25.11.1975-ci ildə Gədəbəy rayonunda anadan olub.
1993-1997-ci ilərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin “Avtomatika və Hesablama Texnikası” fakültəsində bakalavr, 1997-1999-cu illərdə isə həmin fakültədə magistratura təhsili almışdır. 1999-cu ildə “Avtomatika və Hesablama Texnikası” fakültəsinin “Sənaye elektronikası” ixtisası üzrə magistratura təhsilini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 2001-2004-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Fizika İnstitutunun aspiranturasında təhsil almışdır.
2003-2004-cü illərdə DAAD (Alman Akademik Mübadilə Xidməti) təqaüdçüsü olmuş və Almaniya Federativ Respublikası, Bremen Universitetində elmi-tədqiqat təcrübəsi keçmişdir.
2007-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Fizika institutunda “01.04.04-fiziki elektronika” ixtisası üzrə namizədlik dissertasiya işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2004-2014-cü Azərbaycan MEA H.M. Abdullayev adına Fizika İnstitutunun, “Epitaksial təbəqələr və strukturlar”  laboratoriyasında elmi işçi, böyük elmi işçi, 2014-cü ildən isə 0,5 ştat böyük elmi vəzifəsində çalışır.
2009-2014-cü illdən Azərbaycan Texniki Universitetində baş müəllim, 2014-cü ildən isə Azərbaycan Texniki Universitetinin dosentidir.
2022-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mühəndislik və Tətbiqi elmlər” kafedrasında 0.5 ştat əvəzçiliklə dosent vəzifəsində çalışır.
Bir çox Respublika və Beynəlxalq elmi Konfransların iştirakçısı olmuş, xarici və yerli elmi jurnallarda dərc olunmuş 100-dən artıq elmi əsərin müəllifidir.

к.ф.-м. н., доц. Садыгов Рафик Микайыл оглы
В 1993-1997 годах получил степень бакалавра на факультете «Автоматики и вычислительной техники» Азербайджанского технического университета, а в 1997-1999 годах  степень магистра на том же факультете. В 1999 году окончил с отличием факультет «Промышленная электроника» факультета «Автоматика и вычислительная техника». В 2001-2004 годах учился в аспирантуре Института физики Национальной академии наук Азербайджана.
В 2003-2004 годах был стипендиатом DAAD (Немецкой службы академических обменов) и имел исследовательский опыт в Бременском университете, Федеративная Республика Германия.
В 2007 году в Институте Физики Национальной Академии Наук Азербайджана успешно защитил кандидатскую диссертацию по специальности «01.04.04-Физическая электроника» и решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики ему была присвоена ученая степень кандидата физико-математических наук. *
В 2004-2014 годах работал научным сотрудником, старшим научным сотрудником, а с 2014 года в должности 0,5 штата старшего научного сотрудника лаборатории «Эпитаксиальные слои и структуры» Института физики имени Х.М. Абдуллаева НАН Азербайджана.
С 2009 по 2014 год работал на должности старшего преподавателя Азербайджанского технического университета, а с 2014 года доцента Азербайджанского технического университета.
С 2022 года работает доцентом по совместительству на 0,5 штата кафедры «Инженерия и прикладные науки» Азербайджанского государственного экономического университета.
Участвовал во многих республиканских и международных научных конференцияхявляется автором более 100 научных работ, опубликованных в зарубежных и отечественных научных журналах.