“Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi çərçivəsində ilk konfrans UNEC-də keçirilib
15 NOYABR 2016 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi çərçivəsində ilk konfrans keçirilib.
Konfransda UNEC-in Beynəlxalq münasibətlər və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov “Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi haqda ətraflı məlumat verib: “Bu gündən Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyilə və Minilliyin layihəsinin Azərbaycan bölməsi olan Azərbaycan Futuroloqlar Cəmiyyətinin (AFC) tərəfdaş olduğu “Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” adlı layihəsinə start verilir. Layihənin məqsədi UNEC, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti Azərbaycan Texniki Universitetində SABAH qrupları üçün elmi-praktiki konfransların keçirilməsidir”.
AFC-nin ekspert şurasının sədri Bela Cəlilova gələcəyin araşdırılmasının iqtisadi səmərəliliklə bağlantısı arasında olan məsələlərə toxunub. UNEC-in SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin proqnozlaşdırma üzrə xüsusi tədqiqatlara cəlb edilməsi və onların bilik və bacarıqlarının məhz yaxın və orta gələcəyin görüntüləri üzərində qurulmasına diqqət çəkib.
Konfrans Minilliyin Layihəsinin Tədqiqatlar üzrə direktoru, Avropa komissiyasının eksperti Elizabet Floresko, UNEC-in SABAH mərkəzinin müəllimi,  AMEA-nın İqtisad institutunun əmakdaşı, iqtisadçı ekspert Zamin Babaşov və UNEC-in SABAH mərkəzinin tələbələrinin cıxışları ilə davam edib. Ekspertlər və tələbələr Azərbaycan iqtisadiyyatının və qeyri-neft sektorunun inkişafı mövzusunda yeni təkliflər səsləndirib, konsepsiyalar ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
“Gələcəyin mütəxəssisləri Azərbaycan 2025 – Gələcəyə baxış” layihəsi cərcivəsidə keçirilən növbəti tədbirlər Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində davam edəcək.

The First Conference within the Project “Professionals of the Future Azerbaijan 2025-Vision for the Future”
15 NOVEMBER 2016 | VIEWS:
The first conference within the “Professionals of the Future Azerbaijan 2025-Vision for the Future” Project was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Vice-rector of UNEC on International Relations and Programs Shahin Bayramov delivered detailed information about the “Professionals of the Future Azerbaijan 2025-Vision for the Future” Project in detail within the Conference: “The “Professionals of the Future Azerbaijan 2025-Vision for the Future” Project supported by the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan Society of Futures Studies has started since today. The main goal of the Project is to hold a scientific-practical conference for SABAH Groups of UNEC, Azerbaijan State University of Oil and Industry and Technical University of Azerbaijan”.
A chairman of the AFS Expert Board Bella Jaliliova mentioned the issues which are between the futures studies and the economic efficiency. Head of UNEC’s SABAH Center Aida Guliyeva brought the attention to involving students studying in SABAH groups to specific researches on forecasting and building their knowledge and abilities on the vision of the near and medium future.
The conference was followed with the performances of the Director for Millennium Project on Research, Expert of the European Commission Elizabeth Floresco, UNEC SABAH Center’s teacher, employees of the Institute of Economy of ANAS, economist expert Zamin Babashov and UNEC SABAH Center’s students. Experts and students sounded new proposals on the development of non-oil sector and economy of Azerbaijan, exchanged views on conceptions.
Events held within the “Professionals of the Future Azerbaijan 2025-Vision for the Future” Project will go on at Azerbaijan State University of Oil and Industry.