Gənc Alimlər Məktəbi yaradılacaq
“Thomson Reuters”in departament direktoru Oleq Utkin və şöbə müdiri Valentin Boqorov UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüb. “Thomson Reuters”lə universitet arasında gələcək əməkdaşlığın 3 istiqaməti – Beynəlxalq konfransın təşkili, Elmmetrik laboratoriyanın qurulması və Gənc Alimlər Məktəbinin yaradılması görüşün əsas müzakirə mövzusu olub.
Bildirilib ki, UNEC və “Thomson Reuters”in birgə təşkilatçılığı ilə may ayında keçiriləcək “Müasir universitetlərdə elmi fəaliyyətin idarə olunması modeli: innovativ inkişaf çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans dünyanın nüfuzlu universitetlərinin alimlərini UNEC-də bir araya gətirəcək. Tədbir eyni zamanda “Web of Science” platformasına çıxış əldə etməyə dəstək olacaq. Bu isə elmi-tədqiqat işlərinin dünyanın elmi ictimaiyyəti arasında tanıdılmasında mühüm rol oynayacaq. Qeyd edək ki, artıq  tanınmış dünya universitetlərinin alimlərinin elmi məqalələrinin  konfransa təqdim edilməsilə bağlı çoxsaylı müraciətlər daxil olub.
Danışıqlarda UNEC-in bazasında yaradılacaq Gənc Alimlər Məktəbi geniş müzakirə edilib. O.Utkin hesab edib ki, dünya səviyyəli universitet olmaqda iddialı olan UNEC-də bu məktəbin təsis edilməsi gənc alimlərə müasir tələblərə cavab verən elmi nəşrlərin və məqalələrin hazırlanmasına, elmi araşdırmaların keyfiyyətinin artmasına xidmət edəcək.
Görüş zamanı UNEC-də həm Azərbaycanın, həm də regionun digər ölkələrinin  maraqlarına cavab verəcək Elmmetrik laboratoriyanın açılması,  “Xəzəryanı ölkələrin iqtisadiyyatı” adlı elmi jurnalın nəşri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

В UNEC будет создана Школа молодых ученых
Директор департамента “Thomson Reuters” Олег Уткин и заведующий отделом Валентин Богоров встретились с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым. Основной темой обсуждения встречи были вопросы будущего сотрудничества между “Thomson Reuters” и университетом в 3 направлениях – организации международной конференции, создания Наукометрической лаборатории и создания Школы молодых ученых.
Было отмечено, что международная конференция на тему «Модель управления научной деятельностью современных университетов: инновационные призывы и перспективы развития», которая состоится в мае при организационной поддержке UNEC и “Thomson Reuters”, соберет ученых престижных университетов мира в UNEC. Мероприятие также окажет поддержку для выхода на платформу “Web of Science”. Это сыграет важную роль в признании среди мировой научной общественности научно-исследовательских работ. Следует отметить, что в связи с представлением научных статей ученых известных университетов мира поступили многочисленные обращения.
На переговорах широко обсуждался вопрос создания в UNEC Школы молодых ученых. О.Уткин считает, что создание такой школы в UNEC, который стремится стать университетом мирового уровня, будет служить подготовке молодыми учеными научных изданий, отвечающих современным требованиям, повышению качества научных исследований.
При встрече также обсуждались вопросы открытия в UNEC Наукометрической лаборатории, отвечающей интересам Азербайджана, а также других стран региона, издания научного журнала «Экономика прикаспийских стран».