ceferova_sevda11f.-r.e.n., dos. Cəfərova Sevda Ziyad qızı
1985- ci ildə Bakı şəhəri 240 saylı orta məktəbi bitirmiş və Bakı Dövlət Universitetinin fizika fakültəsinə daxil olmuşdur.
1989 -cu ildə Bakı Dövlət Universitetini fizikşünas, fizika müəllimi ixtisası üzrə bitirmişdir və həmin ildən AMEA  Fizika İnstitutunun yarımkeçiricilər və dielektriklər fizikası ixtisası üzrə  əyani aspiranturada təhsil almışdır.
1992-ci ildə «Nadir elementlərin ionları ilə aktivləşdirilmiş laylı kristallarda eksitonlar» mövzusunda  dissertasiya işini müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmlər namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. Həmin ildən Fizika İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.

к.ф.-м.доц. Джафарова Севда Зияд гызы
В 1985 году окончила среднюю школу № 240 города Баку и поступила на факультет физики Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1989 году окончила факультет физики Азербайджанского государственного университета и в том же году поступила на очное отделение Института физики НАНА.
В 1992 году защитила кандидатскую диссертацию. Кандидат физико-математических наук. С указанного года работала в Институте физики на должности старшего научного сотрудника.
С 2002 года работала на кафедре «Физика» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя.