FİBAA-nın akkreditasiya sertifikatları UNEC-ə təqdim olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) magistratura üzrə 3 ixtisas proqramı və 10 ixtisaslaşması – “İqtisadiyyat”, “Maliyyə”, “Biznesin idarə edilməsi”- FIBAA-nın (Foundation for International Business Administration Accreditation) beynəlxalq akkreditasiyasını qazanıb.
Bununla bağlı keçirilən tədbirdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov, FIBAA-nın icraçı direktoru Diane Freiberger, nümayəndə heyəti və universitet əməkdaşları iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov universitetin beynəlxalq akkreditasiyasının qazanmasının çox qurur verici bir hal olduğunu bildirib. Ədalət Muradov bu uğurun önəmindən danışaraq, universitet təhsilinin beynəlxalq keyfiyyət standartlarına uyğun olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin magistratura proqramlarının 5 il müddətinə və şərtsiz akkreditasiya olunduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova bu nailiyyətin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edərək, universitet üçün beynəlxalq təcrübə qazandırdığını vurğulamışdır. Ü. Səttarova FİBAA-nın rəhbərliyi tərəfindən sertifikatın rəsmi şəkildə təqdim olunmasının UNEC-in beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi prosesində uğurla addım olduğunu, FİBAA-nın universiteti dəstəklədiyinin göstəricisi olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov bu beynəlxalq akkreditasiyanın önəmindən danışaraq, UNEC-in akkreditasiya prosesində daha da inkişaf etdiyini, beynəlmiləlləşməsini vurğulayıb. T.Əhmədov Agentliklə universitetin əlaqələrinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
FIBAA-nın icraçı direktoru Diane Freiberger təqdimatla çıxış edərək, ENQA=nın üzvü, ali təhsilin akkreditasiyası və keyfiyyət ekspertizası üzrə beynəlxalq agentlik olan FIBAA haqqında, məlumat verib.  Bildirib ki, FIBAA Almaniya, Avstriya, Hollandiya, Çin, Hindistan, Rusiya, ABŞ, İsveçrə, Rumıniya, Sloveniya və digər ölkələrdə 1900-dən çox təhsil proqramlarını akkreditasiya edib.
Sonda isə FİBAA-nın icraçı direktoru beynəlxalq sertifikatları UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradova təqdim edib.

FIBAA Accreditation Certificates Presented to UNEC
The Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has successfully obtained international accreditation from the Foundation for International Business Administration Accreditation (FIBAA) for three master’s degree programs and ten specializations – “Economics,” “Finance,” and “Business Administration.”
The official ceremony marking this achievement was attended by the Director of the State Agency for Science and Higher Education, Ulkar Sattarova, Chairman of the Board of the Agency for Quality Assurance in Education, Tural Ahmadov, FIBAA Executive Director, Diane Freiberger, members of the delegation, and university representatives.
In his address, the Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, underscored the immense pride associated with obtaining international accreditation, emphasizing the alignment of the university’s education programs with global quality standards. He further highlighted that the master’s programs have been granted unconditional accreditation for a period of five years.
Speaking at the event, the Director of the State Agency for Science and Higher Education, Ulkar Sattarova, commended this notable achievement, stressing its role in providing valuable international experience to the university. Ms. Sattarova also remarked that the formal presentation of the certificates by FIBAA leadership signifies both a milestone in UNEC’s efforts to enhance its international relations and an affirmation of FIBAA’s support for the institution.
The Chairman of the Board of the Agency for Quality Assurance in Education, Tural Ahmadov, elaborated on the significance of the accreditation, noting its contribution to UNEC’s development and internationalization. Mr. Ahmadov further emphasized the importance of fostering and expanding cooperation between the Agency and the university.
In her remarks, FIBAA Executive Director Diane Freiberger delivered an overview of FIBAA’s mission and activities, highlighting its role as a member of ENQA (European Association for Quality Assurance in Higher Education) and an internationally recognized authority in higher education accreditation and quality assurance. Ms. Freiberger noted that FIBAA has accredited over 1,900 academic programs in countries including Germany, Austria, the Netherlands, China, India, Russia, the United States, Switzerland, Romania, Slovenia, and others.
The event concluded with the official presentation of the international accreditation certificates by FIBAA Executive Director Diane Freiberger to the Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov.