“Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi çərçivəsində ilk konfrans UNEC-də keçirilib
15 NOYABR 2016 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi çərçivəsində ilk konfrans keçirilib.
Konfransda UNEC-in Beynəlxalq münasibətlər və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov “Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi haqda ətraflı məlumat verib: “Bu gündən Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyilə və Minilliyin layihəsinin Azərbaycan bölməsi olan Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin (AFC) tərəfdaş olduğu “Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” adlı layihəsinə start verilir. Layihənin məqsədi UNEC, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti Azərbaycan Texniki Universitetində SABAH qrupları üçün elmi-praktiki konfransların keçirilməsidir”.
AFC-nin ekspert şurasının sədri Bela Cəlilova gələcəyin araşdırılmasının iqtisadi səmərəliliklə bağlantısı arasında olan məsələlərə toxunub. UNEC-in SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin proqnozlaşdırma üzrə xüsusi tədqiqatlara cəlb edilməsi və onların bilik və bacarıqlarının məhz yaxın və orta gələcəyin görüntüləri üzərində qurulmasına diqqət çəkib.
Konfrans Minilliyin Layihəsinin Tədqiqatlar üzrə direktoru, Avropa komissiyasının eksperti Elizabet Floresko, UNEC-in SABAH mərkəzinin müəllimi,  AMEA-nın İqtisad institutunun əmakdaşı, iqtisadçı ekspert Zamin Babaşov və UNEC-in SABAH mərkəzinin tələbələrinin cıxışları ilə davam edib. Ekspertlər və tələbələr Azərbaycan iqtisadiyyatının və qeyri-neft sektorunun inkişafı mövzusunda yeni təkliflər səsləndirib, konsepsiyalar ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
“Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi cərcivəsidə keçirilən növbəti tədbirlər Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində davam edəcək.

В UNEC рамках проекта «Будущие специалисты — Азербайджан 2025: Взгляд в будущее» состоялась первая конференция
15 НОЯБРЯ 2016 | VIEWS:
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) в рамках проекта «Будущие специалисты – Азербайджан 2025: взгляд в будущее» состоялась первая конференция.
На конференции проректор по международным отношениям и программам Шахин Байрамов дал подробную информацию о проекте «Будущие специалисты – Азербайджан 2025: взгляд в будущее»: «С сегодняшнего дня при финансовой поддержке Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики дается старт проекту «Будущие специалисты – Азербайджан 2025: взгляд в будущее» и партнера Азербайджанского общества футурологов (АОФ), азербайджанского отделения  Проекта тысячелетия.  Целью проекта является проведение научно-практической конференции  для студентов групп САБАХ UNEC, Азербайджанского университета нефтехимии и Азербайджанского технического университета.
Председатель экспертного совета АОФ Бэла Джалилова затронула вопросы связи между будущими исследованиями и экономической эффективностью. Руководитель Центра САБАХ Аида Кулиева обратила внимание на привлечение к специальным исследованиям по прогнозированию студентов, обучающихся в группах САБАХ,  и совершенствование их знаний и способностей на основе ближайшего будущего.
Конференция продолжалась выступлениями директора по исследованиям Проекта тысячелетия, эксперта Европейской комиссии Элизабет Флореско, преподавателя Центра САБАХ  UNEC, сотрудника института Экономики АНАН, экономиста-эксперта Замина Бабашова и студентов групп Центра САБАХ. Эксперты и студенты выдвинули новые предложения по теме развития экономики и не нефтяного сектора Азербайджана, провели обмен мнениями по вопросу концепций.
Мероприятия в рамках проекта «Будущие специалисты – Азербайджан 2025: взгляд в будущее» будут продолжаться в Азербайджанском государственном университете нефти  и  промышленности.