Gürcüstan səfiri: UNEC-in əməkdaşlıq istiqamətində böyük potensialı var
Gürcüstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zurab Pataradze Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşən diplomat dost və qonşu ölkələr olan Azərbaycanla Gürcüstan arasında münasibətlərin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıraraq, hər iki ölkə arasında reallaşdırılan irimiqyaslı layihələrdən söz açıb. Azərbaycan universitetləri arasında ilk səfərini UNEC-ə etdiyini bildirən səfir, Gürcüstan ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb. Diplomat UNEC-in bu istiqamətdə böyük potensialı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rektor Ədalət Muradov səfirə Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan UNEC-də iqtisadyönümlü ixtisaslarla yanaşı, texniki və texnoloji ixtisasların da tədris olunduğu barədə məlumat verən rektor,  universitetin İngiltərə, Fransa, İsveçrə və Litvanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə bakalavr və magistr pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarından bəhs edib. UNEC-in Türkiyə və Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə geniş əməkdaşlıq etdiyini bidirən Ə.Muradov, bu istiqamətdə Gürcüstanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Rektor UNEC-in Zaqatala filialından da söz açıb. Filialın Gürcüstana yaxın ərazidə fəaliyyət göstərdiyinə toxunan rektor, Zaqatala filialında gürcü dilində də tədrisin mümkünlüyünü də qeyd edib. UNEC-in Rusiya ərazisində lisenziya əsasında filialının fəaliyyət göstərdiyini deyən Ə.Muradov, Gürcüstan Respublikasında da filialın açılmasında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə UNEC ilə Gürcüstanın ali təhsil müəssisələri arasında tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə tədqiqatların aparılması, dərslik və kitabların çap etdirilməsi, konfrans və seminarların keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Gürcüstanda təhsil alan tələbələrin UNEC-in ikili diplom proqramlarına qoşulmaq imkanları, universitetin Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində yay və qış məktəblərinin təşkili ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Ambassador of Georgia: UNEC has great potential for cooperation
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Azerbaijan Zurab Pataradze visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Meeting with rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, the diplomat spoke about the development of relations between friendly and neighbor countries Azerbaijan and Georgia and spoke about the large-scale projects implemented between the two countries. Noting his first visit being to UNEC among   Azerbaijani universities, the ambassador spoke about the prospects of cooperation with the Georgian higher educational institutions. The diplomat stated that UNEC has great potential in this direction.
The rector Adalat Muradov informed the ambassador  that technical and technological qualifications  are also being taught along with economic specialties at UNEC- the South Caucasian greatest economic university and spoke about the dual diploma programs of the university on   bachelor’s and master’s degree with leading universities of England, France, Switzerland and Lithuania.  Noting strong cooperation of UNEC with Turkey and Russia’s universities, A. Muradov said that he was interested in developing relations with Georgia in this direction.
The rector also spoke about the UNEC Zagatala branch. Referring to the fact that the branch operates in the area close to Georgia, the rector also noted the possibility of teaching Georgian language at the Zagatala branch.
During the meeting, discussions were held on student-teacher exchanges, joint researches, publication of textbooks and books and holding  conferences and seminars between UNEC and Georgian universities. There was exchange of views on the possibilities of the students studying in Georgia to join UNEC dual diploma programs, the organization of summer and winter schools at the university’s Guba Training, Sport and Recreation Complex.