Fəridə Rüfət qızı Novruzlu
2015-2019-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Memarlıq və Dizayn” fakultəsində (Dizayn) ixtisası üzrə bakalavr pilləsini bitirmişdir.
2020-2021-ci illərdə “BestComp Group LLC”-də “CRM Mütəxəssisi” və “Sosial Media Marketinq Meneceri” vəzifələrində çalışmışdır.
2022-ci ilin May, İyun, İyul və Avqust aylarında “Jugaad” Marketinq Agentliyində “Layihə Meneceri” vəzifəsində çalışmışdır.
2023 Baku Grand Slam – Qonaqlama İdarəçiliyi üzrə Koordinator (Beynəlxalq əlaqələr)
2022-2024-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Dizayn və texniki estetika” fakultəsinin magistratura pilləsini bitirmişdir.
Baku Grand Slam 2024 – Qonaqlama İdarəçiliyi üzrə Koordinator (Beynəlxalq əlaqələr)
Gəncə Kadet Avropa Kuboku 2024 – Qonaqlama İdarəçiliyi üzrə Koordinator (Beynəlxalq əlaqələr)
2024-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Unec Dizayn Məktəbinin müəllimi vəzifəsində çalışır. 1 məqalə və 1 tədris proqramının həmmüəllifidir.

Farida Rufat gizi Novruzlu
In 2015-2019, she completed her bachelor’s degree in “Design” at the Faculty of “Architecture and Design” of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts.
Between 2020 and 2021, she worked at “BestComp Group LLC” as a CRM Specialist and Social Media Marketing Manager.
In May, June, July, and August of 2022, she was employed as a Project Manager at “Jugaad” Marketing Agency.
In 2023, she worked as a Coordinator of Hospitality Management (International Relations) for the Baku Grand Slam event.
In 2022-2024, she pursued her master’s degree in “Design and Technical Aesthetics” at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
She has continued her role as Coordinator of Hospitality Management (International Relations) for major events, including the 2024 Baku Grand Slam and the 2024 Ganja Cadet European Cup.
Since 2024, she has been working as a lecturer at the UNEC Design School. She is a co-author of one article and one educational program.