Fransanın Valenciennes Universitetinin prezidenti, professor Abdelhakim Artibanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti UNEC-də olub.
Qonaqlara UNEC barədə məlumat verən rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, 20 minə yaxın tələbəsi olan ali təhsil ocağı Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetidir. QS-in İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya Universitetlərinin reytinqində iqtisadyönümlü 4-cü universiteti olan UNEC, regionun ən yaxşı 200 universiteti arasında qərarlaşıb. UNEC-in beynəlxalq əlaqələrindən danışan rektor deyib ki, burada Fransanın Montpelyer, Litvanın Nikolos Romeyros universitetləri ilə ikili diplom proqramları həyata keçirilir.
Valenciennes Universitetinin prezidenti, professor A.Artiba isə rəhbərlik etdiyi ali məktəbin tədris proqramları barədə məlumat verib. O, universitetdə əsasən texnoloji istiqamətdə tələbə hazırlığı həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Qonaq UNEC-lə tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib. “UNEC çox yaxşı universitetdir” deyən A.Artiba birgə əməkdaşlığın hər iki təhsil müəssisəsində elm və təhsil səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Görüşdə hər iki universitet arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Sonra əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədə əsasən, universitetlər birgə elmi tədqiqatlar aparacaq, elmi tədbirlər təşkil edəcək, elmi nəşrlər hazırlayacaqlar. Eyni zamanda, kadr mübadiləsi, xüsusilə də müəllim mübadiləsi həyata keçiriləcək. Mübadilə çərçivəsində müəllimlərin universitet nəzdində tədqiqat aparmasına da şərait yaradılacaq. Sənəd eyni zamanda bakalavr, magistr və doktorantların mübadiləsini də nəzərdə tutur.

Rector of Valenciennes University in France: “UNEC is a very good university”
A delegation headed by the President of the University of Valenciennes in France, Professor Abdelhakim Artiban visited UNEC.
Providing the guests with the information about UNEC, Rector, Professor Adalat Muradov said the higher education institution that possesses about 20 thousand of students is the biggest economy-oriented university of the Southern Caucasus. UNEC, which is the 4th economy-oriented university in the QS ranking list of Developing European and Central Asian Universities, is rated among the 200 best universities of the region. Speaking about the international affairs of the University, Rector highlighted as well as dual diploma programs with the University of Montpellier, Mycolas Romeris University of Lithuania are implemented here.
President of the University of Valenciennes, Professor A.Artiba, in turn, delivered the information about the curricula of the higher institution he leads. He brought to attention that the student training in the university is essentially carried out in technological area. The guest expressed satisfaction of his visit to UNEC. Saying, “UNEC is a very good university”, A.Artiba emphasized his confidence about the joint cooperation to be beneficial in terms of improving the level of science and education for both of the universities.
The issues of cooperation between the two universities were debated in the meeting. Then the Memorandum of Cooperation was signed. According to the document, the universities will conduct joint scientific research, organize scientific events and prepare scientific publications. At the same time, cadres’ exchange, especially the teaching staff’s exchange will be realized. The teaching staff will get a chance of conducting investigations under the university within the exchange. The document, in addition, intends the exchange of undergraduate, graduate and doctoral students’ exchange.