UNEC alimləri Azərbaycanla Hindistan arasında ticarətin genişləndirilməsinə dair tədqiqat aparacaq
Martın 15-də “Qonaq Elmi İşçilərin Mübadilə Proqramı” çərşivəsində Azərbaycana səfərə gələn “Global South Development Magazine” nəşrinin xüsusi numayəndəsi Hriday Sarma UNEC-də olub.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) direktoru, professor Yadulla Həsənli ilə görüşdə Hindistan və Azərbaycan arasında ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi məsələlərinin tədqiqatı ətrafında müzakirələr aparılıb, əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilib.
H.Sarmanın beynəlxalq səviyyədə apardığı tədqiqat işinə dəstək məqsədini daşıyan görüşdə İAETİ-nin böyük elmi işçisi, dosent Elman İbişov ““Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi və Azərbaycanın iqtisadi gözləntiləri” mövzusunda təqdimatıla çıxış edib. İAETİ-nin direktor müavini, professor Rövşən Quliyevin də qatıldığı görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Mümkün layihə çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.

Специальный представитель журнала “Global South Development Magazine” в UNEC
15 марта специальный представитель журнала “Global South Development Magazine” Хридай Сарма, посетивший Азербайджан в рамках «Программы по обмену научных работников-гостей», побывал UNEC.
На встрече с директором Научно-исследовательского института экономических изысканий (НИИЭИ) при UNEC, профессором Ядуллой Гасанли состоялись обсуждения по вопросам расширения торговой сферы между Индией и Азербайджаном, отмечалось значение сотрудничества.
На встрече, целью которой являлось оказание поддержки проведенной на высоком уровне исследовательской работе Х.Сармы, старший научный сотрудник НИИЭИ, доцент Эльман Ибишов выступил с презентацией на тему «Северо-южный международный транспортный коридор и экономические ожидания Азербайджана». Заместитель директора НИИЭИ, профессор Ровшан Гулиев принял участие в состоявшейся встрече, в ходе которого обсуждались вызывающие интерес вопросы. В рамках возможного проекта были рассмотрены вопросы сотрудничества.