26 iyun 1946-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan  şəhərində anadan olmuşdur.
1967-ci ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetin  fizika fakultəsini bitirmiş və təyinat üzrə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft Kimya İnstitutunda  “Fizika” kafedrasında baş laborant vəzifəsində işləmişdir.
1973-1992-ci illərdə Elmi-tədqiqat Fotoelektromika İnstitutunda mühandis kiçik elmi işçi,  baş elmi işçi vəzifəsində işləmişdir.
1980-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda  aspiranturaya daxil olmuş;
1984-cü ildə müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1993-2001-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Sosioloji elmi-tədqiqat laboratoriyasında aparıcı elmi  işçi; 2001-ci ildən “İstehsal sistemləri və ətraf mühitin mühafizəsi” (indiki “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı”) kafedrasında baş müəllim;
2003-cü ildən dosent vəzifəsində  işləyir.
04.09.2020-ci il tarixə kimi “Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışmışdır.

к.физ.-мат.н., доц. Новрузова Физза Махмуд гызы
В 1967 году окончила Физический факультет Азербайджанского государственного университета имени С.М.Кирова и по назначению работала на кафедре «Физика» Азербайджанского института нефтехимии имени М.Азизбекова.
В 1973-1992 годах работала на должности инженера, младшего сотрудника, старшего научного сотрудника в Научно-исследовательском институте фото электроники.
В 1980 году поступила в аспирантуру Института физики Азербайджанской академии наук.
В 1984 году защитив кандидатскую диссертацию, получила ученую степень кандидата физико-математических наук.
В 1993-2001 годах работала ведущим научным работником Социальной научно-исследовательской лаборатории Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2001 года работала старшим преподавателем кафедры «Производственные системы и охрана окружающей среды» (ныне  «Экономика и охрана окружающей среды»).