ceferova_sevda11f.-r.e.n., dos. Cəfərova Sevda Ziyad qızı
1985- ci ildə Bakı şəhəri 240 saylı orta məktəbi bitirmiş və Bakı Dövlət Universitetinin fizika fakültəsinə daxil olmuşdur.
1989 -cu ildə Bakı Dövlət Universitetini fizikşünas, fizika müəllimi ixtisası üzrə bitirmişdir və həmin ildən AMEA  Fizika İnstitutunun yarımkeçiricilər və dielektriklər fizikası ixtisası üzrə  əyani aspiranturada təhsil almışdır.
1992-ci ildə «Nadir elementlərin ionları ilə aktivləşdirilmiş laylı kristallarda eksitonlar» mövzusunda  dissertasiya işini müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmlər namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. Həmin ildən Fizika İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır.

Can. of   Phys. and Math. sciences, Assoc.Prof. Jafarova Sevda Ziyad
In 1985 she graduated from secondary school № 240 in Baku and entered the Physics faculty of Baku State University.
In 1989 she graduated from Baku State University with a degree in Physics and Physics teacher, and since that time she has studied postgraduate study on Physics of Semiconductors and Dielectrics of ANAS Institute of Physics (full-time).
In 1992, she defended her dissertation on the topic “Exitons in layered crystals activated by ions of rare elements” and received a PhD in Physics and Mathematics. Since that time she has worked as a senior scientific worker at the Institute of Physics.
Since 2002 she has been working as a senior lecturer at the Department of Physics at Azerbaijan State   University of Economics.