riyaz_gulmamed2_fotof.-.r.e.n., dos. Məmmədov Gülməmməd Alməmməd oğlu
1959-cu ildə Privolni kənd orta məktəbini bitirib, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universitetinin)  Mexanika-riyaziyyat  fakültəsinə  daxil olmuşdur.
1965-ci ildə universiteti Fərqlənmə diplomu ilə  bitirmişdir.
1964-cü ildə Universitetdə təhsil alarkən  EA-nın riyaziyyat-mexanika institunda laborant;
Universiteti bitirdikdən sonra işə kiçik  elmi işçi vəzifəsində  işləmişdir.
1966-cı ilin sentyabrında D.Bünyadzadə  adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitunun  “Riyaziyyat” kafedrasında müsabiqə yolu ilə müəllim  vəzifəsini  tutmuşdur. Həmin ildə EA-nın Riyaziyyat-mexanika İnstitutunun qiyabi  aspiranturasına qəbul olmuşdur.
1975-ci ildə  “Elastik-özlü-plastik materiallarda eninə zərbədə dalğaların  yayılması” mövzusunda  namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir.

riyaz_gulmamed2_foto
В 1959 году окончил среднюю школу села Привони. Поступил на механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1965 году окончил университет с дипломом отличия.
В 1964 году обучаясь в университете, работал в Математико-механическом институте АН на должности лаборанта.
После завершения университета работал на должности младшего научного сотрудника.*
В сентябре 1966 года занял по конкурсу должность преподавателя на кафедре «Математика» Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет). В том же году поступил в Математико-механический институт АН.