Gənc Alimlər Məktəbi yaradılacaq
“Thomson Reuters”in departament direktoru Oleq Utkin və şöbə müdiri Valentin Boqorov UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüb. “Thomson Reuters”lə universitet arasında gələcək əməkdaşlığın 3 istiqaməti – Beynəlxalq konfransın təşkili, Elmmetrik laboratoriyanın qurulması və Gənc Alimlər Məktəbinin yaradılması görüşün əsas müzakirə mövzusu olub.
Bildirilib ki, UNEC və “Thomson Reuters”in birgə təşkilatçılığı ilə may ayında keçiriləcək “Müasir universitetlərdə elmi fəaliyyətin idarə olunması modeli: innovativ inkişaf çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans dünyanın nüfuzlu universitetlərinin alimlərini UNEC-də bir araya gətirəcək. Tədbir eyni zamanda “Web of Science” platformasına çıxış əldə etməyə dəstək olacaq. Bu isə elmi-tədqiqat işlərinin dünyanın elmi ictimaiyyəti arasında tanıdılmasında mühüm rol oynayacaq. Qeyd edək ki, artıq  tanınmış dünya universitetlərinin alimlərinin elmi məqalələrinin  konfransa təqdim edilməsilə bağlı çoxsaylı müraciətlər daxil olub.
Danışıqlarda UNEC-in bazasında yaradılacaq Gənc Alimlər Məktəbi geniş müzakirə edilib. O.Utkin hesab edib ki, dünya səviyyəli universitet olmaqda iddialı olan UNEC-də bu məktəbin təsis edilməsi gənc alimlərə müasir tələblərə cavab verən elmi nəşrlərin və məqalələrin hazırlanmasına, elmi araşdırmaların keyfiyyətinin artmasına xidmət edəcək.
Görüş zamanı UNEC-də həm Azərbaycanın, həm də regionun digər ölkələrinin  maraqlarına cavab verəcək Elmmetrik laboratoriyanın açılması,  “Xəzəryanı ölkələrin iqtisadiyyatı” adlı elmi jurnalın nəşri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

The School for Young Scientists is to be established at UNEC
The “Thomson Reuters” Department Director Oleg Utkin and Head of Department Valentin Bogorov met with UNEC Rector, Professor Adalat Muradov. The three directions of the future cooperation between the “Thomson Reuters” and the University- Organization of International Conference, establishment of a Science metric laboratory and the foundation of the School for Young Scientists were the main issues debated within the meeting.
It was said that the international conference on “The Scientific Performance Management Model of Modern Universities: Innovative Development and Perspectives” to be held by UNEC and the “Thomson Reuters” will bring the world’s prestigious universities’ scholars together at UNEC. At the same time, the event will also render assistance in getting access to the platform of “web of Science”. This will play a significant role in introducing scientific- research works among the scientific community. Note that, a plenty of appeals in connection with the presentation of scientific articles written by the world scholars have already been submitted.
The School for Young Scientists to be established under the UNEC was debated in detail within the negotiations. O. Utkin considered that the foundation of the School for Young Scientists in UNEC that pretend to become a world-class university will serve to young scholars in the preparation of scientific works meet modern requirements and improve the quality of scientific investigations.
Views on creating Science metric laboratory to meet the requirements of Azerbaijan and the other countries of the region as well and publication of scientific journal on “Economy of Caspian littorial Countries” were exchanges  within the meeting.