreign Languages” department of Azerbaijan State University of Economics.