Gürcüstan səfiri: UNEC-in əməkdaşlıq istiqamətində böyük potensialı var
Gürcüstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zurab Pataradze Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşən diplomat dost və qonşu ölkələr olan Azərbaycanla Gürcüstan arasında münasibətlərin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıraraq, hər iki ölkə arasında reallaşdırılan irimiqyaslı layihələrdən söz açıb. Azərbaycan universitetləri arasında ilk səfərini UNEC-ə etdiyini bildirən səfir, Gürcüstan ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb. Diplomat UNEC-in bu istiqamətdə böyük potensialı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rektor Ədalət Muradov səfirə Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan UNEC-də iqtisadyönümlü ixtisaslarla yanaşı, texniki və texnoloji ixtisasların da tədris olunduğu barədə məlumat verən rektor,  universitetin İngiltərə, Fransa, İsveçrə və Litvanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə bakalavr və magistr pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarından bəhs edib. UNEC-in Türkiyə və Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə geniş əməkdaşlıq etdiyini bidirən Ə.Muradov, bu istiqamətdə Gürcüstanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Rektor UNEC-in Zaqatala filialından da söz açıb. Filialın Gürcüstana yaxın ərazidə fəaliyyət göstərdiyinə toxunan rektor, Zaqatala filialında gürcü dilində də tədrisin mümkünlüyünü də qeyd edib. UNEC-in Rusiya ərazisində lisenziya əsasında filialının fəaliyyət göstərdiyini deyən Ə.Muradov, Gürcüstan Respublikasında da filialın açılmasında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə UNEC ilə Gürcüstanın ali təhsil müəssisələri arasında tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə tədqiqatların aparılması, dərslik və kitabların çap etdirilməsi, konfrans və seminarların keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Gürcüstanda təhsil alan tələbələrin UNEC-in ikili diplom proqramlarına qoşulmaq imkanları, universitetin Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində yay və qış məktəblərinin təşkili ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Посол Грузии: UNEC имеет большой потенциал в направлении сотрудничества
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Грузии Зураб Патарадзе побывал в Азербайджанском государственном экономическом университете   (UNEC).
Гость, встретившийся с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым доведя до внимания развитие отношений по восходящей линии между Азербайджаном и Грузией, которые являются дружественными и соседними странами, затронул вопрос о крупномасштабных проектах, реализуемых между обеими странами. Отметив, что UNEC является первым среди университетов Азербайджана, который посетил, посол затронул вопрос о перспективах сотрудничества с высшими учебными заведениями Грузии. Дипломат отметил, что UNEC в этом направлении имеет большой потенциал.
Ректор Адалат Мурадов дал гостю информацию об обучении в UNEC, самом крупном на Южном Кавказе экономического профиля университете наряду экономического направления, технических и технологических специальностей, и рассказал о программе двойного диплома ступени бакалавра и магистратуры с ведущими высшими учебными заведениями Англии, Франции, Швейцврии  и Литвы. Отметив широкое сотрудничество UNEC с высшими учебными заведениями Турции и России, А.Мурадов подчеркнул заинтересованность в развитии отношений в этом направлении с Грузией.
Ректор коснулся вопроса Закатальского филиала UNEC. Говоря о нахождении филиала на территории близ Грузии, ректор отметил о возможности обучения на грузинском языке в Закатальском филиале. Отметив о деятельности филиала UNEC на территории России на основе лицензии, А.Мурадов подчеркнул заинтересованность в открытии филиала в Республике Грузии
На встрече обсуждались вопросы обмена студентами и преподавателями между высшими учебными заведениями UNEC и Грузии, а также проведения совместных исследований, публикации учебников и книг, проведения конференций и семинаров. Состоялся обмен мнениями по вопросу участия студентов высших учебных заведений Грузии в программе двойного диплома UNEC, организации летних и зимних школ в Учебно-спортивном комплексе Губы университета.