1973-1978-ci illərdə Azərbaycan (Bakı) Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində təhsil almışdır.
1978-1979-cu illərdə Azərbaycan EA Təbii Ehtiyatların Kosmik tədqiqatları İnstitutunda böyük mühəndis işləmişdir.
1979-1981-ci illərdə SSRİ EA A.F.İoffe adına Fiziki-Texnika İnstitutunda (Leninqrad şəhəri)  stajçı-tədqiqatçı, 1981-84-cü illərdə həmin İnstitutda Nobel Mükafatı Laureatı, akademik J.İ.Alfyorovun rəhbərliyi ilə əyani şöbədə aspirant olmuşdur. 1985-ci ildə bu İnstitutun Elmi Şurasında namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş və fizika riyaziyyat elmləri namizədi  elmi dərəcəsi almışdır.
1985-2002-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetində (BDU) baş elmi işçi, tədris hissəsinin baş təlimatçısı vəzifələrində işləmiş, 2002-2005-ci illərdə BDU-nun Təbiət fakültələri üzrə fəlsəfə kafedrasının doktorantı olmuş, 2006-cı il sentyabrın 23-də Bakı Dövlət Universiteti nəzdindəki dissertasiya şurasında “Müasir fizikanın paradiqmaları vəmetodoloji prinsiplərinin  məntiqi qnesoloji təhlili” mövzusunda fəlsəfə elmləri doktoru  elmi dərəcəsi almaq üçün müdafiəsinin təşkili keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Kommissiyası  Riyasət Heyətinin  23.02.2007-ci il tarixli (prot.№ 04.R) qərarı ilə ona fəlsəfə üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi verilmişdir.
2002-ci ilin iyul ayından 2006-cı il dekabrın 28-dək Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyinin nəzdində Gənclərin Problemləri üzrə Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, 2006-cı ilin dekabrından 1-dən 2015-ci il iyulun 13-dək Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzinin direktoru olmuşdur. 2015-ci il iyulun 13-dən 2016-cı il iyulun 1-dək Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Bakı İdarəetmə və Texnlogiya kollecinin direktoru olmuşdur. 2016-cı il sentyabrın 23-dən 2024-cü ilin iyununa kimi Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Bakı Qida Sənaye kollecinin direktoru olub. Odlar yurdu Universitetinin professorudur.
Azərbaycan Respublikasında dissertasıyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövrü elmi nəşrlərin siyahısına daxil olmuş beynəlxalq “Müasir mədəniyyətşünaslıq” elmi publisistik jurnalının baş redaktorudur. “Avrasiya İnzibati Elmlər Akademiyasının xəbərləri” beynəlxalq elmi jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Yeni Azərbaycan Partiyası Nizami rayon Bakı Qida Sənaye kolleci ərazi ilk partiya təşkilatının sədridir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-ın Fəlsəfə, pedaqogika, psixologiya, ilahiyyat üzrə ekspert şurasının üzvüdur. 2007-ci ildə Beynəlxalq Mükafatlandırma Palatasının “Elm Elitası” fəxri medalı ilə təltif olunmuşdur.
80-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 4 ixtira, 8 monoqrafiyanın, ali məktəblər üçün 3 dərs vəsaiti, 1 tədris proqramının müəllifidir, 1 tədris proqramı 1 dərs vəsaiti və 1 monoqrafiya çapdadır.

Директор Колледжа пищевой промышленности при UNEC,  д.ф.н. Исмаилов Вилаят Исмаил оглы
В 1973-1978 годах получил образование на факультете физики Азербайджанского государственного университета (Баку).
В 1978-1979 годах работал в Институте космических исследований природных ресурсов АН Азербайджана на должности старшего инженера.
В 1979-1981 годах был стажером-исследователем в Физико-техническом институте имени А.Ф. Иоффе АН СССР (город Ленинград), в 1981-1984 годах в указанном институте под руководством лауреата Нобелевской премии, академика Ж.И. Алфёрова был аспирантом очного отделения. В 1985 году на Ученом  совете института защитил кандидатскую диссертацию и получил ученую степень кандидата физико-математических наук.
В 1985-2002 годах работал старшим научным сотрудником в Бакинском государственном университете (БГУ), старшим инструктором учебной части. В 2002-2005 годах был докторантом кафедры философии факультета естественных наук БГУ, 23 сентября 2006 года на диссертационном совете при Бакинском государственном университете для получения ученой степени доктора философских наук защитил работу на тему «Парадигмы современной физики и логический гносеологический анализ методологических принципов». По решению Президиума Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от  23.02.2007 года  (протокол № 04.R) ему была присвоена ученая степень доктора наук по философии.
С июля 2002 года до 28 декабря 2006 года работал директором Центра научных исследований по проблемам молодежи при Министерстве молодежи, спорта и туризма, с 1 декабря 2006 года до 13 июля 2015 года работал директором Научно-методического центра по культуроведению Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики. С 13 июля 2015 года до 1 июля 2016 года был директором Бакинского колледжа управления и технологии Министерства образования Азербайджанской Республики.  Профессор университета Одлар Йурду.
С 23 сентября 2016 года по июнь 2024 год являлся директором Бакинского колледжа пищевой промышленности Министерства образования Азербайджанской Республики.
Является главным редактором международного научно-публицистического журнала «Современное культуроведение», включенного в список научных изданий периода рекомендованного к публикации основных результатов диссертаций в Азербайджанской Республике. Член редколлегии международного научного журнала  «Вестник Евразийской академии административных наук». Является председателем первой территориальной партийной организации «Ени Азербайджан» Низаминского района. Член экспертного совета по философии, педагогике, психологии, теологии ВАК при Президенте Азербайджанской Республики.  В 2007 году был награжден почетной медалью «Элита науки» Международной наградной палаты.
Является автором свыше 80 научных работ, в том числе 4 изобретений, 8 монографий, 3 учебного пособия для высших школ, 1 учебной программы. 1 учебная программа, 1 учебное пособие и 1 монография в печати.